Václav Klaus

Václav Klaus | foto: Michal Růžička, MF DNES

Václav Klaus: Až po týdnu jsem se začal cítit lépe

  • 36
Týden po operaci přišel bod zlomu a všechno se začalo obracet k lepšímu. Do té doby mi někdy bylo lépe, někdy hůře. Těmito slovy popsal své pocity pro MF DNES prezident Václav Klaus ve vůbec prvním rozhovoru, který poskytl po operaci kyčelního kloubu. Z nemocnice sleduje i rozbouřenou politickou situaci v Česku. "Chaos na naší politické scéně je zřetelný," říká.

Výměnu kyčelního kloubu za umělý podstoupil prezident minulé úterý v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. -  čtěte Klaus dostal nový kyčelní kloub, už zítra by se mohl postavit

Od vaší operace už uplynul více než týden, jak se cítíte dnes?
Dnes už se cítím daleko lépe než na počátku, ten týden od operace byl zlom.

Znamená to, že váš pooperační stav provázely nějaké komplikace?
Nic specifického v tom nebylo, někdy mi bylo lépe, někdy zase hůře.

Jak konkrétně probíhá vaše rehabilitace?
Několik hodin denně cvičím s rehabilitační sestrou. A snažím se každý den udělat více kroků.

Je už jasné, dokdy budete muset zůstat v nemocnici?
Po pobytu u profesora Dungla na ortopedické klinice na pražské Bulovce, kterou musím velmi pochválit, budu asi ještě nějaký čas na Rehabilitační klinice Malvazinky.

Potom budete pokračovat v léčbě na zámku v Lánech?
Ano, ale Lány budou pro mě až třetí fází. 

A už tušíte, kdy se budete moci vrátit přímo do práce na Pražský hrad?
To nejsem schopen dnes odhadnout. Hodlám plně pracovat už v Lánech, v tom ostatně nebudu prvním prezidentem, který to tak udělal.

Jakou práci můžete zatím v nemocnici vykonávat s ohledem na váš současný stav?
Podepisuji nejrůznější dokumenty, píšu a diktuji dopisy, dávám pokyny, co a jak udělat.

Sledujete z nemocnice rozbouřenou politickou situaci?
Vládní koalice se totiž zdá v posledních týdnech hodně rozložena. Na to se teď dívám s určitým odstupem, ale chaos na naší politické scéně je zřetelný. Najednou se zproblematizovalo až příliš mnoho témat.

Váš kancléř Jiří Weigl hovořil v minulých dnech i o tom, že sledujete fotbalové mistrovství Evropy. Myslíte si, že naši fotbalisté postoupí ze skupiny do dalších kol?
Nevím, asi jsem ještě nikdy neviděl tolik fotbalu jako v těchto dnech, a úvodní zápas našich – při porovnání s dalšími zápasy – moc na postup nevypadal. Ale každý zápas začíná od nuly.

Před časem jste oznámil, že nepojedete kvůli operaci na olympiádu do Pekingu. Nedalo by se to přece jenom stihnout? Je už to rozhodnutí definitivní?
Termín operace a následného doléčování jsem zvolil zcela záměrně tak, aby to bylo v politicky okurkové sezoně. Nemyslím si, že bych už byl v době olympiády v Pekingu schopen absolvovat mezikontinentální let.

Co děláte v nemocnici, když právě nerehabilitujete či nepracujete? Podle vašich spolupracovníků hodně čtete. Co například právě teď?
Pracoval jsem na anglickém překladu svého článku o deseti letech existence Evropské centrální banky. (Článek měl dnes vyjít v britském deníku Financial Times – pozn. redakce.) Čtu pro sebe zcela netypickou knihu – thriller amerického autora Lee Childa s názvem Without Fail – kterou jsem si koupil veWashingtonu na letišti pár dní před operací.

Jedna ze snach mi přinesla Gončarovova Oblomova se slovy, že si ho člověk má po desetiletích zase jednou přečíst. Vždy jsem ho považoval za skvost ruské literatury 19. století, a navíc termín "oblomovština" (nerozhodnost, váhavost, pasivní poddáván se osudu – pozn. red.) je běžnou součástí mého slovníku.