Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Záhada skryté kamery okořenila aféru kolem Ratha

  1:00
Podezření z korupce v blízkosti ministra Ratha odstartovala skrytá nahrávka. Kdo ji pořídil? To je stále záhada. Jedna z největších farmaceutických firem na světě, americký Pfizer, teď musí vysvětlit, kde se před dvěma lety v její pražské kanceláři vzala skrytá kamera.

Ministr zdravotnictví David Rath v poslanecké sněmovně. Zákonodárci jednali o situaci ve VZP. (29. listopadu 2005) | foto: David RathMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
ODS vyzvala Ratha k rezignaci

Ta zachytila jednání jejího manažera Aleše Prokopenka s vrcholnou představitelkou České lékařské komory Evou Klimovičovou.

Domlouvali se na zprostředkování schůzky s tehdejším šéfem komory, současným ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. - více zde

Z nahrávky vyplynulo, že setkání s Rathem je možné, pokud firma investuje téměř tři miliony korun do inzerce v časopise Tempus Medicorum, který vydává komora.

Klimovičová podle nahrávky nabízela, že přes Ratha pak zařídí, aby se produkty firmy dostaly na seznam "vyvolených" léků, které hradí pojišťovny.

Když se nahrávka objevila tuto neděli v České televizi (prý ji dostala od anonyma), vyvolalo to skandál a případu se začala věnovat policie.

Firma Pfizer se však už druhý den do vysvětlování, kdo a proč v jejím sídle tajně nahrával, příliš nehrne. Prý se čeká na to, jak vyhodnotí kauzu ústředí firmy ve Spojených státech.

Jsou jen dvě možnosti: buď si nahrávku pořídila sama firma, aby si zmapovala, jak se dá v Česku podnikat, nebo skrytou kameru nasadil v kanceláři někdo cizí.

Obě varianty jsou pro firmu zdrcující: buď tu firma Pfizer dva roky tajila, že má důkazy o možné korupci při udělování výhod při prodeji léků, a tím, že to nenahlásila, se sama dostává do podezření, že na tento "korupčně-inzertní" systém přistoupila, nebo se stala obětí průmyslové špionáže.

Jakým směrem se bude ubírat stanovisko firmy, naznačuje Eva Klimovičová. Ta ihned poté, co se nahrávka objevila na veřejnosti, navštívila firmu Pfizer. "Říkají, že sami nevědí, kdo to nahrával, a pan doktor Prokopenko to popírá. Je z toho zdrcený," řekla MF DNES Klimovičová toto pondělí.

Z analýzy časopisů Tempus Medicorum nicméně vyplývá, že Pfizer v něm po schůzce s Klimovičovou hojně inzerovala. A kategorizační komise nakonec splnila to, co si firma přála: třeba se rozšířil počet lékařů, kteří smějí daný lék předepisovat. To znamená, že lék jde potom mnohem lépe na odbyt.

Například preparát na snižování cholesterolu v krvi Sortis: firma Pfizer inzerát na něj zveřejnila v časopise Tempus Medicorum loni v říjnu.

Už od jara přitom usilovala o to, aby na tento lék bylo zrušeno preskripční omezení, tedy aby jej mohli předepisovat například i praktičtí lékaři. Což je pro odbyt léku velmi významné. Firma toho nakonec dosáhla.

V případě léků na snižování cholesterolu založených na stejné účinné látce, jaká je v sortisu, jde o obchod za 2,4 miliardy korun ročně a tyto léky lékaři předepisují stále častěji. Vysokou hladinu cholesterolu má totiž v Česku 65 procent lidí.

O tom, který lék bude dotován, rozhoduje každý rok právě kategorizační komise, v níž jsou zástupci ministerstev zdravotnictví a financí, ale také lidé z České lékařské komory nebo Svazu pacientů. Za lékařskou komoru byl v komisi před dvěma lety právě David Rath.

Ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem Jana Mikotová rozhodování komise považuje za neprůhledné. "Rozděluje se tady 36 miliard korun ročně, a to netransparentně," řekla.

Asociace už loni v dubnu podala stížnost na neprůhledné rozhodování o výši úhrad léků k Evropské komisi. Česko podle firem porušuje evropskou směrnici, která určuje pravidla, podle kterých se úhrady za léky stanovují.

Autoři:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Křeček odebral agendu zástupkyni, Maďarsko šokovalo sazbami

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy. Maďarská centrální banka...

Křeček práci nezvládne, trestá mě za jiné názory, brání se Šimůnková

Ombudsman Stanislav Křeček zbavil svou zástupkyni Moniku Šimůnkovou veškeré agendy. „Uplatňuje vůči mě mocenské,...

Nepedagogičtí pracovníci či lidé v kultuře dostanou od září přidáno 10 procent

Předpoklad ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, že vládní strany a odbory najdou shodu na růstu platů ve...

Funkci zmocněnce pro česko-ruské konzultace čeká zánik, nebyl k ničemu

Ke konci června by měla zaniknout funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...