Zeman: Hlavní prioritou vlády je oživit hospodářský růst

  0:14aktualizováno  0:14
Praha - Nejdůležitější současnou prioritu vlády je podle premiéra Miloše Zemana oživení hospodářského růstu. Při odůvodňování zprávy o činnosti kabinetu za poslední rok ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně řekl, že ČR je nejhůře transformující se zemí z hlediska tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP). Mezi další priority zařadil ministerský předseda decentralizaci země a zajištění sociální stability. Opozice podrobila vládní zprávu drtivé kritice.

Uvedl, že jeho vláda oživila jednání tripartity. Zeman také poznamenal, že kabinet si váží spolupráce s odbory, upozornil ovšem, že v ČR vládne vláda a ne odborové organizace.
V oblasti zahraniční politiky označil za prioritu vstup země do Evropské unie (EU). Odmítl jakýkoliv izolacionismus, který by se podle něj ČR jako malé otevřené zemi nejvíce vymstil. Zdůraznil ale, že to neznamená rezignaci na boj za národní zájmy. Ten ale podle něj není bojem proti EU, ale proti některým evropským byrokratům, kteří jsou více překážkou reálné integrace než nástrojem na její urychlení.
Zeman zhodnotil také protikorupční akci "čisté ruce", která podle něj není politickou pomstou. Stíhaní lidé, řekl, by neměli být posuzováni podle politických sympatií, ale podle trestných činů, jichž se prokazatelně dopustili.
Z premiérova projevu rovněž vyplynulo, že výnosy z privatizace bank a státních podílů v dalších podnicích hodlá kabinet využít například na investice do dopravní infrastruktury a bytové výstavby. Právě takové investice totiž podle Zemana mohou hospodářský růst obnovit.
Při hodnocení ekonomické situace premiér kromě negativních zpráv zmínil i některá optimistická čísla. Podle něj se totiž za první čtyři měsíce letošního roku ve srovnání se stejným obdobím roku 1998 ztrojnásobil objem zahraničních investic. S odvoláním na údaje ministerstva financí rovněž uvedl, že daňová výtěžnost vzrostla o 16 procent.
V závěru svého projevu premiér vyzval ty poslance, kterým záleží na osudu země, ke spolupráci s vládou a slíbil jim, že kabinet bude námětům sněmovny naslouchat. Zemanovo vystoupení trvalo zhruba 45 minut a zejména v místech, kde sedí pravicoví poslanci, byla sněmovna značně prořídlá.

Poslanci KDU-ČSL a Unie svobody vyzvali vládu k odstoupení
Poslanci KDU-ČSL a Unie svobody dnes vyzvali sociálnědemokratickou vládu premiéra Miloše Zemana, aby odstoupila. Výzva je součástí návrhu usnesení, které předložili Poslanecké sněmovně v rozpravě ke zprávě vlády o její činnosti za poslední rok. Důvodem návrhu KDU-ČSL a Unie je jejich přesvědčení, že činnost vlády zemi neprospívá.
O přijetí usnesení bude sněmovna hlasovat až v pátek 2. července v 09:00, ale i kdyby jej schválila, nebude to mít na existenci vlády žádný vliv.
Lidovecký poslanec Miroslav Kalousek v rozpravě uvedl, že pokud na sklonku roku nastane hospodářský růst, bude to díky vlivu vnějších podmínek, ale ne vládě. Kalousek jí vyčetl absenci reforem v řadě oblastí. Poslanec se domnívá, že kabinetu chybí k zásadním krokům vůle.
Kritice podrobil vládu i šéf unionistických poslanců Karel Kühnl. "Minulost dýchá nejen z celé dosavadní činnosti této vlády, ale i z pokrytectví, s nímž vydává dýchavičnost za sprint, zatuchlý vánek za smršť a legislativní nedochůdčata za plnohodnotné návrhy," prohlásil. Ve zprávě o činnosti vlády podle něj chybí vliv jejího působení na situaci České republiky.
V části zprávy věnované vicepremiérovi pro zahraniční politiku a bezpečnost Egonu Lánskému postrádal poslanec zmínku o vstupu ČR do NATO, což označil za nejdůležitější událost dosavadního funkčního období kabinetu.
"Přesněji - vyskytuje (zmínka) se tam, ale pouze urážlivě, zakuklená do konstatování, že byl zrušen vládní výbor pro integraci do NATO. Sotva může být lepší ilustrace nezájmu této vlády o první vskutku historický krok naší země za dobu samostatné existence," poznamenal Kühnl.

Tlustý zprávě vytkl, že neobsahuje hodnocení činnosti vlády
Absenci hodnocení činnosti vlády vytkl zprávě o její práci za poslední rok předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. V dnešní parlamentní rozpravě o tomto dokumentu Poslanecké sněmovně navrhl, aby ho nepřijala. Sněmovna bude o tomto návrhu hlasovat v pátek 2. července v 09:00.
Tlustý při hodnocení zprávy řekl, že plnou její třetinu tvoří opsaný kompetenční zákon, který popisuje jednotlivé státní úřady a jejich vztahy. Dvě třetiny zprávy jsou podle něj výkazem o vyplnění pracovní doby ministerských úředníků. Ve zprávě postrádal zhodnocení stavu po roce vládnutí kabinetu, pokus dát do souvislosti učiněné vládní kroky a jejich důsledky a náznak dalšího postupu.
Tlustý řekl, že zpráva má začátek a konec, ale nemá obsah, není pro nikoho, není vůbec o ničem a její vypovídací schopnost je cenná jako jízdní řád, jehož platnost skončila ve středu 30. června. "Vážně diskutovat tuto zprávu je podle mého názoru asi tak smysluplné, jako se pokoušet vážně analyzovat průběh bitvy u Waterloo s bláznem, který o sobě tvrdí, že je Napoleon," řekl za potlesku poslanců.
Předseda KSČM Miroslav Grebeníček při hodnocení zprávy prohlásil, že vývoj v zemi pokračuje tak, jakoby vláda ČSSD převzala volební závazky ODS. Podle Grebeníčka dochází k dělení lidí na elitu a ostatní. Uvedl, že daňové úlevy pro nejmajetnější skupinu občanů a plošné zvyšování daňové zátěže je v rozporu s předvolebními sliby sociálních demokratů.
Grebeníček řekl, že ČSSD slibovala změnu stylu a obsahu vládnutí, ale, jak upozornil, pokračuje politika žití na dluh. Platit za to budou podle něj ti, kdo zemi nevytunelovali a kdo nezavinili ekonomickou a sociální krizi.
Poslanec Miloslav Ransdorf, který by se na konci roku mohl ucházet o funkci předsedy KSČM, použil při charakterizování počínání vlády ČSSD leninský termín "krok vpřed, dva kroky vzad".

Stanovisko k vládní zprávě zaujme sněmovna až v pátek ráno
Stanovisko ke zprávě vlády o její dosavadní činnosti zaujme sněmovna až v pátek ráno. Poslanci dnes z iniciativy Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) jednání o tomto dokumentu přerušili a o navržených usneseních budou hlasovat až v pátek od 09:00. Budou se rozhodovat, zda vládní zprávu nepřijmou, jak navrhl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, nebo zda ji vezmou na vědomí, jak chce předseda KSČM Miroslav Grebeníček.
Poslanci Unie svobody a KDU-ČSL navrhli, aby dolní komora parlamentu vyzvala kabinet k odstoupení. Ve hře bude i návrh usnesení od komunistického poslance Dalibora Matulky, který text svého stranického předsedy mírně modifikoval, když navrhl, aby sněmovna vzala zprávu kabinetu "s úsměvem na vědomí".
Zprávu, která je převážně výčtem návrhů zákonů a koncepcí, které vláda schválila, dnes pravicová i levicová opozice podrobila drtivé kritice. Někteří poslanci jí vyčítali právě to, že jen vyjmenovává předložené legislativní návrhy. Nespokojenost však vyjadřovali i s dosavadním působením sociálnědemokratické vlády.
Premiér ve svém závěrečném vystoupení zdůraznil, že důsledky jakéhokoli opatření, které kabinet učiní, se mohou projevit nejdříve po několika měsících. Dodal, že pokud dnes opozice jeho vládě vyčítá špatný stav ekonomiky a nárůst nezaměstnanosti, měla by jí za rok, až bude předkládat další zprávu, přičíst k dobru také obrat k lepšímu, ve který Zeman věří.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz