Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Za vyhoštěním ruských agentů stálo české jádro, nikoli radar

  6:00aktualizováno  14:18
Ruské vojenské diplomaty, které Česko nedávno vypovědělo za špionáž, nezajímal ani tolik americký radar. Ve zpravodajských operacích, které řídili, šlo především o zemní plyn a atomové elektrárny. Vyplývá to z informací ekonomů, bezpečnostních expertů a diplomatů, s nimiž MF DNES hovořila.

Rusko zajímá spíše než radar v Brdech třeba elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Poslední voják někdejší supervelmoci Sovětského svazu, jehož divize okupovaly přes dvacet let Československo, opustil republiku v roce 1991. Je rok 2009 a Moskva krok po kroku získává v Česku pozice, které před osmnácti lety vyklidila. Tentokrát nikoliv pomocí tanků, nýbrž ekonomického vlivu.

"Největší ‚útočníkovou‘ výhrou je, když se ‚bitva‘ o území obejde bez krveprolití. A ovládnutí jaderné energetiky, dodávek ropy či zemního plynu je dnes mnohem účinnější zbraň než rakety či tanky. Nač na někoho střílet a riskovat zdrcující odvetu NATO, když mu mohu přivřít kohoutky s plynem či ropou, a tím ho – pokud to bude nutné – srazit na kolena," vysvětluje bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, jenž se věnuje otázkám energetické bezpečnosti.

Často podle něj stačí jen hrozba, že se tak může stát, a vlády zemí to dokáže při rozhodování o strategických projektech ovlivnit.

Nedávné vyhoštění dvou ruských diplomatů z Prahy, kteří jsou médii jednostranně spojováni se špionáží kolem amerického protiraketového radaru, vyvolává na rtech zasvěcených odborníků úsměv.

"V jisté míře se pouštěli do věcí, které mohou ohrozit českou bezpečnost. Nešlo však ani tak o vojenské, nýbrž citlivé ekonomické informace," připomíná jeden z diplomatů.

Čekat a v případě nutnosti udeřit

Mezi českými experty se v poslední době hodně spekuluje o českých rafineriích a zájmu Rusů o ně. Ropná firma Shell totiž zvažuje, že prodá svůj více než 16procentní podíl ve firmě Česká rafinérská, kterou majoritně ovládá tuzemský Unipetrol.

Jedním z hlavních zájemců o podíl Shellu je ruská firma Lukoil. Ta nedávno získala v Česku síť čerpacích stanic a nyní by chtěla v tuzemsku pohonné hmoty i sama vyrábět.

Velký otazník také visí nad Unipetrolem. Stát ho před lety prodal polskému kolosu PKN Orlen, který nyní podle několika zdrojů ze státní správy uvažuje o jeho prodeji. "To, že PKN jednalo o Unipetrolu s Rusy, víme," přiznává zdroj z ministerstva zahraničí.

Lukoil se v Česku prosadil také v dodávkách paliva pro Letiště Praha a nijak se netají tím, že by chtěl dodávky kerosinu pro letadla ještě více rozšířit.

Kromě rafinerií je pro ruské firmy zajímavá i polostátní elektrárenská firma ČEZ, kolem níž se začíná objevovat jedno tajemství: koncentrace téměř desetiprocentního podílu akcií, které jsou veřejně dostupné na burze cenných papírů.

Balík je oficiálně v rukou desítek různých fondů, jež spolu zdánlivě nemají nic společného. Mají však jen jediného správce, banku UniCredit. Žádný důkaz, že jde ve skutečnosti o jednoho investora, neexistuje, spekuluje se však právě o ruském kapitálu.

Situace totiž nápadně připomíná model, kdy Rusové podobným způsobem pronikali do rakouského OMV a maďarského MOL.

Bývalá europoslankyně Jana Hybášková, předsedkyně Svobodných demokratů, která se věnuje otázkám bezpečnosti, připomíná, že kroky Moskvy mají následující filozofii: získat na důležitých postech vliv, čekat, nespěchat, ale v okamžiku, kdy to prospěje zájmům Ruska, naplno udeřit.

Ať už jde o rozbití jednotné zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie nebo jejích energetických dohod. "A docela dobře se jim to daří," uznává Hybášková v narážce na množící se separátní smlouvy či jednání Ruska se státy Unie.

Na obzoru jen Rusko

Po rozpadu supervelmoci Sovětského svazu se teď Moskva podle Hybáškové vehementně snaží rozdrobit jednotu silného protihráče – Unie. Europoslankyni v těchto úvahách dává za pravdu čerstvá zpráva BIS, která varuje, že Rusko se soustřeďuje na posilování vlivu v evropské – a tudíž i české – energetice.

Fígl je prostý: stačí "zverbovat" vlivné úředníky a jejich prostřednictvím získat informace o veřejných soutěžích, státních dotacích či privatizaci strategických firem.

Generál Šedivý upozorňuje na další opomíjený fakt: na tom, že se plánovaná výstavba amerického radaru v Brdech ocitla u ledu, má nemalý podíl i Moskva. "Pro Česko to byla šance, aby měly USA zájem na stabilitě země, kde mají strategický objekt. Tedy i energetické stabilitě, kdy by nás v případě krize nenechaly ve štychu," připomíná Šedivý.

S tím souhlasí i diplomaté: Praha má jediného silného ekonomického partnera – Německo. A další není. Jen na obzoru se rýsuje Rusko.

Železná opona padla, ale Moskva se vrací

Ilustrační fotoJako cestu do pekel popsali už v roce 1964 cestovatelé Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem plýtvání tehdejšího Sovětského svazu (SSSR) nerostnými surovinami. Několikametrové vrstvy antracitu povrchových dolů nestály za vytěžení, takže je rozjezdily těžní stroje. Ropy bylo tolik, až se z ní tvořila jezera, a miliardy kubíků unikajícího zemního plynu nikoho nezajímaly.

Hanzelka se Zikmundem už tehdy varovali, že pokud se ekonomika Moskvy nezmění, přivede to jednu z nejbohatších zemí na suroviny ke krachu. Nestalo se nic, takže se 27 let poté splnila předpověď dvou Čechů: supervelmoc Sovětský svaz zanikla.

Moskva je dnes hlavním městem Ruské federace a slavní cestovatelé by nemuseli svou zprávu téměř doplňovat. Jen by asi dopsali kapitolu o korupci. Ta je ostatně na Ukrajině, ale i v Rusku hlavním důvodem, proč loni v zimě Rusko uzavřelo Ukrajině, a tím i velké části evropských zemí své kohoutky s plynem.

A stejný scénář se může na sklonku roku opakovat. Byť má německá kancléřka Angela Merkelová pravdu, když říká, že závislost Evropy a Ruska je vzájemná: starý kontinent potřebuje plyn a Rusko zase miliardy dolarů, které z toho má.

A i když stále platí to, co před pětačtyřiceti lety psali Hanzelka se Zikmundem, že Moskva nabízí ve vzájemném obchodu s Evropou především plyn s ropou (v případě Česka bezmála 90 %), změnila se i vlivem tenčících se celosvětových zásob těchto strategických surovin – včetně technologického zaostávání – strategie Moskvy: nebývalé částky z exportu paliv investuje do získání pozic v důležitých západních firmách, průmyslové, ale i vojenské špionáže.

Po pádu železné opony tak postupně nabývá v některých zemích Evropy opět svůj vliv.

Pohrobek Sovětského svazu Rusko má ke své velké nelibosti v Evropské unii sílícího protihráče. I proto ona "hra s kohoutky" či separátní jednání o dodávkách plynu jednotlivým unijním zemím. Ostatně i proto čeští experti doporučují, aby dobré obchodní vztahy s Moskvou byly vyváženy kontrakty s méně "agresivními" partnery.

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Sněmovna zvolí čtyři členy Rady ČT. Onderka i Piráti chtějí veřejnou volbu

Nové členy Rady České televize mají poslanci volit veřejně, ne tajně, uvedl první místopředseda vládní sociální...

Část Pfizeru pro ČR se zpozdí. Praktici čekají 320 tisíc dávek AstraZenecy

Pfizer má problém s dodáním asi 60 tisíc vakcín do ČR. Kvůli narušení chladového řetězce v Německu je nedodá do 4...

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

Žádost o odlov vlků neuspěla. Obce nedodaly, které chtějí odstranit a proč

Čtyři obce na Broumovsku, které na podzim požádaly stát o odlov problematických vlků, s žádostí neuspěly. Správa...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...