Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V muzeu lze hledět i do hrobu

  11:48
Staré Město - Bylo to vzrušující dobrodružství. Důmyslný systém rámů a zvedáků nadzvedával centimetr po centimetru čtyřiadvacetitunové víko vnějšího sarkofágu na dně hluboké šachtové hrobky. Pak se objevil sarkofág vnitřní a v něm zbytky původní dřevěné rakve s mumií Iufaa, pět století před Kristem správce královského paláce ve starověkém Egyptě. Mumie měla na rukou i na nohou návleky z tenkého zlatého plechu. Halila ji síť, protkaná stovkami modrých fajánsových korálků. A z pohřební výbavy hodnostáře nechybělo nic, protože zlodějům se do hrobky nikdy nepodařilo proniknout.

Našly se kanopy, neboli schránky na vnitřnosti mumifikovaných, sochy bůžků, které měly za zemřelého vykonávat pracovní povinnosti i nádoby na vonné masti se zachovalým obsahem.

Významný objev českých egyptologů v lokalitě Abúsír nedaleko Káhiry dokumentuje nová expozice Iufaa a jeho tajemství v Náprstkově muzeu především fotografiemi. Od osmdesátých let totiž archeologové musí veškeré nálezy zanechávat v Egyptě. Jedním z mála hmatatelných exponátů je tak vystavená replika nalezené sítě z modrých keramických korálků.

Fotografie Michala Balíka a Kamila Voděry však přibližují atmosféru odkrývání Iufaovy hrobky velmi působivě. Návštěvníci mohou přihlížet zvedání mnohatunového víka sarkofágu stejně, jako Ahmed a Talál z rodiny el-Keréti na jednom ze snímků.

Tito předáci egyptských dělníků jsou z rodiny, která spolupracuje s archeology už pět generací. Otevření hrobu dokumentuje i videozáznam, který je součástí expozice.

Na odkrývání šachtové hrobky začali čeští egyptologové pracovat v roce 1996. Než se dostali k sarkofágu v pětadvacet metrů hluboké šachtě, museli odkrýt dva a půl tisíce kubíků písku. Sarkofág byl pak otevřen o dva roky později.

Právě obtížný přístup odradil i vykradače hrobů, takže archeologové narazili na kompletní pohřební výbavu, kterou poškodila pouze vlhkost. "Zloději tam ovšem pracovali, ale zastavili se dva a půl metru nad víkem sarkofágu," řekl egyptolog Ladislav Bareš.

Šachtové hrobky řadí odborníci do pozdní doby starověkého Egypta, datované časovým úsekem mezi 8. a 4. stoletím před Kristem. Patřily k nejdůmyslnějším pohřebním stavbám, přesto se mnoho z nich stalo v minulosti cílem vykradačů hrobů. "Objev podobného charakteru se odehrál naposledy v roce 1941," připomněl význam nálezu Ladislav Bareš.

Průzkum v hrobce bude pokračovat ještě pravděpodobně čtyři roky. Pak se místo nálezu stane jedním z hlavních turistických atrakcí v Abúsíru.

Čeští vědci pracují na vykopávkách v Egyptě už čtyřicet let na základě smluv s egyptskou vládou. Od roku 1960 se pohybují v oblasti zvané Abúsír neboli Dům boha Usíra. Ta se nachází asi dvacet kilometrů od Káhiry, na břehu Nilu, v blízkosti jedné z nejstarších pyramid na světě - Džóserovy stupňovité pyramidy - a nedaleko slavné Chufevovy (Cheopsovy) pyramidy v Gíze. Zahrnuje pyramidové komplexy, hrobky, rozlehlá pohřebiště členů královské rodiny, úředníků, hodnostářů a kněží.

"Máme jednu z nej významnějších archeologických koncesí v Egyptě. Výzkum tam může probíhat ještě sto padesát až dvě stě let," řekl Ladislav Bareš. "Sami Egypťané nás řadí spolu s Anglií či Amerikou do světové špičky států s vysokou úrovní egyptologického výzkumu."

Vedoucí Českého egyptologického ústavu Břetislav Vachala připomněl, že zlomovým obdobím egyptologického výzkumu tehdejších československých archeologů byla léta 1961 až 1965. "Tehdy se uskutečnilo pět expedic do oblasti Dolní Núbie. Ty byly velmi úspěšné a položily základ sbírky staroegyptských předmětů a památek v Náprstkově muzeu," řekl Břetislav Vachala.

"Až do osmdesátých let se nálezy dělily mezi Egypt a Československo na základě dohod. Obvykle se podařilo získat až padesát procent nalezených předmětů, které pak putovaly většinou do Náprstkova muzea. Poté, co se v Egyptě v osmdesátých letech změnil zákon o památkách, se ze země žádné starožitnosti vyvážet nesmějí," vysvětlil Břetislav Vachala. I pohřební výbava z Iufaovy hrobky je tak nyní uložena v Egyptském muzeu v Káhiře.

Výstava dokumentuje i další významné objevy v Abúsíru, například práce na otevření pohřební komory soudce Intiho po loňském objevu jeho hrobky. Zpráva o nálezu hrobu z druhého tisíciletí před naším letopočtem loni obletěla svět.

Fotografie na výstavě zobrazují nalezené reliéfy, které představují majitele hrobky v bílé úřednické suknici. Místo Intiho hrobu zdobily i výjevy z domácího prostředí, obraz manželky, čichající k lotosovému květu i zlomek textu milostné písně.

Výstava Iufaa a jeho tajemství je v Náprstkově muzeu otevřena do 30. září. V září ji doplní přednášky o pohřbívání v Egyptě.

Poslední objevy českých egyptologů v Abúsíru dokumentují v Náprstkově muzeu hlavně fotografie, vystaveny jsou však i staroegyptské předměty ze sbírky muzea.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...