Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Povodně zabily už dvanáct lidí, záchranáře na Moravě doplní vojáci

  5:43aktualizováno  23:29
Obyvatelé Moravy a Slezska se vypořádávají s následky ničivé povodně, která oblast zasáhla. Živel si tu vyžádal nejméně jedenáct životů, na nejhůře postižených místech podle svědků řádil více než při rozsáhlých záplavách v roce 1997. Na Moravu už míří i armáda, hasiči a záchranáři pracují bez přestávky. Jeden člověk zemřel v Česku.

.posílejte fotografie a videa

Natočili nebo nafotili jste místa, kde řádil vodní živel? Pošlete nám je na mms@idnes.cz. Použité záběry odměníme honorářem. - podmínky ZDE

Nejméně jedenáct mrtvých, stovky evakuovaných, dva tisíce odběratelů bez plynu a řada zbořených domů, z nichž hasiči vyprošťují jejich obyvatele, tak vypadal čtvrtek na střední a severní Moravě a ve Slezsku. Včera večer a v noci se tudy prohnaly bouřky, řeky i potoky se vylily z koryt.

Na Přerovsku hrozilo protržení hráze osmihektarového rybníka a zatopení obce Polom. Hráz, původně širokou asi tři až čtyři metry, tekoucí voda na několika místech vymlela na pouhé desítky centimetrů. Hasiči ji ale zpevnili pytli s pískem a odvrátili tak nebezpečí. - čtěte Na Přerovsku voda podemlela hráz rybníka, obci Polom hrozí zatopení

Velká voda on-line

Dění v ohrožených místech sledujeme v on-line reportáži

Řeky na 1. až 3. stupni povodňové aktivity

Vodohospodářská mapa Česka

Premiér Jan Fischer kvůli povodni svolal mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu. Vláda poté rozhodla, že na pomoc povodní postiženým částem Moravy vyčlení 54 milionů korun. Fischer také oznámil, že od zítřka se do akce zapojí dvě stovky vojáků, dalších osm set bude čekat v záloze. - čtěte Fischer: Do zaplavených oblastí pošleme až 1000 vojáků a 54 milionů

Ministerstvo pro místní rozvoj má pro postižené obce a kraje připraveno na obnovu následků živelních pohrom 45 milionů korun. Dalších 70 milionů připravil Moravskoslezský kraj, milion přislíbila ODS. Celkový úhrn pomoci tak nyní dosahuje 170 milionů.

To nicméně škody nepokryje. Třeba Správa železniční dopravní cesty odhaduje škody jen na železnici na 380 milionů korun.

Na pomoc na Novojičínsko už byly vyslány desítky policistů z okolních okresů. Na místě nyní pomáhá i 20 speciálně vycvičených záchranářů ze záchranného hasičského sboru v Hlučíně na Opavsku, což je někdejší armádní jednotka. Hlučínští záchranáři od středečního večera zasahují na místě se speciální technikou včetně jeřábu a vozů s valníky na přepravu lidí a materiálu.

Radnice Nového Jičína také z obavy před rabováním posílila hlídky městských policistů u opuštěných domů. Starosta města Ivan Týle upozornil, že v Novém Jičíně-Žilině se pokusil do vytopeného domu vniknout neznámý člověk, policisté to ale neevidovali

"Většina lidí už je zpět doma a mohou kdykoli volat policii. V oblasti máme dostatek policistů, kteří hlídají zbytek domů a další majetek," řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská s tím, že ale rabování do budoucna samozřejmě nelze vyloučit.

Obyvatel Jeseníku nad Odrou obhlížejí následky povodně. (25.6.2009)Povodně v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku. (26.6.2009)

Ilustrační mapka

Povodeň už si vyžádala dvanáct životů. Záchranáři krátce před čtrnáctou hodinou našli muže u říčky Grasmanky v Novém Jičíně, jednalo se zřejmě o bezdomovce. Večer se objevila první oběť v Česku - na Českokrumlovsku se utopil vodák. Lékaři se včas nedostali k ženě v Jeseníku nad Odrou, na zdravotní komplikace zemřela.

Zřejmě na infarkt zemřel pětačtyřicetiletý muž z Valašského Meziříčí. Přívalová vlna s sebou odnesla jeho vozidlo a tato událost jej patrně natolik rozrušila, že dostal mrtvici. Tělo dalšího, od včerejška pohřešovaného muže, našli v Černotíně na Hranicku.

povodně na Moravě

Na Přerovsku voda podemlela hráz rybníka, obci Polom hrozí zatopení

Povodeň zahradila cestu. Žena málem nedojela včas do porodnice

Fischer: Do zaplavených oblastí pošleme až tisíc vojáků a 54 milionů

Bouřky a stoupající hladiny budou Česko ohrožovat až do neděle

Moravu zasáhly noční záplavy. Voda brala životy, koleje i domy

Vytrvalé deště způsobily záplavy i v Rakousku, Bavorsku a Polsku

Utonul také šestačtyřicetiletý muž z Životic u Nového Jičína. Další tři lidé se utopili v Jeseníku nad Odrou, z toho dva bratři ve věku kolem 55 a 50. Podařilo se jim zachránit vlastní matku, ale sami zemřeli. Poslední utonulou je žena, kterou v novojičínské městské části Žilina strhl proud řeky Jičínky.

Povodně na Novojičínsku z vrtulníku záchranné služby. (25.6.2009)Stavba protipovodňové ochranné stěny v Ostravě-Koblově u řeky Odry. (25.6.2009)

Další dva lidé potřebovali pomoc lékařů, ale odřízla je voda. Zemřel tak muž v Kuníně na Novojičínsku, kterého zřejmě zradilo srdce, a žena v Bernarticích nad Odrou, nejspíš z podobného důvodu. - čtěte Moravu zasáhly noční záplavy. Voda brala životy, koleje i domy

Krizová linka

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje zřídil krizovou linku 950 730 730, kde se mohou příbuzní obyvatel vodou zasažených oblastí Novojičínska dozvědět informace o svých příbuzných. Linka je normálně zpoplatněna.

Počet obětí nemusí být konečný, některá těla se mohou objevit až po opadnutí vody. Záchranáři už ale žádné lidi nepohřešují, informovalo ostravské Centrum tísňového volání.

Celkem záchranáři z povodněmi postižených oblastí evakuovali 135 lidí, 21 jich zachránili ze zatopených domů a vozidel, sdělila iDNES.cz mluvčí generální ředitelství HZS Ivana Svitáková.

Záchranáři podle mluvčího Lukáše Humpla ošetřovali nemocné s diabetem, řeznými ranami, zraněnými končetinami a šlachami. "Odváželi jsem třeba ženu ve středním věku s poraněnou končetinou, která byla uvězněna po celou noc v domě," sdělil Humpl.

Nemocnice v Novém Jičíně ošetřila od včerejška čtrnáct lidí v souvislosti s povodněmi. Pět lidí muselo kvůli svému stavu v nemocnici zůstat. Důvodem je buď špatný psychický stav, nebo následek silného podchlazení.

Jak pomoci

Lidé mohou postiženým přispět zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211.

Sbírku zřídila také společnost Člověk v tísni, přispívat můžete na konto Povodně 7202 7202 /0300.

Krizový scénář se podle všeho nevyplní v Ostravě, kde hasiči připravili protipovodňovou hráz. "Povodňové vlny z jednotlivých přítoků budou následovat po sobě, a nespojí se tak v jednu velkou," sdělil iDNES.cz po zasedání mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Na Novojičínsku nicméně platí stav nebezpečí, vyhlášený hejtmanem Jaroslavem Palasem stav nebezpečí. Ten umožňuje mimo jiné čerpání účelových prostředků od státu a rychlejší návrat do normálu.

Až voda opadne, nastanou podle hasičů problémy s infrastrukturou. Na dva tisíce odběratelů nemají podle nich plyn, bude také potřeba distribuovat pitnou vodu.

Olomoucko a Zlínsko vyvázly o něco lépe

ŽELEZNICE MIMO PROVOZ

Řada vlakových tratí na Moravě je mimo provoz, jsou podmáčené nebo podemleté. Aktuální informace, kudy projedete a kudy ne, zjistíte na čísle 840 112 113 nebo na webu Českých drah cd.cz/omezeniprovozu.

Olomoucko dopadlo o něco lépe než Moravskoslezský kraj. "Samotnou Olomouc to nezasáhlo téměř vůbec, problémy měli spíše v Hranicích, v Miloticích, v Hustopečích nad Bečvou a v Prostějově," sdělila pracovnice operačního oddělení hasičů.

Podobně na tom byl i Zlínský kraj. "Od 23. hodiny, kdy voda výrazně ustoupila, celou noc čerpáme. Hasiči jezdí od domu k domu, pomáhají, až se světlem se ukazuje, v jakém je to rozsahu. Škody jsou velké," řekl ráno mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

NEJVĚTŠÍ ZÁPLAVY V ČESKU (1993-2009)

50 obětí - Nejtragičtější záplavy 20. století postihly v červenci 1997 Moravu. Devět lidí zemřelo v Troubkách na Přerovsku.
17 obětí - Nejrozsáhlejší záplavy v novodobých dějinách v srpnu 2002 postihly téměř celé Čechy, těžce poničily i metropoli Prahu.
11 obětí - Nynější záplavy jsou třetí nejtragičtější. Počet obětí nemusí být konečný, ale záchranáři už žádné lidi nepohřešují.
9 obětí - V březnu a dubnu 2006 způsobilo záplavy enormní množství sněhu v nižších a středních polohách a současné dešťové srážky.
6 obětí - Při záplavách v červenci 1998, jež zasáhly východní Čechy, byly zaplaveny tři desítky obcí.

Povodně v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku. (26.6.2009)Škody, které napáchala rozlitá řeka Jičínka v Bludovicích na cestě z Nového Jičína do Valašského Meziříčí. (26.6.2009)

Jak postupovat při pojistné události

1.Pojistnou událost oznamte pojišťovně.

2.Před vytočením tohoto čísla si připravte údaje, které za vás operátor po telefonu vyplní. Jde zejména o:

* číslo pojistné smlouvy (není-li známo je třeba uvést rodné číslo osoby, která pojištění sjednala)
* stručnou charakteristiku škody ke které došlo
* kdy k této škodě došlo
* jaký je rozsah škody
* jaké je na vás spojení (telefon/mobil)

Pokud je dům neobyvatelný, uveďte prosím adresu, na které budete k zastižení.

3.Zamezte vzniku dalších pojistných událostí. S úklidem a opravami proto nečekejte až na příchod pracovníka pojišťovny, ale začněte hned. Ještě předtím však poškozené a zničené věci vyfotografujte.

4.Budete-li chtít vyplatit zálohu ještě před likvidací pojistné události, sdělte to mobilnímu technikovi, který k vám přijde udělat prohlídku. Standardní likvidace jinak probíhá na základě předložených faktur.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, že jsme museli zavřít diskusi u tohoto článku kvůli vulgárním a neuctivým komentářům některých diskutujících, které už nebylo možné mazat jednotlivě.

Autoři: , , ,
  • Nejčtenější

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Tvrdá šichta, zdravotníci v Plzni pečují o 14 pacientů na ventilaci

V pátek pečovali zdravotníci ve Fakultní nemocnici Plzeň o 215 pacientů s onemocněním covid-19. Na speciálních...

Přibylo 13 605 nakažených za pátek. Oproti čtvrtku jde o mírný nárůst

Sledujeme online V pátek přibylo v Česku 13 605 nově potvrzených případů nemoci covid-19. To je zhruba o dva tisíce méně, než je úterní...

Hamáček chce najít viníka druhé vlny. Babiš v létě mluvil do opatření, řekl

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček by po odeznění druhé vlny epidemie koronaviru uvítal vytvoření sněmovní...

Vzbouřili se vězni v Bělušicích. Kvůli fámám kolem koronaviru

Ve věznici v Bělušicích na Mostecku protestovala v noci z pátku na sobotu část vězněných osob. Protest měly vyvolat...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...