Za únik informací v kauze Pandur nebude nikdo potrestán

  14:41aktualizováno  14:41
Za únik informací v kauze nákupu transportérů Pandur pro českou armádu nebude nikdo potrestán. Policii se nepodařilo najít viníka a případ proto odložila.

Obrněné vozidlo Pandur | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Spis jsem přezkoumal a shodl jsem se s názorem policistů, že jsou splněny podmínky pro odložení případu. Pachatel nebyl zjištěn," řekl státní zástupce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství Rostislav Bajger.

Vývoj kauzy

11. května 2011 - Deníky Mladá fronta Dnes a Právo zveřejnily výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek a žil pod skrytou identitou. Szücs údajně dosvědčil, že si Marek Dalík řekl o úplatek půl miliardy korun.

13. května 2011 - Vedení Nejvyššího státního zastupitelství dalo příkaz Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, aby úniky informací prověřilo.

8. června 2011 - Protikorupční policie začala vyšetřovat pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka.

15. června 2011 - Policie při pátrání po zdroji úniku provedla prohlídky v kancelářích VSZ v Praze, NSZ v Brně a v kancelářích policistů, kteří měli k výpovědi přístup.

17. ledna 2012 - Státní zástupce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství Rostislav Bajger oznámil, že se policii nepodařilo najít viníka úniku informací, a případ byl proto odložen.

Informací, která se loni v květnu dostala na veřejnost a způsobila zděšení v řadách policistů i žalobců, byl výslech manažera firmy Steyr Stephana Szücse. Vypověděl, že si lobbista Marek Dalík řekl o osmnáct milionů eur. Měly sloužit k tomu, aby zakázku schválil tehdejší premiér Mirek Topolánek. Přestože byl Rakušan veden jako utajovaný svědek, media zveřejnila jeho jméno i výpověď. (více čtěte zde)

Svědek se bojí

Zveřejnění Szücsova jména vyvolalo rozruch hlavně v Rakousku. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své tvrzení zopakuje před případným soudem.

Vedení Nejvyššího státního zastupitelství dalo krátce na to příkaz Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, aby úniky informací prověřilo. Policisté kvůli tomu dokonce prohledávali Nejvyšší státní zastupitelství v Brně a Vrchní státní zastupitelství v Praze. Pozornosti neušli ani policisté, kteří mohli mít přístup k protokolu o výslechu utajovaného svědka.

Šéf pražských žalobců Vlastimil Rampula řekl, že policie začala prověřovat únik informací na základě trestního oznámení, které podal on sám.  Řekl, že informace mohla uniknout  od žalobců z vrchního či nejvyššího státního zastupitelství. Dodal, že do styku se spisem mohli přijít dva žalobci z jeho úřadu a jeden z NSZ.

Manažer rakouské firmy Steyr vypověděl, že po něm a jeho firmě žádal lobbista Marek Dalík na podzim 2007 osmnáct milionů eur (podle tehdejšího kurzu cca 480 milionů korun) jako provizi za uskutečnění obchodu.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - rakouské firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Najdete na iDNES.cz