Babiš kritizoval, jak stát dává miliardy na inkluzi a soukromým školám

  8:40aktualizováno  11:56
Situaci, kdy stát dává na inkluzi ve školství miliardy, kritizoval premiér Andrej Babiš při uvádění nového ministra Roberta Plagy. Vadí mu i to, jak stát přispívá na soukromé školy. „Byl jsem ubezpečen, že stát má dostatečné kapacity na to, aby všichni žáci měli kam chodit do školy,“ řekl Babiš. Do funkcí uváděl i další tři nové ministry.

„Snažil jsem se pochopit, proč jsme vlastně od roku 2014 dávali na inkluzi prostřednictvím krajů miliardu a proč teď máme dát pět miliard. Proč to nemáme ošetřené v rozpočtu a proč to nikdo neřešil,“ řekl Babiš. Kritizoval, že to teď narychle řeší vyhláškou, přičemž stále chybí dvě miliardy. „Bylo by špatně, kdyby ty dvě miliardy byly na úkor pedagogů,“ uvedl předseda vlády.

Plaga chce revizi inkluze ve školství, aby náklady na ni nezasáhly do zvyšování platů pracovníků ve školství. „Byl bych rád, aby to nemělo dopad na navýšení mezd pedagogických a nepedagogických pracovníků, protože mou prioritou je navyšovat prostředky na pedagogy a na nepedagogy, aby to povolání nemělo pouze prestiž, ale také atraktivitu,“ uvedl nový ministr školství.

Fotogalerie

Další důležitou agendou je pro oba politiky nová agentura pro sport. K tomu je ale nutná změna kompetenčního zákona, takže to nepůjde tak rychle.

„Prioritní je, aby rozdělování peněz bylo transparentní. Chceme zřídit vládního zmocněnce pro sport,“ řekl Babiš. Zmocněncem by mohl být poslanec za ANO a bývalý hokejový reprezentant Milan Hnilička.

Ze školství zamířil Babiš na kulturu, kde uváděl ministra Ilju Šmída, pak na resort zemědělství, které nově vede Jiří Milek, a na ministerstvo pro místní rozvoj, jehož nová šéfka Dostálová o svých prioritách hovořila v rozhovoru pro iDNES.cz.

Babiš oprášil i svůj starší plán na novou vládní čtvrť

Při uvádění nového ministra kultury Šmída hovořil premiér o dobrých vztazích, které měl s minulým ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL. A také zopakoval, že jeho ambicí je vznik nové vládní čtvrti, aby se Nostický palác na Malé Straně, kde nyní ministerstvo kultury sídlí, otevřel veřejnosti.

„Jsem přesvědčen o tom, že Nostický palác by mohl být permanentně otevřen veřejnosti, stejně jako budova ministerstva pro místní rozvoj na Staromáku,“ řekl. O výstavbě čtvrti jedná s Prahou. Řekl, že by mohla být v Holešovicích nebo Bubnech.

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministra kultury muzikologa Ilju Šmída....

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce ministra kultury muzikologa Ilju Šmída. (18. prosince 2017)

Nový ministr kultury chystá novelu zákona o památkové péči. „Budu rušit minimálně jeden post politického náměstka,“ řekl Šmíd. „Chceme investovat, je rozestavěno Janáčkovo kulturní centrum v Brně, obnovuje se budova Státní opery, je celá řada objektů, jejichž rekonstrukci chceme dokončit,“ řekl Šmíd . „Bavíme se hodně o navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Chtěli bychom se dostat až na to jedno procento,“ uvedl ministr kultury.

Milek chce podporu pro zemědělce, jako ji mají v jinde v EU

Ministr zemědělství Jiří Milek považuje za svou prioritu zajištění potravinové soběstačnosti Česka. Chce pro potravináře podporu srovnatelnou s tím, jakou mají jejich kolegové v jiných zemích Evropské unie.

Vláda Andreje Babiše

Předseda - Andrej Babiš 
Doprava -  Dan Ťok
Finance -  Alena Schillerová
Kultura -  Ilja Šmíd
Obrana - Karla Šlechtová
Práce a sociální věci - Jaroslava Němcová 
Místní rozvoj - Klára Dostálová
Průmysl a obchod -  Tomáš Hüner
Spravedlnost - Robert Pelikán
Školství - Robert Plaga
Vnitro -  Lubomír Metnar
Zahraničí -  Martin Stropnický
Zdravotnictví - Adam Vojtěch
Zemědělství -  Jiří Milek
Životní prostředí -  Richard Brabec

„Každý vyspělý národ dbá o zajištění soběstačnosti v základních potravinách,“ řekl Milek.

Chce zabránit tomu, aby se snižovaly dotace pro české zemědělce. Chce také bránit dovozům potravin a za dumpingové ceny.

Pro Babiše je tématem i rozdílná kvalita potravin v různých evropských státech. „Měl by být zákon, který řekne: v celé Evropě se bude vyrábět jeden druh Nutelly, všichni to budou kupovat a je to vyřešené,“ řekl premiér.

Stavět se má více nových bytů, zavelel premiér

Od nové ministryně pro místní rozvoj Dostálové čeká Babiš nový stavební zákon a aby řešila dostupnost bydlení. „Staví se u nás málo bytů, je třeba se zamyslet nad tím, jak motivovat samosprávu, aby se více stavělo a bydlení bylo dostupnější,“ řekl premiér a šéf ANO při jejím uvedení do funkce. Mezi prvními zákony, které bude Dostálová předkládat, je o pomoci v bytové nouzi.

Z ministerstva pro místní rozvoj by se mělo stát ministerstvo veřejného investování, mělo by přitom přijít o agendu cestovního ruchu, kterou chce Babišova vláda převést pod ministerstvo kultury. To ale bude muset ještě schválit parlament, protože jde o změnu kompetenčního zákona.

O důvěru musí Babišova vláda požádat do třiceti dnů od jmenování. Když ji při hlasování 10. ledna nezíská, což je zatím pravděpodobné, protože toleranci kabinetu slibují jen komunisté, bude dál řídit zemi bez důvěry. Prezident Miloš Zeman, který přijde Babišovu vládu osobně do parlamentu dva dny před volbou prezidenta podpořit, potom bude mít do konce mandátu, do 8. března, čas na výběr nového premiéra.

Už dříve Zeman řekl, že i podruhé pověří sestavením vlády Babiše, přestože ten je pro ostatní strany nepřijatelný kvůli tomu, že ho chce policie stíhat kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Pět stran ladí strategii proti Babišovi. Ke koalici však mají daleko

Představitelé pěti opozičních stran - první místopředsedkyně TOP 09 Markéta...

Pět stran, ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se po tom, co dorazil do Česka předběžný audit Evropské komise k dotacím...

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

Vaše chyba. V zahraničí nevzniká nárok na účast v eurovolbách, vzkázal soud

ilustrační snímek

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani...

Najdete na iDNES.cz