Babiš nevidí důvod, aby česká vláda změnila pozici k uznání Kosova

  9:31aktualizováno  15:40
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se postavil proti nápadu prezidenta Miloše Zemana, podle nějž by Česko měla odstoupit od uznání Kosova jako samostatného státu. „Nevidím důvod, aby česká vláda změnila svou pozici,“ řekl Babiš po setkání s premiéry zemí V4 a představiteli zemí západního Balkánu. Svou účast na jednání zrušil kvůli výrokům Zemana vicepremiér Kosova.

Premiéři zemí V4 na Pražském hradě. Zleva: Peter Pellegrini (Slovensko), Mateusz Morawiecki (Polsko), Andrej Babiš (Česko), Viktor Orbán (Maďarsko) (12. září 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zeman při návštěvě Srbska řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo. „Dovolte mi vyjádřit osobní, ale o to silnější mínění, že stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států,“ poznamenal Zeman.  Kosovo tak reprezentoval jen zástupce velvyslanectví v Praze. 

Fotogalerie

Zeman také prohlásil, že bude chtít s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby ČR odvolala uznání Kosova samostatným státem.

Šéf diplomacie Tomáš Petříček v reakci už ve středu uvedl, že k otevření debaty o odvolání českého uznání Kosova nevidí důvod. Babiš ve středu řekl, že by o Zemanově nápadu chtěl debatovat na schůzce nejvyšších ústavních činitelů, ale ve čtvrtek už  jasně řekl, že nevidí důvod, aby česká vláda měnila postoj k uznání Kosova. Ostře se k nápadu prezidenta Zemana vyjádřil šéf Senátu Jaroslav Kubera. „Řekl to jen, aby se zalíbil Srbům, ale nic z toho nevyplývá. On žádnou pravomoc nemá to změnit,“ řekl iDNES.cz Kubera.

Zemanův nápad by přinesl problém při návratu nelegálů

České ministerstvo zahraničí ve čtvrtek vydalo prohlášení, že „oduznání“ státu u nás nemá precedens a že by takovým krokem vznikly problémy například při plnění takzvané readmisní dohody, tedy návratu nelegálních přistěhovalců.

„Jednalo se o uznání de iure, to jest o uznání státu z hlediska mezinárodního práva plné a konečné. Česká republika také ve své praxi dosud nikdy uznání žádného státu neodvolala,“ uvedlo ministerstvo zahraničí s tím, že Česká republika má zájem na zachování mezinárodních smluv s Kosovskou republikou v platnosti, včetně závazků z nich pro obě strany vyplývajících.

Bezpečný Balkán znamená bezpečnost v Evropě, řekl Babiš

Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se shodli, že je v zájmu Evropské unie pokračovat v rozšiřování a přijmout země západního Balkánu.
„Bezpečnost na Balkáně znamená bezpečnost v Evropě,“ řekl Babiš.  A čeští poslanci ve čtvrtek kývli na přijetí Severní Makedonie do NATO.

Poslanci kývli na Severní Makedonii v NATO, přihlížel premiér. SPD spílala

Premiéři zemí V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) přijali deklaraci, v níž vyjadřují podporu rozšíření EU o země západního Balkánu.

„EU bude silnější, pokud přijme balkánské státy,“ řekl k tomu maďarský premiér Viktor Orbán.  Na jednání zástupců Visegrádu dorazili premiéři Slovenska Peter Pellegrini a Polska Mateusz Morawiecki, kteří se vyjádřili v podobném duchu.

K nim se připojili zástupci vlád balkánských zemí - srbská premiérka Ana Brnabičová a předsedové vlád Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny. 

A premiér Severní Makedonie Zoran Zaev rovněž ve čtvrtek se Sněmovně přihlížel tomu, jak čeští poslanci kývli na to, aby se Severní Makedonie stala třicátou členskou zemí Severoatlantické aliance. Proti byli komunisté a zdrželi se poslanci SPD.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Babiš se setkal se Zemanem v Lánech, řešili spolu V4 i Kosovo

Premiér Andrej Babiš dorazil do zámku v Lánech na pravidelnou schůzku s...

Premiér Andrej Babiš v pondělí večer dorazil do zámku v Lánech na pravidelné setkání s prezidentem Milošem Zemanem....

Špionská hra v ČSSR: StB ukrývala v lese prezidenta Afghánistánu

Sovětským svazem dosazený prezident Afghánistánu Babrak Karmal (uprostřed) v...

Roky 1978 a 1979 byly v Afghánistánu nesmírně divoké, dramatické a chaotické. Státní převraty, občanská válka a vraždy...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz