Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Manuál pro voliče: nezapomeňte na průkaz a zkontrolujte jeho platnost

  13:43aktualizováno  29. dubna 2021 14:11
V říjnu budeme po čtyřech letech vybírat nové poslance. Volební místnosti se otevřou v pátek 8. října odpoledne. Svůj hlas můžete odevzdat i následující den.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

1Kdy a kde se volí

Volby do Parlamentu se na území České republiky konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin.

2Kdo může volit

Voličem je občan České republiky, kterému alespoň druhý den voleb bude 18 let.

3Volební místnost

Voliče informuje o době a místě konání voleb v obci oznámením starosta nejpozději 15 dnů přede dnem voleb, tedy nejpozději 23. září. Je-li v obci více volebních okrsků, uvede starosta, které části obce náleží do jednotlivých volebních okrsků, a oznámí adresy volebních místností. Pověřený obecní úřad a krajský úřad zveřejní na webových stránkách telefonní spojení do každé volební místnosti ve svém obvodu.

Ve volební místnosti budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků označené nápisem „VZOR“, dále prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo odvolání kandidátů, pokud byla doručena do 48 hodin před zahájením voleb. K hlasům odevzdaným pro takového kandidáta se nepřihlíží.

Dále bude ve volební místnosti i případná informace o zřejmých tiskových chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Volební místnost musí být pro každý volební okrsek rovněž vybavena zákonem o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který si volič může zapůjčit k nahlédnutí.

Volič po příchodu do volební místnosti musí prokázat volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky či cestovním průkazem. Kdo se příslušným dokladem neprokáže, nebude moci hlasovat.

Volič, který má voličský průkaz, ho musí předat členovi volební komise. Ten ho přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů. Voličský průkaz opravňuje držitele k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případě ve volební místnosti vytvořeném při českém konzulátu nebo velvyslanectví v zahraničí.

Po záznamu ve výpisu seznamu voličů obdrží volič od volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem příslušného obecního nebo městského úřadu, magistrátu, úřadu městského obvodu nebo městské části. Volič, který hlasuje s voličským průkazem, obdrží zároveň hlasovací lístky pro volební kraj, v němž se nachází. V zahraničí budou voliči vybírat kandidáty z Ústeckého kraje.

4Jak hlasovat

Každá politická strana, hnutí a koalice má samostatný hlasovací lístek s vylosovaným číslem, které je ve všech krajích stejné. Pokud některá strana, hnutí nebo koalice v daném kraji nekandiduje zůstane v daném volebním kraji toto číslo neobsazeno. Proto nemusí hlasovací lístky, které volič obdržel, tvořit úplnou nepřerušenou číselnou řadu.

Na lístku těch politických stran, hnutí a koalic, u kterých byl při registraci vyškrtnut kandidát, zůstává na lístku jeho pořadové číslo neobsazené.

Příslušnost kandidáta k určité straně nebo hnutí na hlasovacím lístku vyjadřuje zkratka. Hlasovací lístky jsou opatřeny otiskem razítka krajského úřadu.

Kandidátky stran

Hlasovací lístky dostanou voliči nejpozději tři dny před otevřením volebních místností. Pokud volič ztratí, nebo dostane poškozené nebo nekompletní hlasovací lístky, může požádat o nové ve volební místnosti.

S úřední obálkou a hlasovacími lístky musí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Když se tam neodebere, nemůže hlasovat.

Tam volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek té politické strany, hnutí či koalice, pro niž se rozhodl hlasovat. Tím volič dává hlas ve prospěch vybrané politické strany, hnutí nebo koalice.

Zároveň může na hlasovacím lístku vybrané strany, hnutí či koalice zakroužkovat pořadové číslo nejvýš u čtyř kandidátů a tím těmto kandidátům dává přednost. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.

Ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice se počítají i takové hlasovací lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. K takovým úpravám se nepřihlíží.

Pokud volič dal na hlasovacím lístku přednostní hlas více než čtyřem kandidátům, počítá se lístek ve prospěch strany, hnutí nebo koalice, k přednostním hlasům se nepřihlíží.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené nebo nejsou vloženy do úřední obálky.

Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je neplatný i pokud je v úřední obálce několik hlasovacích lístků.

Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek kvůli tělesné vadě či nemůže číst nebo psát, může být za plentou i jiný volič, nikoliv však člen volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit, vložit do úřední obálky, popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.

5Hlasování do přenosné volební schránky

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a v době konání voleb volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, pouze však na území daného okrsku. V takovém případě k němu volební komise vyšle dva členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Veze mě podivín, bojím se, psala mariňačka. Po čtyřech dnech ji našli mrtvou

Sedím v autě s cizím mužem, doufám, že mě neunese. Takovou zprávu napsala před týdnem své matce do USA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea má pochybnosti

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Popraskaná D35 je směrem na Olomouc otevřená, objíždění komplikovaly nehody

Popraskaný úsek dálnice D35 na Olomoucku už se podařilo částečně zprovoznit, ač se původně mluvilo až o čtvrtku....

Hejtmanu Holišovi se rozpadla koalice v Rožnově, kvůli jeho dvojí funkci

Koalice ANO, Nezávislí Rožnováci a Zdravý Rožnov, která od roku 2014 stojí v čele Rožnova pod Radhoštěm, se otřásá....

Srbský řidič bloudil v lesích u Třebechovic, dehydrovaný málem zemřel

V lesích u Třebechovic pod Orebem na Královéhradecku málem přišel o život srbský řidič kamionu. Když čekal na nakládku...

ESA má tisíce zájemců na pozici astronauta. Přihlásilo se i přes 200 Čechů

Astronautem Evropské kosmické agentury se touží stát bezmála 22 600 lidí. Počet kandidátů je zhruba 2,5krát vyšší než...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....