Zahradil a spol. natočili příběh vyloučeného europoslance

  15:57aktualizováno  15:57
Europoslanci ODS jdou ve šlépějích svých lidoveckých kolegů. Dění v Bruselu komentují pomocí kamery. "Zaměřili jsme se na takové perličky, co se v parlamentu dějí," řekl iDNES.cz poslanec Jan Zahradil, který s nápadem přišel. První reportáž věnoval podivnému vyloučení britského poslance.

Jan Zahradil a Ivo Strejček kritizují atmosféru v Evropském parlamentu | foto: Radek Miča

Zmíněné video je k zhlédnutí zatím pouze na oficiálním stranickém webu. Nese se v euroskeptickém duchu a všímá si toho, jak se Brusel chová ke kritikům stále těsnějšího sjednocování Unie. Kupodivu v něm hlavní roli nehrají poslanci za ODS jako spíše britský konzervativní člen evropského parlamentu Daniel Hannan.

Toho nedávno ze svých řad vyloučila největší parlamentní frakce Evropská lidová strana - Evropští demokraté (EPP-ED), jejímž členem je i ODS. Hannan totiž tvrdě kritizoval euroústavu i její nástupkyni Lisabonskou smlouvu. Počínání předsedy parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa dokonce přirovnal k nacistickým manýrům.

Chystají se přípravy na novou frakci
Právě nad podivným přístupem parlamentu se pozastavují europoslanci za ODS Ivo Strejček a Jan Zahradil. První reportáži propůjčil svůj hlas, druhý v ní vystupuje a události kolem Hannana komentuje.

"Podstatou toho spotu je vytváření eurorealistické frakce v Evropském parlamentu," přiznal iDNES.cz Ivo Strejček. "Připravujeme tuto záležitost a doufáme, že po evropských volbách budeme mít dost síly, abychom vytvořili s Brity a samozřejmě s dalšími autentickou frakci, která bude stát vně evropských lidovců a bude samostatná. To je základní poselství toho spotu," vysvětlil poslanec.

Podle něj v současné době probíhají přípravy, vše ale záleží na tom, jak dopadnou volby. Podle přísných stanov Evropského parlamentu je k vytvoření nové frakce zapotřebí minimálně šesti různých politických stran. Kromě Čechů a Britů by v ní tak mohli zasednout i Poláci i poslanci za některé pobaltské země, naznačil Strejček.

Strejček: Mohli jsme postupovat razantněji
Reportáž europoslanců se tak před podzimními volbami vrací k euroskeptickým postojům, ze kterých ale současná ODS výrazně ustoupila. Občanští demokraté patřili vždy k největším kritikům evropské ústavy, v úterý ji přesto bez většího odporu poslali do druhého čtení. Proti hlasovala jen pětice jejich poslanců - Schwippel, Páralová, Vojíř, Tlustý a Raninec. - čtěte Pokud Lisabonská smlouva nepůjde k soudu, bude to podraz

Strejček si postoj kolegů v Praze, kteří Lisabonskou smlouvu podpořili, vysvětluje ohledy na vládní partnery. Dva ze tří koaličních subjektů jsou silně profederální a jakýkoli úkrok stranou by podle něj mohl ohrozit vládu.

Připouští ale, že ratifikace Lisabonské smlouvy nebyla součástí koaliční dohody. "Ano, my si to někteří myslíme, že co se týká ratifikace Lisabonu, tak jsme mohli postupovat razantněji," řekl iDNES.cz Strejček. A připomíná, že když se o smlouvě hlasovalo v Evropském parlamentu, ODS se hlasování zdržela. "To se téměř rovná hlasování proti, což byl, myslím, docela odvážný krok a zajímavý signál do Čech," dodal poslanec.

Zahradil je opatrnější, v současné době se prý nedá nic víc dělat. Nesouhlas hrstky poslanců považuje za zbytečný boj. "Na našem kongresu jsme sami konstatovali, že se nám naše starší usnesení nepodařilo dodržet. Ale nebylo možné vyjednat více, dělali jsme, co jsme mohli," řekl iDNES.cz Zahradil. Podle něj je předložení smlouvy Ústavnímu soudu maximum možného.

S videem přišla jako první KDU-ČSL
Svůj multimediální počin vysvětlují občanští demokraté potřebou moderní komunikace. "Jak se komunikace zrychluje a globalizuje, přemýšlíte nad tím, jak dát lidem vědět, že někde něco děláte," vysvětlil Strejček.

O prvenství však přišli. Už loni s podobnou aktivitou přišli europoslanci za KDU-ČSL Zuzana Roithová a Jan Březina. Video využívají stále častěji, mají i vlastní sekci na portálu YouTube. - čtěte Lidovci chtějí zlidovět na webu

ODS zatím o umístění svých spotů na YouTube neuvažuje. Slibuje ale, že videí bude do voleb přibývat. "Do prázdnin ještě plánujeme tak dvě tři," řekl Zahradil. Už má promyšlená témata, k reportážím totiž sám píše scénáře.

. Nepohodlný Daniel Hannan

Euroskepticky smýšlející britský konzervativec Daniel Hannan ležel svým kolegům v lidovecké frakci Evropského parlamentu v žaludku už dlouho. Urputně totiž vystupuje proti nové evropské ústavě a ratifikaci Lisabonské smlouvy. Mezi silně federalistickými lidovci to je názor značně nepopulární. "Velmi tepe Lisabonskou smlouvu, proces ratifikace. Evropským lidovcům se jeho počínání nelíbilo, docházelo tam dlouhodobě k napětí," vysvětlil iDNES.cz Strejček.

Trpělivost Hannanovým šéfům došla, když se britský politik pustil do kritiky předsedy parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa (CDU-CSU), který podle něj při schůzích euroskeptické názory umlčuje. Když Hannan a jeho kolegové požadovali elektronické hlasování (což z jeho strany byl sice obstrukční postup, ale v souladu s jednacím řádem parlamentu), Pöttering jim podobné chování zakázal. "Pouze můj neskonalý obdiv k vám mi brání v tom, abych to přirovnal k zákonu, který dal v roce 1933 mimořádné pravomoci Hitlerovi," vzkázal Pötteringovi Hannan. Na jeho hlavu se ihned spustila vlna kritiky.

Evropští lidovci proto Hannana ze své frakce vyloučili, britský poslanec si ale nestěžuje. Pracuje dál a snaží se přesvědčit své kolegy z britské Konzervativní strany, aby po eurovolbách z lidovecké frakce odešli spolu s ním.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500...

Najdete na iDNES.cz