VIDEO: Moravu a Slezsko zaplavily přívalové deště, zemřel velitel hasičů

  8:56aktualizováno  23:04
V noci z pátku na sobotu postihl sever Moravy vlna povodní. Záchranáři celou noc evakuovali a zachraňovali obyvatele ze sedmnácti obcí na Jesenicku. Dopoledne nalezli ve Vlčicích mrtvého muže, velitele jednotky dobrovolných hasičů. Večer se s ním utrhl most. Meteorologové varují před dalšími dešti, lidé se obávají dalších přívalových dešťů.

Mužské tělo našli hasiči dopoledne ve Vlčicích na Jesenicku. Záchranáři ho objevili v části obce Vojtovice v korytě potůčku Studená voda. Byl zaklíněný v polámaném zábradlí, které utrhla voda, ohlásil z místa reportér MF DNES.

Jak pomoci

Lidé mohou postiženým přispět zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211.

Sbírku zřídila také společnost Člověk v tísni, přispívat můžete na konto Povodně 7202 7202 /0300.

"Mohu potvrdit, že se to byl velitel jednotky dobrovolných hasičů, který byl od včerejška pohřešován," řekla iDNES.cz mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Na hasičské zbrojnici ve Vlčicích vlaje černá vlajka, řekl reportér MF DNES.

Velitel údajně před půlnocí naváděl své kolegy, ale utrhl se s ním most a proud ho odnesl pryč. Hasiči po něm okamžitě vyhlásili pátrání. Hledali také dalších pět lidí, tři z nich objevili už v noci, další dva během dopoledne. 

Obětí letošních povodní na Moravě je po dnešku už dvanáct. Jeden vodák navíc utonul při raftingu na rozvodněné Vltavě na Českokrumlovsku.

Klima se mění

Prudké přívaly deště se podle odborníků stanou pravidlem

Velká voda postihla v noci na Jesenicku dohromady sedmnáct obcí. Do terénu vyjelo 41 hasičských jednotek, tedy něco málo pod tři stovky požárníků. Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík zde vyhlásil stav nebezpečí, potrvá do 30. června. To umožňuje zrychlení záchranných a likvidačních prací a zjednodušení přísunu peněz od státu, sdělil iDNES.cz mluvčí hejtmana Olomouckého kraje Ivo Heger.

"Během noci evakuovali 85 lidí, nouzově muselo být ubytováno deset lidí," řekl iDNES.cz Ivo Heger.

ministři mapují škody

Na Moravu zamířili ministři Pecina a Barták

Do oblastí zasažených povodní přijeli ministři vnitra Martin Pecina a obrany Martin Barták. Chtějí zmapovat rozsah škod, aby mohli v pondělí informovat vládu. Ta poté rozhodne, jaké prostředky uvolní k likvidaci akutních škod.

Mezi evakuovanými byl i dětský tábor v České Vsi, odkud hasiči odvezli 45 osob, a hosté restaurace ve Staré Červené Vodě, kde v tu dobu bylo 65 lidí. Lidem postiženým povodní vyjel ráno na pomoc psycholog.

Ve Skorošicích v noci hasiči zachránili člověka, který zůstal v troskách zříceného domu. Jinde zasahovali u strženého břehu potoka a popadaných stromů na elektrické vedení v České Vsi.

Na pomoc už vyjela i armáda, do oblasti míří podle ČTK dalších 15 armádních ženijních strojů s obsluhou a 20 vojáků. Podle mluvčího ministerstva obrany má armáda aktuálně na Moravě nasazeno 555 vojáků a 44 kusů techniky. Vláda dala k dispozici tisíc vojáků.

V Mikulovicích bylo pod vodou sto domů

Jen v Mikulovicích voda zaplavila přes stovku domů. "Byl to prudký, velmi intenzivní asi 35 minut trvající déšť. Zem už je po předchozích deštích napitá, nebrala to, tak voda spláchla spraš z polí a snad ze všech svahů se řítila do vesnice," popsal ČTK starosta města Ivan Dost.

Škody na místních komunikacích se podle něj vyšplhají na asi pět milionů korun. Škody na domácnostech zatím nejsou zmapované.

Záchranáři dnes v regionu začali s postupným uvolňováním komunikací, zajišťovali poškozené mosty, vyklízeli domy od nánosů bahna, čerpali vodu z budov a čistili vodní zdroje. Zajišťovali také nouzové zásobování záplavami postižených obyvatel.

"Uklízíme, ale bojíme se, zda to není předčasné. Teď je sice klid, ale podle předpovědi počasí se má nad námi přehnat ještě jedna podobná bouřka," obával se dopoledne Dost.

Bez proudu jsou desítky domácností, nejvíce problémů energetici evidují v obcích Žulová, Bernartice a Skorošice. Mluvčí energetiků Alice Lutišanová uvedla, že opravy budou trvat nejméně celý víkend. Velké škody hlásí i plynaři.

Voda poničila také komunikace. Železniční trať mezi Hukovicemi a Velkou Kraší je podemletá a neprůjezdná. Neprůjezdné jsou také silnice v úsecích Tomíkovice - Vidnava, Bernartice - Vlčice, Bernatice - Uhelná, s problémy je průjezdná cesta mezi Skorošicemi a obcí Kobylá nad Vidnavkou. Úsek Lipová-lázně (pomezí) - Javorník už se podařilo zprovoznit.

Hladiny řek začínají pomalu stoupat

Třetí povodňový stupeň platil v 19:30 opět na Vidnávce ve Vidnavě na Jesenicku. Pohotovost hlásila Bělá v Mikulovicích na Jesenicku a také řeka Opava v Opavě, kde hladina řeky stále stoupala. Na dalších pěti místech Moravskoslezského kraje je první stupeň povodňové aktivity.

Stavy se ale ještě mohou měnit. Na některých místech v povodí Odry stále prší, srážky však podle vodohospodářů zatím nejsou intenzivní, řekla ČTK dispečerka povodí Odry.

Obyvatelé Jesenicka se obávají dalších přívalových dešťů. Například v Mikulovicích lidé připravují pytle s pískem, aby svá obydlí ochránili.

nebezpečí povodní trvá

První bouře přijdou už večer

Novojičínsko vystrašila bouřka

Oblast Nového Jičína, kterou zasáhly povodně v noci na čtvrtek, vyděsila v pátek večer silná bouřka. "Naštěstí trvala dvacet minut," sdělil iDNES.cz mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl.

Spoušť, kterou napáchaly povodně v Novém Jičíně.

Spoušť, kterou povodně napáchaly v Novém Jičíně.

Déšť sice zvedl hladiny řek, nebyly však hlášeny žádné škody. Obyvatelé tak pokračují v uklízecích pracích. "Lidé postižení povodněmi aktuálně nejvíce potřebují lopaty, kbelíky, hadry, gumáky, dezinfekční prostředky, jídlo a oblečení," vysvětlil Gabzdyl.

Nový Jičín také vyhlásil sbírku na pomoc lidem postiženým povodněmi. Na účtu 43-5060060227/0100 se už scházejí první finanční prostředky. "Aktuální stav nejrůznějších darů je 1 100 000 korun," doplnil Gabzdyl.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

Najdete na iDNES.cz