Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Za léky doplácíme stále víc, stěžují si Češi. Průměrně přes 1600 za rok

  • 382
Lidé v lékárně nevědí, za co platí a proč. V každém případě za léky doplácíme stále víc. Dokazují to nejen čerstvá čísla ze statistického úřadu, ale i průzkum veřejného mínění, který provedla agentura Stem/Mark pro Českou asociaci farmaceutických firem, a který má iDNES.cz exkluzivně k dispozici.

Celkem 61 procent oslovených lidí v něm přiznalo, že za léky letos doplácí víc než loni. A z výzkumu také vyplynulo, že pacienti nemají vůbec ponětí, za co platí.

"Dvě třetiny respondentů neví, jaké jsou skutečné ceny léků. Polovina pacientů netuší, zda se u léků, které používají, změnila nejen výše doplatku, ale také jejich cena," píše se ve zprávě k výzkumu.

Jde o to, že Janotův balíček sice pro letošek nařídil výrobcům léčiv plošně snížit ceny léků o sedm procent kvůli ekonomické krizi. "Předpokládáme úspory až tři miliardy korun," řekl na podzim náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Pacient to ale vůbec nepozná, protože cena léku není totéž, co jeho doplatek v lékárně. Část z ceny léku předepsaného lékařem totiž hradí zdravotní pojišťovny.

Graf - platby za léky v roce 2010

A teprve to, co zbude po odečtení úhrady pojišťoven od skutečné ceny léku, doplácí pacient. Vzhledem k tomu, že Janotův balík nařídil i plošné snížení úhrad léků o stejných sedm procent, jsou jedinými, kdo může ušetřit, zdravotní pojišťovny, ale ne pacient. Stejný Janotův balík totiž mimo jiné nařídil zvýšení DPH na léky o jedno procento.

"Výsledky výzkumu Stem/Mark potvrzují jen to, co jsme už dávno říkali. Už loni jsme varovali, že nově nastavený systém bude mít pro pacienty fatální důsledky – levné léky budou vyhnány z trhu nebo za ně pacienti zaplatí více," uvedl ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

"Nesystémový efekt Janotova balíčku zapříčinil růst doplatků v lékárnách, což potvrzují i data od výrobců a dodavatelů. Díky složitému systému však lidé ani nevědí, na co si stěžovat. Neumí sami analyzovat, co je vinou výrobců, co lékáren a za co může ministerstvo, popřípadě vyšší DPH," píše se ve zprávě k výzkumu.

Celkem 69 procent z oslovených lidí totiž vůbec netuší, jaká je skutečná cena léku, na který v lékárně doplácí.

Dojem oslovených lidí v průzkumu potvrzují i data Českého statistického úřadu. Náklady spojené s péčí o zdraví se za posledních deset let zdvojnásobily. Zvlášť významně to pocítili senioři - těm se výdaje za léky a zdravotní péči zvýšily o polovinu.

Podle statistického úřadu vydáváme jenom za léky ročně každý v průměru 1 677 korun, přičemž ještě před pěti lety to byla polovina. Důchodci dnes platí bezmála tři tisíce – 2 948 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video