ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Když léky nestačí. Vysoký krevní tlak lze operovat, umí to i čeští lékaři

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Téměř tři miliony lidí v Česku mají vysoký krevní tlak. Ten sice nebolí, ale dokáže tiše zabíjet. Přesto podle odhadu odborníků až polovina postižených nemá hypertenzi pod kontrolou. Buď o ní nevědí, nebo ji neřeší, ale někdy nezabírají léky. Nadějí pro část pacientů, kteří mají extrémně vysoký tlak, ačkoli užívají tři nebo více léků, je operace.

Zákrok spočívá v odstranění nadledviny. Této operace se však zatím dočkala jen malá část potřebných. O metodě se totiž moc neví a nabízí ji málo nemocnic.

V kritické situaci donedávna byl i čtyřiapadesátiletý Josef Čajka z Pražma na Frýdecko-Místecku. Kvůli vysokému tlaku i dalším potížím mu hrozil infarkt či mrtvice. „Byla to časovaná bomba. Zbavilo mě jí odstranění nadledviny,“ říká muž, který sedmnáct let užíval léky na vysoký tlak. Jeho nadledvina produkovala nadměrné množství hormonu aldosteronu, který zvyšoval krevní tlak – lékařská diagnóza zní primární hyperaldosteronismus.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video