Vyšší odborné školy dokázaly obstát

  • 7
Chválí si je školní inspektoři i zaměstnavatelé. Zájemců o studium na nich rok od roku přibývá. Vyšší odborné školy jsou dobrou volbou pro ty, kdo si chtějí zajistit vzdělání použitelné v praxi. Dostat se na ně je snazší než na vysokou školu.

PŘÍLOHA
Vysoké školy 2005

U přijímaček na Vyšší odborné školy uspějí v průměru dva ze tří uchazečů. A vzdělání, kterého se jim dostane, není vůbec špatné.

"Je zaměřené výrazně prakticky a dovednosti absolventů těchto škol se čím dál víc zlepšují. Navíc mnozí studenti už během studií pracují a zaměstnavatelé o ně mají zájem," pochválili ve své nejnovější výroční zprávě vyšší odborné školy školní inspektoři.

Loni usilovalo o přijetí na vyšší odborné školy 24 339 uchazečů. Uspělo 15 507 z nich. Řada těchto škol přitom zájemce o studium "netrápí" klasickými přijímacími zkouškami, jako to dělají žádanější univerzity.

Své budoucí studenty si vyšší odborné školy vybírají pomocí pohovoru. Snáze tak zjistí, zda je u uchazečů zájem o studium skutečný. "Pohovory se nám osvědčují a také přihlížíme k prospěchu ze střední školy," vysvětluje ředitel Střední a vyšší zdravotnické školy v Brandýse nad Labem Bohumil Bartoň.

Proměna na školy vysoké
Právě pro jejich úspěch sází na vyšší odborné školy i ministerstvo školství. Ministryně Petra Buzková chce výhledově dosáhnout toho, aby ve studiích dále pokračovalo až 60 procent maturantů. A univerzitám mají v tomto směru vypomoci právě vyšší odborné školy.

"Z těch nejkvalitnějších vyšších odborných škol by měly postupně vznikat vysoké školy neuniverzitního typu," slibuje Buzková. První taková "proměna" se už chystá u vyšší odborné školy v Jihlavě.

Právě postupný "přerod" vyšších odborných škol na neuniverzitní vysoké školy by měl do budoucna odstranit zásadní problém, s nímž se studenti VOŠ potýkají. A to, že studiem nezískají klasický vysokoškolský titul bakalář.

"Praktické zařazení absolventů odborných škol tak zůstává nevyjasněné stejně jako jejich finanční ohodnocení," upozornili na základě svých kontrol školní inspektoři. V praxi to znamená, že při nástupu do zaměstnání může absolvent vyšší odborné školy narazit: i když po maturitě další tři roky studoval (stejně jako bakaláři z univerzit), může se stát, že dostane menší plat.

Přesně toho se obává dvaadvacetiletý Martin Novotný z Prahy, který na vyšší odborné škole studuje. "Zatím to myslím tak nevadí, ale do budoucna bude vysokoškolský titul potřebný. Tak mi nejspíš nezbude než si ještě dodělat nějakou školu dálkově," předpokládá Novotný.

Zaměstnavatelé si (možná i pro to, že jsou "levnější") absolventů vyšších odborných škol cení. V průzkumu Národního ústavu odborného vzdělávání je pochválili za to, že mají mnohem víc znalostí než středoškoláci.

Vysoká škola - ilustrační foto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video