Čínský prezident Si Ťin-pching přivítal v Pekingu českého prezidenta Miloše...

Čínský prezident Si Ťin-pching přivítal v Pekingu českého prezidenta Miloše Zemana na druhém dnu konference o projektu nové Hedvábné stezky. (27. dubna 2019) | foto: AP

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

  • 1325
Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny, napsal prezident Miloš Zeman v dopise čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Zároveň ho požádal, aby projekty česko-čínské spolupráce v letectví či kultuře pokračovaly.

„Prezident požádal čínského prezidenta, aby pokračovaly pragmatické projekty česko-čínské spolupráce,“ informoval Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. 

Zeman podle něj jmenoval například podporu a rozvoj přímých leteckých spojení mezi oběma zeměmi, obnovení kulturní spolupráce a prohloubení ekonomické a investiční spolupráce. Prezident dále zmínil pořádání tradičního China Investment Fora na začátku prosince letošního roku.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) prezident nemusí chápat rozhodnutí pražských radních, ale měl by respektovat výsledek demokratických voleb v Praze, které daly vedení města mandát rozhodovat o těchto krocích. 

Hřib: Pro prezidenta je spolupráce s Čínou výhodná

„Nicméně chápu osobní postoj pana prezidenta, protože pro prezidentskou kancelář spolupráce s Čínskou lidovou republikou výhodná je. Hrad totiž dostává pravidelný sponzoring od čínské společnosti Huawei v hodnotě půl milionu korun ročně. Sesterská smlouva s Pekingem podepsaná předchozím vedením hlavního města symbolicky právě na Pražském hradě, však nebyla výhodná pro město a navíc Prahu nemístně zatahovala do zahraniční politiky,“ uvedl Hřib pro iDNES.cz.

Na tom, že Česko uznává čínskou suverenitu a respektuje politiku jedné Číny, se minulý týden shodli také čeští nejvyšší ústavní činitelé na schůzce na Pražském hradě.

Prezident reagoval svým dopisem na to, že pražští radní v minulém týdnu vypověděli sesterskou smlouvu s Pekingem, ve čtvrtek pak její konec definitivně potvrdilo pražské zastupitelstvo. Důvodem tohoto kroku byla neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě.

Peking za pár dní po vypovězení smlouvy reagoval odvetou a sesterské partnerství s Prahou vypověděl také. Podle čínské strany vedení hlavního města vztah záměrně porušovalo a prvotní příčina sporu je tak na české straně. Spory mezi metropolemi mimo jiné vyústily v odložení či zrušení vystoupení několika českých souborů v Číně.

Slavia v ohrožení?

Zeman v dopise podle Ovčáčka kontaktoval i předsedu představenstva čínské společnosti CITIC Group a vyzval k dalšímu rozvoji aktivit včetně pokračování podpory pro fotbalový klub SK Slavia Praha. Zeman před týdnem uvedl, že Čína za vypovězení smlouvy mezi Prahou a Pekingem hodlá zastavit i financování vršovického klubu, který financují čínské firmy. Majoritním vlastníkem je společnost Sinobo, CITIC Group menšinovým. 

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík ve čtvrtek uvedl, že klub by brzy mohl získat nového arabského sponzora a CITIC počítá s tím, že ve Slavii zůstane. 

„Pan prezident nám tlumočil čínské výhrůžky ohledně zastavení financování fotbalového klubu Slavie, vlastněného čínským developerem. Ukázalo se nicméně, že toto s vypovězením smlouvy ze strany Pekingu nijak nesouvisí. Naopak se jednalo o dlouho avizovanou záležitost ze strany čínského investora, protože od začátku bylo jasné, že jde z jejich strany jen o dočasné řešení,“ dodal primátor Hřib. 

Drahoš: To není sebevědomá politika

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro iDNES.cz sdělil, že je oficiální pozice Česka vůči Číně už třicet let stejná. „Uznáváme naši politiku jedné Číny, která nám nicméně umožňuje rozvíjet například ekonomické vztahy s Tchaj-wanem. Prezident ani členové vlády nemají jak do rozhodnutí demokraticky zvolené samosprávy zasahovat,“ řekl Petříček.

„Proč se někteří naši politici musí opakovaně ponižovat před jinými státníky a psát jim devótní dopisy? Takto si já sebevědomou zahraniční politiku rozhodně nepředstavuji,“ reagoval na Zemanův dopis senátor Jiří Drahoš. Podle senátora Pavla Fischera je Zemanův krok ponížený a je dobrou zprávou, že se k němu další ústavní činitelé nepřidávají. 

Zeman přijal čínského prezidenta v Lánech (březen 2016):

28. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video