Povodně zabily už dvanáct lidí, záchranáře na Moravě doplní vojáci

  5:43aktualizováno  23:29
Obyvatelé Moravy a Slezska se vypořádávají s následky ničivé povodně, která oblast zasáhla. Živel si tu vyžádal nejméně jedenáct životů, na nejhůře postižených místech podle svědků řádil více než při rozsáhlých záplavách v roce 1997. Na Moravu už míří i armáda, hasiči a záchranáři pracují bez přestávky. Jeden člověk zemřel v Česku.

.posílejte fotografie a videa

Natočili nebo nafotili jste místa, kde řádil vodní živel? Pošlete nám je na mms@idnes.cz. Použité záběry odměníme honorářem. - podmínky ZDE

Nejméně jedenáct mrtvých, stovky evakuovaných, dva tisíce odběratelů bez plynu a řada zbořených domů, z nichž hasiči vyprošťují jejich obyvatele, tak vypadal čtvrtek na střední a severní Moravě a ve Slezsku. Včera večer a v noci se tudy prohnaly bouřky, řeky i potoky se vylily z koryt.

Na Přerovsku hrozilo protržení hráze osmihektarového rybníka a zatopení obce Polom. Hráz, původně širokou asi tři až čtyři metry, tekoucí voda na několika místech vymlela na pouhé desítky centimetrů. Hasiči ji ale zpevnili pytli s pískem a odvrátili tak nebezpečí. - čtěte Na Přerovsku voda podemlela hráz rybníka, obci Polom hrozí zatopení

Velká voda on-line

Dění v ohrožených místech sledujeme v on-line reportáži

Řeky na 1. až 3. stupni povodňové aktivity

Vodohospodářská mapa Česka

Premiér Jan Fischer kvůli povodni svolal mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu. Vláda poté rozhodla, že na pomoc povodní postiženým částem Moravy vyčlení 54 milionů korun. Fischer také oznámil, že od zítřka se do akce zapojí dvě stovky vojáků, dalších osm set bude čekat v záloze. - čtěte Fischer: Do zaplavených oblastí pošleme až 1000 vojáků a 54 milionů

Ministerstvo pro místní rozvoj má pro postižené obce a kraje připraveno na obnovu následků živelních pohrom 45 milionů korun. Dalších 70 milionů připravil Moravskoslezský kraj, milion přislíbila ODS. Celkový úhrn pomoci tak nyní dosahuje 170 milionů.

To nicméně škody nepokryje. Třeba Správa železniční dopravní cesty odhaduje škody jen na železnici na 380 milionů korun.

Na pomoc na Novojičínsko už byly vyslány desítky policistů z okolních okresů. Na místě nyní pomáhá i 20 speciálně vycvičených záchranářů ze záchranného hasičského sboru v Hlučíně na Opavsku, což je někdejší armádní jednotka. Hlučínští záchranáři od středečního večera zasahují na místě se speciální technikou včetně jeřábu a vozů s valníky na přepravu lidí a materiálu.

Radnice Nového Jičína také z obavy před rabováním posílila hlídky městských policistů u opuštěných domů. Starosta města Ivan Týle upozornil, že v Novém Jičíně-Žilině se pokusil do vytopeného domu vniknout neznámý člověk, policisté to ale neevidovali

"Většina lidí už je zpět doma a mohou kdykoli volat policii. V oblasti máme dostatek policistů, kteří hlídají zbytek domů a další majetek," řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská s tím, že ale rabování do budoucna samozřejmě nelze vyloučit.

Obyvatel Jeseníku nad Odrou obhlížejí následky povodně. (25.6.2009)Povodně v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku. (26.6.2009)

Ilustrační mapka

Povodeň už si vyžádala dvanáct životů. Záchranáři krátce před čtrnáctou hodinou našli muže u říčky Grasmanky v Novém Jičíně, jednalo se zřejmě o bezdomovce. Večer se objevila první oběť v Česku - na Českokrumlovsku se utopil vodák. Lékaři se včas nedostali k ženě v Jeseníku nad Odrou, na zdravotní komplikace zemřela.

Zřejmě na infarkt zemřel pětačtyřicetiletý muž z Valašského Meziříčí. Přívalová vlna s sebou odnesla jeho vozidlo a tato událost jej patrně natolik rozrušila, že dostal mrtvici. Tělo dalšího, od včerejška pohřešovaného muže, našli v Černotíně na Hranicku.

povodně na Moravě

Na Přerovsku voda podemlela hráz rybníka, obci Polom hrozí zatopení

Povodeň zahradila cestu. Žena málem nedojela včas do porodnice

Fischer: Do zaplavených oblastí pošleme až tisíc vojáků a 54 milionů

Bouřky a stoupající hladiny budou Česko ohrožovat až do neděle

Moravu zasáhly noční záplavy. Voda brala životy, koleje i domy

Vytrvalé deště způsobily záplavy i v Rakousku, Bavorsku a Polsku

Utonul také šestačtyřicetiletý muž z Životic u Nového Jičína. Další tři lidé se utopili v Jeseníku nad Odrou, z toho dva bratři ve věku kolem 55 a 50. Podařilo se jim zachránit vlastní matku, ale sami zemřeli. Poslední utonulou je žena, kterou v novojičínské městské části Žilina strhl proud řeky Jičínky.

Povodně na Novojičínsku z vrtulníku záchranné služby. (25.6.2009)Stavba protipovodňové ochranné stěny v Ostravě-Koblově u řeky Odry. (25.6.2009)

Další dva lidé potřebovali pomoc lékařů, ale odřízla je voda. Zemřel tak muž v Kuníně na Novojičínsku, kterého zřejmě zradilo srdce, a žena v Bernarticích nad Odrou, nejspíš z podobného důvodu. - čtěte Moravu zasáhly noční záplavy. Voda brala životy, koleje i domy

Krizová linka

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje zřídil krizovou linku 950 730 730, kde se mohou příbuzní obyvatel vodou zasažených oblastí Novojičínska dozvědět informace o svých příbuzných. Linka je normálně zpoplatněna.

Počet obětí nemusí být konečný, některá těla se mohou objevit až po opadnutí vody. Záchranáři už ale žádné lidi nepohřešují, informovalo ostravské Centrum tísňového volání.

Celkem záchranáři z povodněmi postižených oblastí evakuovali 135 lidí, 21 jich zachránili ze zatopených domů a vozidel, sdělila iDNES.cz mluvčí generální ředitelství HZS Ivana Svitáková.

Záchranáři podle mluvčího Lukáše Humpla ošetřovali nemocné s diabetem, řeznými ranami, zraněnými končetinami a šlachami. "Odváželi jsem třeba ženu ve středním věku s poraněnou končetinou, která byla uvězněna po celou noc v domě," sdělil Humpl.

Nemocnice v Novém Jičíně ošetřila od včerejška čtrnáct lidí v souvislosti s povodněmi. Pět lidí muselo kvůli svému stavu v nemocnici zůstat. Důvodem je buď špatný psychický stav, nebo následek silného podchlazení.

Jak pomoci

Lidé mohou postiženým přispět zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211.

Sbírku zřídila také společnost Člověk v tísni, přispívat můžete na konto Povodně 7202 7202 /0300.

Krizový scénář se podle všeho nevyplní v Ostravě, kde hasiči připravili protipovodňovou hráz. "Povodňové vlny z jednotlivých přítoků budou následovat po sobě, a nespojí se tak v jednu velkou," sdělil iDNES.cz po zasedání mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Na Novojičínsku nicméně platí stav nebezpečí, vyhlášený hejtmanem Jaroslavem Palasem stav nebezpečí. Ten umožňuje mimo jiné čerpání účelových prostředků od státu a rychlejší návrat do normálu.

Až voda opadne, nastanou podle hasičů problémy s infrastrukturou. Na dva tisíce odběratelů nemají podle nich plyn, bude také potřeba distribuovat pitnou vodu.

Olomoucko a Zlínsko vyvázly o něco lépe

ŽELEZNICE MIMO PROVOZ

Řada vlakových tratí na Moravě je mimo provoz, jsou podmáčené nebo podemleté. Aktuální informace, kudy projedete a kudy ne, zjistíte na čísle 840 112 113 nebo na webu Českých drah cd.cz/omezeniprovozu.

Olomoucko dopadlo o něco lépe než Moravskoslezský kraj. "Samotnou Olomouc to nezasáhlo téměř vůbec, problémy měli spíše v Hranicích, v Miloticích, v Hustopečích nad Bečvou a v Prostějově," sdělila pracovnice operačního oddělení hasičů.

Podobně na tom byl i Zlínský kraj. "Od 23. hodiny, kdy voda výrazně ustoupila, celou noc čerpáme. Hasiči jezdí od domu k domu, pomáhají, až se světlem se ukazuje, v jakém je to rozsahu. Škody jsou velké," řekl ráno mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

NEJVĚTŠÍ ZÁPLAVY V ČESKU (1993-2009)

50 obětí - Nejtragičtější záplavy 20. století postihly v červenci 1997 Moravu. Devět lidí zemřelo v Troubkách na Přerovsku.
17 obětí - Nejrozsáhlejší záplavy v novodobých dějinách v srpnu 2002 postihly téměř celé Čechy, těžce poničily i metropoli Prahu.
11 obětí - Nynější záplavy jsou třetí nejtragičtější. Počet obětí nemusí být konečný, ale záchranáři už žádné lidi nepohřešují.
9 obětí - V březnu a dubnu 2006 způsobilo záplavy enormní množství sněhu v nižších a středních polohách a současné dešťové srážky.
6 obětí - Při záplavách v červenci 1998, jež zasáhly východní Čechy, byly zaplaveny tři desítky obcí.

Povodně v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku. (26.6.2009)Škody, které napáchala rozlitá řeka Jičínka v Bludovicích na cestě z Nového Jičína do Valašského Meziříčí. (26.6.2009)

Jak postupovat při pojistné události

1.Pojistnou událost oznamte pojišťovně.

2.Před vytočením tohoto čísla si připravte údaje, které za vás operátor po telefonu vyplní. Jde zejména o:

* číslo pojistné smlouvy (není-li známo je třeba uvést rodné číslo osoby, která pojištění sjednala)
* stručnou charakteristiku škody ke které došlo
* kdy k této škodě došlo
* jaký je rozsah škody
* jaké je na vás spojení (telefon/mobil)

Pokud je dům neobyvatelný, uveďte prosím adresu, na které budete k zastižení.

3.Zamezte vzniku dalších pojistných událostí. S úklidem a opravami proto nečekejte až na příchod pracovníka pojišťovny, ale začněte hned. Ještě předtím však poškozené a zničené věci vyfotografujte.

4.Budete-li chtít vyplatit zálohu ještě před likvidací pojistné události, sdělte to mobilnímu technikovi, který k vám přijde udělat prohlídku. Standardní likvidace jinak probíhá na základě předložených faktur.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, že jsme museli zavřít diskusi u tohoto článku kvůli vulgárním a neuctivým komentářům některých diskutujících, které už nebylo možné mazat jednotlivě.

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Krejčířovu vilu v Černošicích zřejmě někdo zapálil, škoda jde do milionů

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Někdejší vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár, shořela...

Další z rubriky

Ustupujete Zemanovi, kritizuje ČSSD po sporu se Šmardou opozice

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek...

Vleklá tahanice o ministerstvo kultury se ještě protáhne. Kandidát ČSSD Michala Šmarda se rozhodl vzdát nominace na...

Pojistka Krejčířovy vily na splacení dluhů nepůjde. Dostane ji jeho žena

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Peníze z pojistky z části vyhořelé Krejčířovy vily by nešly na splacení exekucí uprchlého podnikatele. Připadly by...

Daňová kobra zasahuje po celé zemi kvůli daňovým únikům, zadržela 22 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahují přibližně na šedesátce míst po celém Česku. Mají...

Najdete na iDNES.cz