Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příběhy 20. století: Potřetí nabídku StB přijal. Dostala ho z lágru

  19:12
František Kraus patřil za normalizace jako činovník Rady židovských náboženských obcí k aktivním konfidentům Státní bezpečnosti. Když jsme s ním před několika lety natáčeli rozhovor, nestyděl se za to. Od mnoha tajných spolupracovníků StB se odlišoval i tím, že vázací akt podepsal koncem padesátých let, kdy byl ve vězení v jáchymovských pracovních táborech.

František Kraus v roce 2006. | foto: Post Bellum

František Kraus se narodil 6. října 1925 v Praze židovským rodičům Arnoštu Krausovi a Gertrudě Krausové, rozené Littenové. Rodiče byli rozvedení a matku hned na začátku nacistické okupace sebralo gestapo, podle všeho z politických, nikoli ještě rasových důvodů. František Kraus přišel toho dne domů, na plotně ještě stály brambory, připravené k večeři, ale jeho matka zmizela. Teprve později se dozvěděl, že zemřela v koncentračním táboře Ravensbrück. Roku 1942 deportovali i otce Arnošta Krause (zavražděn v Majdanku), František se v srpnu téhož roku dostal do Terezína.

Soutěž

Neziskové organizace Post Bellum a Pant a spolu s nimi iDNES.cz, Český rozhlas, MF DNES a ČT vyhlásily velkou letní soutěž Příběhy 20. století. Natočte vyprávění svých rodičů, babiček, dědečků či známých a vyhrajte 50 tisíc korun, chytrý telefon nebo tablet a profesionální smlouvu pro dokumentaristy, spolupracující s Post Bellum. Vše najdete zde. Každý registrovaný obdrží zdarma DVD Příběhy 20. století.

V ghettu pracoval jako nosič uhlí a následně rozvážel potraviny – mohl si sem tam přilepšit a najíst se. Výhoda se však, podle Krausova vyprávění, proměnila v opak. "Vozili jsme buchty a při výdeji se spletli, dali nám o sto kusů víc. Ty buchty navíc jsme nevrátili, ale rozdali je v dětském domově. Někdo nás udal," vypráví. 

Spolu s kamarádem Jiřím Weisem byl za trest zařazen do transportu na východ, odjížděl v prosinci 1943. Dostal se do tzv. terezínského rodinného tábora BIIb, což mimo jiné znamenalo, že se nemusel ihned podrobit "selekci" (výběru, při němž příslušný důstojník SS rozhodoval, kdo smí ještě žít a kdo půjde do plynu).

V březnu 1944 se František Kraus stal svědkem největší masové vraždy československých občanů v moderní historii - zplynování více než 3 700 lidí, převážně Židů z protektorátu, které do tábora BIIb zavlekli v září 1943. I Krause pak čekala "selekce".

"Běželi jsme nazí přes nemocniční barák, kde seděla komise. Kdo pajdal nebo byl slabý a podobně, toho nepustili. Prošel jsem, a během tří dnů nás potom naložili do vlaku. Šli jsme tehdy kolem plynové komory, kde byla otevřená vrata a viděl jsem hory mrtvých. Poprvé jsem je viděl zblízka," říká. František Kraus, vězeň číslo 170 464, přežil i následné pracovní nasazení ve Schwarzheide a na jaře 1945 se vrátil do Prahy. Nacisté zavraždili většinu jeho příbuzných.

"Sionistický agent"

Po pár letech se Krausovi naskytla příležitost zúčastnit se jako dobrovolník bojů o vznik a přežití nového státu Izrael. Roku 1948 byl nasazen do bojů u Haify. "Narukovali jsme, dostali vojenskou knížku, uniformu, pušku a druhý den jsme už jeli za Haifu, kde byla fronta. Měl jsem ale štěstí. Podával jsem patrony do strojní pušky a třetí den jsem dostal horečku. Poslali mne do nemocnice - a muž, který nastoupil na mé místo, dostal kulku do čela," uvedl Kraus.

Když se František Kraus vyléčil, poslali ho zpátky k jednotce a zůstal v Izraeli zhruba rok. Pak se vrátil do komunistického Československa, což, jak se ukázalo, nebylo prozíravé rozhodnutí. Roku 1952 byl totiž zatčen jako sionistický agent.

Československá zahraniční politika podléhající Moskvě se změnila z proizraelské v "antisionistickou". "Asi rok jsem byl ve vazbě v Ruzyni, až jsem se tam pokusil o sebevraždu, rozběhl jsem se hlavou proti ústřednímu topení. Doktor nařídil, že se mnou musí být v cele ještě další vězeň. Dali mi tam velitele gestapa z Bratislavy," vypráví Kraus. Jako "agent mezinárodního židovstva" dostal u soudu ve vykonstruovaném procesu dvaadvacet let kriminálu a nucených prací.

Františka Krause zlomila otrocká práce v jáchymovských lágrech a celoživotní pronásledování. Když mu v roce 1959 již poněkolikáté nabídli, aby začal spolupracovat se Státní bezpečností výměnou za předčasné propuštění, přijal.

"Řekl jsem si, už jsem tady osm let, zkusím to. Neuměl jsem si ani představit, co by ode mě chtěli. Třikrát si mě náčelník zavolal a potřetí jsem to podepsal. Pro mě to bylo východisko ze strašný bídy. Člověku se chce domů. Život je krátkej. Nevěděl jsem, že bude brzy amnestie. Beru to tak, že takhle šel život a takhle to bylo. Nestydím se za to," říká.

Spolupracovník politické policie

Dokud František Kraus, skutečně propuštěný na svobodu, pracoval na bezvýznamných dělnických postech, tajná policie o něj nejevila velký zájem. To se však radikálně změnilo za normalizace, kdy ho Státní bezpečnost začala úkolovat jako zaměstnance židovské obce. Stoupal ve funkcích, až se nakonec v roce 1986 stal tajemníkem Rady židovských náboženských obcí.

"Volali mně z StB, že u rabína bude tajná obřízka, a že tam nesmí žádnej zaměstnanec. Všem jsem řekl, aby tam nikdo nechodil, ale jeden šel. Hned potom volali, že ho mám propustit, takže na hodinu šel. Jezdil jsem na všechny kongresy po světě a to je zajímalo. Dával jsem jim materiály, co jsem vyfasoval. Taky mi třeba dávali dokumenty, které sami sepsali, abych je v zahraničí rozdal," uvedl Kraus.

Spolupracovníkem StB byl František Kraus až do roku 1989. Pokud se chcete o jeho životě dozvědět víc a slyšet jeho vyprávění, poslouchejte v neděli večer na ČRo PLUS rozhlasový dokument z cyklu Příběhy 20. století.

Příběhy 20. století

Vzpomínky Františka Krause zaznamenali dokumentaristé z Post Bellum. V neděli 1. 9. odvysílá vyprávění Český rozhlas Plus-  ve 20h, v pořadu Příběhy 20. století (zvukový archiv pořadu nalezne zde). Reprízu pak naladíte příští sobotu na Radiožurnálu ve 21h. Společnost Post Bellum sbírá vzpomínky pamětníků už od roku 2001. S Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vede internetový portál Paměť národa, kde jsou příběhy k nalezení. Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...