Nášivka s logem Wagnerovců, stejný motiv je na vyvěšené vlajce.

Nášivka s logem Wagnerovců, stejný motiv je na vyvěšené vlajce. | foto: Profimedia.cz

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

  • 269
Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila u domu. Vystavování loga ruského žoldnéřského oddílu ale v jiných případech bylo odsouzeno jako popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, za které hrozí až tři roky vězení. Policie se i tímto případem zabývá.

„K případu jsme dostali podnět, budeme se jím zabývat. Více podrobností budeme vědět příští týden,“ řekl v pátek iDNES.cz mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Uživatelka Facebooku, která fotografie vyvěšené vlajky zveřejnila, v komentářích pod příspěvkem uvedla, že jí kvůli příspěvku chodí výhrůžky zapálením vlajky a „chatrče“. V informacích profilu se uvádí, že je ze Znojemska.

Proti kritikům, kteří na sociální síti vyvěšení vlajky odsoudili, se ohradila.

„Ale že všude visí žlutomodrý hadr, že se tady veřejně objevuje vlajka UPA, že se tady veřejně ukazuje vojenská technika s kříži a znaky wehrmachtu, to vám vůbec nevadí. Nevadí vám, že podporujete hajlování Ukrajinců, že podporujete Banderu, Suchevyce a podobnou fašistickou verbež. Jestli tohle podporujete, tak držte huby a krok, když já mám vyvěšenou vlajku Wagnerovců,“ uvedla v komentářích pod příspěvkem.

iDNES.cz se dotázalo Nejvyššího státního zastupitelství, zda příspěvek zaregistrovalo.

„Trestnost jednání v každém konkrétním případě musí posoudit příslušné orgány činné v trestním řízení na základě posouzení všech okolností. Neznáme bližší podrobnosti Vámi zmiňovaného případu,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Za zpochybňování genocidy odsoudili 10 lidí

Zmínil ale případ muže Jakuba Jaška, kterému soud minulý týden za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia uložil půlroční podmínku s odkladem na dva roky, roční zákaz pobytu na území Prahy a peněžitý trest 12 tisíc korun. Jašek se totiž na březnové demonstraci Česko proti bídě objevil s logem Wagnerovy skupiny na rukávu a jeho batoh byl opatřen písmenem Z.

Účastník demonstrace dostal podmínku za Z a logo Wagnerovců. Rok nesmí do Prahy

Trestní zákoník umožňuje soudům za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia uložit trest vězení na šest měsíců až tři léta.

„Od loňska do letošního dubna bylo za tento trestný stíháno 16 osob, 12 bylo obžalováno a odsouzeno jich bylo deset. Z naší statistiky vyplývá, že šesti osobám soudy uložily podmíněný trest odnětí svobody,“ podotkl Malý.

Tři odsouzení dostali pouze peněžité tresty, ty se pohybovaly v rozmezí 15 až 90 tisíc korun. „V jednom případě byl uložen trest obecně prospěšných prací,“ dodal Malý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video