Za výroky o ČSSD zašlete Paroubkovi omluvu, vzkázal soud Altnerovi

  13:29aktualizováno  15:57
Pražský městský soud nařídil advokátu Zdeňku Altnerovi, aby se ČSSD omluvil za několik výroků. Pronesl je veřejně v souvislosti se spory, které se sociální demokracií vedl. Soud zároveň zamítl požadavek strany, aby se advokát do budoucna podobných vyjádření zdržel. Přesto je Jiří Paroubek s výsledkem spokojen.

V jednom ze svých vyjádření Altner podle žaloby uvedl, že by sociální demokraté byli ochotni přikročit i k fyzické likvidaci. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Rozhodnutí není pravomocné, je možné se proti němu odvolat.

Altner, který zastupoval ČSSD v její při o vlastnictví Lidového domu, podle žaloby v letech 2005 až 2007 veřejně v Česku i v zahraničí charakterizoval činnost strany jako kriminální.

Hovořil například o tom, že se jej prý sociální demokraté pokoušeli dostat do vězení, vydírali jej, stranu spojoval s korupcí nebo se snahou ovlivňovat státní orgány, aby konaly ve prospěch vedení ČSSD. V jednom ze svých vyjádření podle žaloby uvedl, že by sociální demokraté byli ochotni přikročit i k fyzické likvidaci.

"Jde o mimořádně závažná obvinění, která jsou podle žalobce způsobilá ohrozit jeho dobrou pověst," uvedl před soudem právní zástupce ČSSD Emerich Slavík. Dodal, že Altnerovy výroky jsou nepravdivé a ničím nepodložené.

Soudkyně Irena Karpíšková žalobě sociálních demokratů na ochranu dobré pověsti částečně vyhověla a uložila Altnerovi, aby se straně omluvil dopisem zaslaným předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Omluva má obsahovat seznam výroků a konstatování, že jsou nepravdivé a nepodložené. Karpíšková při odůvodnění rozhodnutí uvedla, že Altner "překročil meze, které jsou v demokratické společnosti slušné a vhodné".

Jiřího Paroubka rozsudek potěšil. "Plně se ztotožňuji s výrokem soudu (...). Ze strany Zdeňka Altnera šlo od samého počátku o nepodložené a nepravdivé výroky a krajně diskreditující úsudky. Soustavným předkládáním své soukromé záležitosti sdělovacím prostředkům patrně usiloval o to, aby dosáhl jejího zpolitizování ve vlastní prospěch," reagoval na rozsudek v tiskovém prohlášení.

Soudkyně: Překročil své právo na svobodu projevu

Vzhledem k tomu, že se advokátova vyjádření týkala jeho dlouholetého sporu se stranou, a ne politiky ČSSD, překročil podle soudkyně i své právo na svobodu projevu. "Neměl právo svůj soukromý spor takovýmto způsobem prezentovat," řekla Karpíšková.

Dalšímu požadavku strany, aby advokátovi uložila, aby se podobných výroků do budoucna vyvaroval, ovšem nevyhověla. Podle Karpíškové by to totiž bylo nadbytečné. To, že nemá například označovat za zločince někoho, kdo není pravomocně odsouzen, podle ní vyplývá již z platných zákonů. "Domníváme se, že je připraven v tom pokračovat," odůvodnil předtím požadavek ČSSD Slavík.

Po vynesení rozsudku řekl, že s odůvodněním zamítnutí druhého požadavku souhlasí. "Není to takové to klasické zamítnutí, jako že by zde nebyl nějaký nárok, ale že je to něco, co je svým způsobem nadbytečné," řekl Slavík.

Altner se k soudu nedostavil, podle Karpíškové se omlouval tím, že má obchodní jednání. Advokát zároveň podle soudkyně vznesl námitku podjatosti.

Námitka se prý ale netýkala pouze jí, advokát ji vznesl proti celému pražskému městskému soudu. "To není námitka podjatosti, kterou by bylo možno akceptovat," uvedla Karpíšková.

Spory Altnera A ČSSD

Právník Zdeněk AltnerAltner v roce 2000 vyhrál pro ČSSD závěrečný spor se státem o Lidový dům v pražské Hybernské ulici. Tvrdí, že se honorář, který mu sociální demokracie dluží, od té doby spolu se smluvními pokutami vyšplhal do astronomické výše více než 20 miliard korun. Podal proto mnoho žalob a stížností, jen k Ústavnímu soudu jich přišlo několik desítek. Dosud Altner neměl úspěch.

Soudy zamítly i jeho požadavek, aby prohlásily konkurz na majetek strany. Slavík dnes řekl, že mimo jedné byly všechny Altnerovy žaloby na ČSSD pravomocně zamítnuty.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz