Prezident Lagardère active ČR Michel Fleischmann

Prezident Lagardère active ČR Michel Fleischmann | foto: TV PRIMA – Dagmar Hájková

Veřejnoprávní Rádio Česko může v éteru nahradit soukromá stanice Zet

  • 3
Šéf mediální skupiny Lagardere Michel Fleischmann oznámil, že bude usilovat o změnu podmínek vysílání na frekvencích, na nichž dříve vysílalo Rádio Česko. Vysílatel Evropy 2 či Frekvence 1 buduje zpravodajskou stanici, již by chtěl pojmenovat Zet.

"Chceme postavit zpravodajské rádio, které tady nyní chybí," shrnul ambice mediální skupiny Lagardere Active ČR její prezident Michel Fleischmann.

Nová stanice ponese název Zet a společně s ní Lagardere spustí také webový zpravodajský portál zet.cz. Provozovatel licence si už v polovině března požádal u Úřadu průmyslového vlastnictví o dvě slovní ochranné známky ve znění "Zet" a "Radio Zet".

Společnost přejmenování zdůvodňuje tím, že nemá právo používat značku britské veřejnoprávní BBC. Ta dříve skrze licenci nyní vlastněnou Lagardere šířila vysílání české redakce BBC. Slibuje si také, že změna licence jí umožní rozšířit prostor pro vysílání v češtině, protože nyní musí vysílat BBC World Service nejméně osm hodin denně anglicky.

Zet má podle plánů vysílat 12 hodin denně, a to od 6. hodiny ranní. Dominantou bude zpravodajství, stanice má mít ale i pořady ze světa vědy a techniky. Zachová také vysílání v angličtině. Kromě mluveného slova by na něm mělo zaznít do hodiny pět až šest písní.

Dominantou mediální skupiny Lagardere je přitom v Česku rozhlasová zábava. Provozuje například komerční stanice Evropa 2 nebo Frekvence 1. Výkonný ředitel skupiny Miro Hrnko nový projekt odůvodňuje výhledem do budoucnosti. "Nebude to za dva či tři roky, ale digitalizace rádií přijde a bude potřeba mít připraveny takovéto formáty stanic, abychom uspěli. Navíc to nebude jen muzika, co bude lidi k rádiím přitahovat," sdělil novinářům Hrnko.

Kvůli plánům, jež zatím nejsou posvěcené Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), společnost nově zaměstnala 20 lidí, dalších 10 novinářů chce ještě přijmout. Podepsala také spolupráci s vydavatelstvím Economia, s nímž chce společně vytvářet pořad s názvem Alter eko. Pořad stejného názvu přitom běžel na Rádiu Česko. O další spolupráci jedná s vydavatelským domem Empresa media, ale i dalšími.

Kdo novou stanici povede, Fleischmann ani Hrnko neupřesnili. S dotyčným prý zatím nemají podepsanou smlouvu. Uvedli ale, že se nejedná o žádného z bývalých či současných zaměstnanců ČRo.

Sto tisíc posluchačů denně

Podle vedení společnosti by nová stanice Zet měla mít do tří let denní poslechovost 100 tisíc lidí. Na web by mělo chodit čtvrt milionu čtenářů a posluchačů. "Cílíme na posluchače, kteří se zajímají o objektivní informace, analýzy a stojí o možnost srovnání," míní výkonný ředitel Lagardere Miro Hrnko. Na vzdělání podle něj nezáleží.

Lagardere počítá s tím, že po počátečních investicích by ji nový projekt mohl stát 22 milionů korun ročně. Za pět let by projekt mohl být podle Hrnka ziskový.

ČRo u nás vysílat může, zadarmo to ale nebude

Žádost o změnu licenčních podmínek česká pobočka francouzské firmy Lagardere odešle RRTV tento týden.

V červenci se o změnu vysílacích podmínek na stejné frekvenci pokusil už Český rozhlas, který žádal o zdvojnásobení času pro vysílání v češtině. Rada tuto změnu neschválila (více o rozhodnutí RRTV čtěte zde). Navíc ČRo se nedohodl o dalším  pokračování spolupráce s BBC Radiocom, držitelem licence.

ČRo prostor chtěl využít pro novou stanici mluveného slova Plus. Stanice ale vysílá v omezeném počtu hodin a pouze odpoledne, tedy mimo hlavní vysílací čas. Navíc místo VKV skončila na středních vlnách, kde je méně dostupnou posluchačům.

Český rozhlas kvůli nové stanici změnil svoji podobu. Zrušil například Rádio Česko. Skončilo i internetové a digitální vysílání Rádia Leonardo. Kroky kritizovala část posluchačů i bývalých pracovníků rozhlasu (více o nespokojenosti čtěte zde).

RRTV v březnu společnost Lagardere upozornila, že porušuje podmínky udělené licence, protože nezařazuje do vysílání bloky ČRo. Fleischmann v pondělí uvedl, že možnost spolupráce s ČRo stále není uzavřená. Vysílání pořadů ČRo ale vnímá jako možnost, nikoliv jako povinnost. Veřejnoprávní rozhlas ale prostor nedostane bezplatně. "Má pro nás nějakou hodnotu a my jsme komerční stanice," podotkl Fleischmann. Hrnko doplnil, že si ve vysílání dokáže představit řadu pořadů ČRo, Lagardere jim ale nikdy nedá ve vysílání prostor před 16. hodinou.

Generální ředitel ČRo Peter Duhan už dříve naznačil dvě jiné možnosti, jak stanici Plus dostat do velmi krátkých vln. První je ta, že by firma Lagardere licenci vrátila a získal ji ČRo. Druhou možností je novela vysílacího zákona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video