Žáček: Mašíni chtěli zabít Gottwalda

  15:50aktualizováno  5. dubna 11:38
Kdyby šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček věděl, jaký poprask způsobí jeho zmínka o tom, že bratři Mašínové plánovali likvidaci prezidenta Klementa Gottwalda, zřejmě by si ji odpustil. Patrně poněkud přestřelil. Ctirad Mašín s Milanem Paumerem MF DNES řekli, že šlo o pouhé úvahy.

Josef Mašín a Mirek Topolánek při předávání premiérské medaile. | foto: MF DNES

Žáček včera sdělil svůj "objev" premiérovi Mirku Topolánkovi při jeho návštěvě v sídle ústavu. Citoval záznam z výslechu strýce bratří Mašínů Ctibora Nováka, jehož zatkla komunistická tajná policie. Novák byl poté popraven.

"Jde o závažný dokument, který změní to, jak lidé vnímají odbojovou skupinu bratří Mašínů. Ctibor Novák ve své výpovědi totiž uvádí, že plánovali útok na Gottwalda i další vysoké představitele Státní bezpečnosti," oznámil Žáček premiérovi.

Podle premiéra by to byl silný argument v rukou těch, kteří Mašíny nepovažují za vrahy, ale za bojovníky proti komunismu. Topolánek nedávno udělil bratrům Mašínovým i dalšímu členovi jejich skupiny, Milanu Paumerovi, čestnou plaketu předsedy vlády.

Paumer: Nebrali jsme to vážně
Ctirad Mašín s Milanem Paumerem přijali informaci o svých údajných plánech na Gottwaldovu likvidaci s rozpaky.

"Plánovali jsme, že vyhodíme do vzduchu vlak s uranovou rudou, která se vozila z Jáchymova do Ruska. Zjistili jsme, že jezdí jednou týdně. Měli jsem spojení na člověka od železnice, který by nám mohl dát informaci, kdy má vlak jet. Zdálo se nám, že by to byla velmi dobrá věc a jistější než atentát na Gottwalda," řekl MF DNES Ctirad Mašín.

. Atentát na Gottwalda? Pouhé úvahy, říká Mašín

A Milan Paumer dodává: "K takové akci nám chyběly peníze i kvalitní zbraně, bez nichž se něco podobného, jako je likvidace komunistického vůdce, nedá uskutečnit. Sice jsme se o atentátu na Gottwalda párkrát bavili, ale nebrali jsme to příliš vážně. Prostě to byla jedna z mnoha úvah, co vše bychom mohli v boji s komunismem podniknout. Samotného by mě zajímalo, co Ctiradův a Josefův strýc Novák při výsleších na StB vypověděl," přiznává Paumer.

Skeptický je k novým faktům o bratrech Mašínech ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma. StB totiž podle něho mohla Ctibora Nováka při krutých výsleších přinutit, aby úvahy o atentátu na Gottwalda "změnil" ve vážné plány.

"Komunisté měli velký zájem přišít Mašínům ty nejtěžší zločiny," říká Tůma. Nově objevené dokumenty by i přesto měly být podrobně zkoumány, aby se veřejnost dozvěděla vše o protikomunistickém odboji Mašínů.

Synové válečného hrdiny Josefa Mašína, jehož popravili nacisté, se odmítli smířit s komunistickou diktaturou. Prováděli různé sabotáže a nakonec se prostříleli do tehdejšího západního Německa.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Najdete na iDNES.cz