Babiš: Polarizujeme společnost, já i Zeman. On si v tom libuje, mně to vadí

  0:01aktualizováno  0:01
Chtěl bych přesvědčit lidi, kteří mě nemají rádi, že se mýlí, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz premiér Andrej Babiš. Nelíbí se mu, že polarizuje společnost, zatímco prezident Miloš Zeman si v tom podle něj libuje. „S ODS máme 103 poslanců. Doufám, že je přesvědčíme, aby nás tolerovali,“ řekl Babiš. Když ani nadvakrát s vládou neuspěje, chce nové volby.

Andrej Babiš, premiér, ANO, rozhovor iDNES.cz | foto:  Petr Topič, MAFRA

Čeká vás jako premiéra hned po jmenování vlády náročný úkol na jednání špiček Evropské unie. Evropská komise oznámila žalobu na Česko, Polsko a Maďarsko kvůli tomu, že neakceptují rozdělování migrantů do Evropy mezi členské země EU. Jak tu pokutu chcete odvrátit?
Samozřejmě to přichází ve velice nevhodný čas. Evropská komise to rozhodla v situaci, kdy Česká republika má dva premiéry. Měl jsem v pátek dvouhodinovou poradu se zástupci ministerstva vnitra, obrany, zahraničních věcí, s tajemníkem pro evropské záležitosti a dalšími kolegy, se kterými poletím 14. prosince do Bruselu. Určitě bych rád o tom jednal s panem Junckerem a budu mu adresovat dopis s naším stanoviskem. Na jednání rady má být večeře a neformální debata o migraci. Ještě horší je aktualizace Dublinských dohod. Znovu přichází Evropská komise s tím, že přijmeme do Evropy kohokoli a že si je rozdělíme. To je absolutně nepřijatelné.

Je pravda, že hodlá Česká republika finančně přispět na střežení hranic Libye, odkud uprchlíci směřují do Evropy?
To je debata, která probíhá už delší čas mezi zeměmi V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Ty peníze mají jít do fondu pro Itálii, která to má použít na ochranu jižní libyjské hranice s Čadem. O tom je ten projekt. A já jsem se ptal, jak se to projeví. My říkáme, že nechceme kvóty a aby nám někdo určoval, jak máme žít a pracovat. Chceme zabránit ilegální migraci a musíme hlavně bojovat proti pašerácké mafii, která rozhoduje o tom, kdo přichází do Evropy. Je potřeba změnit dohody, které tady jsou. De facto, když člun vypluje a ti lidé jsou už v evropských vodách, tak je musíme přijmout. Migranti do Evropy, kteří si zaplatili člun, to ale nejsou největší chudáci z Malawi, kteří nemají co jíst. Jsou migranti, kteří létají do Libye z Pákistánu a Bangladéše. Jsou migranti, kteří přicházejí do Libye pěšky. A všechno tohle organizuje pašerácká mafie, která na tom vydělala 5,7 miliardy euro podle Europolu. Řešením je boj proti těm pašerákům a aktivní obrana evropského kontinentu.

Přikláním se ke stanovisku Evropy k Jeruzalému, ne k Trumpovi

Prezident Miloš Zeman řekl, že dříve nebo později budeme následovat Spojené státy, kde prezident Donald Trump řekl, že Jeruzalém je hlavní město Izraele. Česká diplomacie je ale zatím ve shodě s evropskými zeměmi, že se s tím nemá spěchat. Je vám bližší názor Zemana a Trumpa nebo dosavadní oficiální pohled české diplomacie?
My bychom měli všichni, a proto vzniklo i OSN, usilovat o to, aby ve světě byl mír, aby nebyly konflikty, aby neumírali lidi. A to má být náš prioritní zájem. My nejsme velmoc, která to má řešit. Máme s Izraelem nadstandardní vztahy, je to náš spojenec. Dlouhodobě Izrael podporujeme, bylo i několik společných zasedání vlád. Nicméně si myslím, že tenhle návrh prezidenta Trumpa přináší do toho regionu konflikt. Zase budou mrtví, zase budou atentáty. Já si myslím, že v této chvíli je to zbytečné, protože máme tolik problémů v Evropě a u nás doma, které chceme řešit, a na to se chci koncentrovat. Když nejsme solidární v imigrační politice s Evropou, tak já bych se přikláněl k tomu stanovisku Evropy a ne prezidenta Trumpa.

Příští týden ve středu bude jmenována vláda. Kterého ministra pro vás bylo nejtěžší najít a proč?
Já jsem rád, že ti lidé na to kývli. Jít do vlády, která nemá ani podporu, ani toleranci není jednoduché. Dlouho jsem hledal ministra vnitra, který není vůbec spojený s hnutím. Našel jsem člověka, který už byl v těch strukturách a celý život je v policii.

Nenavrhl vám ho prezident Zeman?
Ne, určitě ne.

Fotogalerie

Není to jen vládu na zkoušku a skutečná vláda bude až na druhý pokus? Od koho vlastně chcete získat důvěru?
Oslovíme všechny. Od ODS, přes Piráty, SPD a řekneme - tady je vláda, programové prohlášení, jste ochotni za nějakých podmínek s námi jít do vlády nebo ji tolerovat? Uvidíme, co řeknou.

Například druhá strana ve volbách ODS to stále odmítá a při hlasování o důvěře vládě se podle jejího předsedy Petra Fialy ukáže, zda tady vznikla vláda za nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání. Vyvozuje to z hlasovací koalice, která funguje v Poslanecké sněmovně.
Mě to mrzí. Nevím, proč tak mluví. On měl hlasovací koalici s Kalouskem a nám nic jiného nezbylo, než se domluvit se stranami, se kterými jsme se domluvili. Pan Fiala řekl: nerespektujete poměrné zastoupení, zvyklosti, demokracii. Ale sám o spolupráci nepožádal. My jsme potřebovali ustavit Sněmovnu, aby mohla dát vláda Bohuslava Sobotky demisi, abychom ustavili výbory a mohli jít do vlády.

Budeme vám vadit, když vaše vláda získá důvěru díky KSČM a SPD? Vy jste před volbami říkal, že nechcete s těmito stranami spolupracovat.
My určitě s nimi nebudeme na vládní úrovni spolu.

Doufám, že ODS přesvědčíme, aby nás tolerovali

Ale kdyby vám jen umožnili získat důvěru a ve vládě sedět nebudou, to je pro vás přijatelné?
Oslovíme všechny, ale programové překrytí je nejvíc s ODS a Piráty. S ODS máme dohromady 103 poslanců a já doufám, že je přesvědčíme, aby nás nějakým způsobem tolerovali, když nechtějí jít do vlády. Ani s komunisty, ani s SPD nepůjdeme do vlády.

A budete v parlamentu chtít od komunistů a SPD, kteří díky ANO získávají funkce ve Sněmovně, aby nehlasovali pro vaše vydání?
Ne. Takové debaty nejsou. A proč to stále někdo dává do prostoru? Proč stále jedeme Čapí hnízdo? To je objednaný komplot. Lidmi, kteří mě chtějí zlikvidovat. Lidmi, kteří tady udělali miliardové kšefty. Je to na objednávku, jsem o tom přesvědčen. Je to vylhané a stále se to dává do prostoru.

Andrej Babiš, premiér, ANO, rozhovor iDNES.cz

Andrej Babiš, premiér, ANO, rozhovor iDNES.cz

Už víte, jak budete hlasovat vy, zda pro své vydání?
Já to nevím. Každý se může jít podívat do spisu a nechť tam najde důkaz, že tam byl podvod. Neexistuje takový důkaz.

Komunisté vám dali seznam svých podmínek pro vládu.
Nedali nám takový seznam. Řekli to do médií, ale za stolem to neřekli.

Tak řekli do médií, že aby mohli uvažovat o toleranci menšinové vlády, mají různé podmínky. A jedna z nich je, že by se měly zdanit náhrady za nevydaný majetek církvím.
Bavme se o tom, jaký má kdo přístup. Komunisti řekli do médií, že za určitých programových podmínek jsou ochotni nás tolerovat. Pan Okamura to řekl za stolem. Dal nám kopii zákona o referendu. Řekli jsme mu: přineste ještě odvolatelnost politiků. Bavili jsme se o tom. Piráti nám dali jejich dvacet priorit a ODS nám nedala nic. Ani ČSSD, ani KDU-ČSL. Tak ať neříkají, že jsme se málo snažili, protože tyto strany a priori takovou debatu odmítly a stále odmítají.

Zdanění náhrad církvím v programu vlády nebude

Do programového prohlášení vlády se dostane zdanění náhrad církvím?
Nedostane. To je zase manipulace médií. Já na ně mám stále stejný názor. Byly předražené o 54 miliard korun, schválené byly třicet osm minut po půlnoci hlasem nepravomocně pro korupci odsouzeného poslance ODS Pekárka. Dlouhodobě jsem to kritizoval. Bylo to hlavní volební heslo ČSSD. My jsme to neměli v programu, nebude to ani v programovém prohlášení vlády. Pokud komunisté mají návrh, který Ústavní soud neshodí, tak o tom budeme přemýšlet, ale není to náš program ani naše priorita.

Tomio Okamura říká, že pro něj je zajímavá jen osobní účast SPD ve vládě. Ptal jsem se pana Okamury, jaká je jeho představa, a on mi řekl čtyři ministerstva ve vládě, která by SPD zajímala - zahraničí, školství, spravedlnost a doprava. Řekl něco takového i při jednání s vámi?
Nepamatuji si na to. Na jednání mluvil o referendu.

Napadlo vás, kdyby vláda důvěru nezískala, tak že by při druhém pokusu, který máte slíbený od prezidenta Zemana, ANO nabídlo koalici jiné straně za cenu, že byste navrhli jiného politika, třeba místopředsedu hnutí ANO Richarda Brabce, který by takovou vládu sestavoval?
Nejsem Kaczynski, já tam nedám Brabce a nebudu ho řídit esemeskami. Proč nám do toho jiné strany mluví? Když bude mít ANO pocit, že nechce Babiše, tak mi to řekne. My nekomentujeme takto politiky jiných stran. Každý rozumný člověk si udělá úsudek, že policista s kontroverzní historií si najednou po deseti letech na něco vzpomněl. Je to útok na mě, na moji rodinu a absolutně nepřijatelná záležitost.

Počítá vláda s tím, že by dělala personální změny ve státních orgánech a firmách, i kdyby nezískala důvěru?
Nikde jsem nečetl, že vláda bez důvěry je jiná vláda, než vláda s důvěrou. Vláda má makat, pracovat pro lidi.

Když budou třeba personální změny, tak je uděláme

Chystáte se vyměnit vedení ČEZ, na které máte dlouhodobě pifku?
Ne. A proč to říkáte? Já kritizuji netransparentnost, nehospodárnost. Kritizoval jsem firmy, které jsou koaličně řízeny a nejsou dobře řízeny. Kritizoval jsem Českou exportní banku a EGAP. To je dědictví Topolánka a Kalouska. Stojí nás to 20,8 miliardy korun. My se určitě podíváme na všechny firmy, jestli tam není nějaký klientelismus. Když budou třeba nějaké personální změny, tak je uděláme.

Vláda bez důvěry může jednat třeba o dostavbě Temelína...
To je koncept, projekt, který je dlouhodobý a za čtyři roky jsme se nedomluvili.

Vaše vláda se na tom domluví?
Musíme se na tom domluvit. Musíme zajistit energetickou bezpečnost České republiky. ČEZ předkládá různé návrhy. Dokonce to vypadá, že ČEZ řídil českou vládu po tom, co jsem z ní odešel. Mně se návrhy ČEZ nelíbí. Nechci ČEZ rozdělit na lukrativní část, kterou si koupí někdo, a na tu nelukrativní, výrobu, která zůstane státu, a ve finále to zaplatí všichni daňoví poplatníci.

Budete chtít, aby se do policie na nějakou pozici vrátil Robert Šlachta?
To není otázka na mě. Pan Šlachta pracuje v Celní správě a měl by honit podvodníky, kteří nás okrádají o spotřební daň. Finanční správa bude muset nějakým způsobem vysvětlit ten případ FAU, jestli to zvládli procesně. Je to zneužíváno proti mně.

Andrej Babiš, premiér, ANO, rozhovor iDNES.cz

Nejvyšší státní zástupce není v ohrožení?
Ježíšmarjá, ne. Není důvod.

Když vláda ani dvakrát neprojde, ať jsou nové volby

Když byla ve Sněmovna přetahovaná o předsedu dolní komory kvůli třetímu pokusu o vládu, řekl jste, že to je nesmyslné, protože když budou dva neúspěšné, tak je asi lepší, aby byly příští rok předčasné volby.
Já si to myslím, určitě. Já se snažím získat důvěru už teď, ale když se to nepovede ani podruhé, tak by bylo lepší, aby byly příští rok znovu volby.

Už se na ně chystáte? Jezdíte už zase do regionů na setkání s lidmi, jako by volební kampaň ani neskončila.
Je třeba poděkovat lidem, kteří mě volili. O mně tady někteří novináři, hlavně bývalí novináři Mafry, píší, že se nikdo ve světě se mnou nebude bavit. Tak dnes jsem mluvil asi deset minut s paní Merkelovou.

To bylo na vaši žádost, nebo na její?
V rámci Evropy máme nějaké zájmy, asi jsme tomu nevěnovali v minulosti pozornost. Například teď se rozhodovalo o pozici šéfa Europolu. Měli jsme výborného kandidáta pana Martinů, jenže to nedopadlo. Paní Merkelová mi gratulovala.

Takže vám volala ona?
Ano. Už po volbách mi volal i Sebastian Kurz z Rakouska.

A byla řeč i o žalobě na Česko kvůli tomu, že nesouhlasíme s přijímáním migrantů?
Ne.

Co vašim možným partnerům, se kterými chcete jednat o vládě, hodně vadí, je EET. Senát přišel s tím, že by se podle jeho doporučení neměla EET týkat podnikatelů s ročním obratem do 750 tisíc korun. Co si o tom myslíte?
To by už potom ztratilo smysl. Já jsem dřív navrhoval hranici 250 tisíc pro možnost platit paušální daň. Teď máme v programu 500 tisíc, ale hlavně chceme snižovat DPH v souvislosti se třetí a čtvrtou vlnou EET.

Zavedeme zaměstnanecký paušál 6 tisíc ročně

Když budu předpokládat, že důvěru pro vládu získáte, ale zatím se neví jak, jaké daňové změny byste pak chtěl prosazovat v příštím roce?
Zaměstnanecký paušál šest tisíc korun ročně pro všechny zaměstnance, zrušení superhrubé mzdy, snížení DPH na potraviny, na vodné a stočné...

Na deset procent?
Ano. Také na pivo. Změny v daní u podniků tam nemáme, žádnou sektorovou daň tam nemáme. Napíšeme nový zákon o dani z příjmu.

Slibujete, že připravíte důchodovou reformu. V minulé vládě jste ale pouze jednu, kterou prosadila předchozí pravicová vláda, zrušili.
To nebyla žádná reforma. To bylo šetření pro bohatší a odsávalo to 900 milionů z rozpočtu.

Faktem je, že ta koalice, ve které jste byli s ČSSD a lidovci, nenavrhla žádnou alternativu.
Ale vždyť my jsme si o ničem nepovídali. Sobotka není schopen si povídat, to byl jen formální moderátor. Nebyla žádná odborná diskuse.

Máte základní představu, jak by mohla vámi slibovaná reforma vypadat?
Hlavně chceme už konečně oddělit důchody od rozpočtu. Chceme navýšit základní výměru důchodu, to by měli dostat všichni stejně, plus změnit starodůchody hlavně žen, které byly doma s dětmi. Také včasnější odchod do důchodu pro těžší profese. Chceme, aby důchodci nad 85 let dostali tisíc korun navíc, a podívat se na to, jak celkově senioři žijí, jaké mají náklady na bydlení, na dopravu. Chceme vymyslet něco, aby firmy platily svým zaměstnancům důchodové připojištění a aby lépe přispěly na jejich stáří.

Mám střet zájmů, od ledna mám nárok na důchod

A to stihnete už příští rok?
To nevím. Já pospíchám, taky jsem důchodce, mám střet zájmů, od 2. ledna mám nárok na důchod.

To by byl hezký titulek. Babiš přiznal střet zájmů...
No, střet zájmů, jasně. Jsem zvědav, jaký dostanu důchod. Ale ten asi taky pošlu samoživitelkám.

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz

Vy už budete mít skutečně nárok nad důchod?
Budu mít nárok na důchod. Co by za to zaplatil Matrix, kdybych šel do důchodu. Já myslím, že miliardy.

V lednu můžete jít nejen do důchodu, ale taky bude volba prezidenta. Je devět kandidátů. Už jste si mezi nimi vybral?
Já jsem si vybral. Určitě.

A koho jste si vybral?
To vám teď neřeknu.

Prezident polarizuje a nedělal nic pro to, aby nepolarizoval

Asi 99 procent lidí bude přesvědčeno, že jste si vybral současného prezidenta.
Ta polarizace společnosti a ty nenávistné projevy, to by mělo přestat. Měli bychom být svorní a snažit se posunout českou společnost dopředu, do nejvyšších pater v Evropě, tak jak to bylo za první republiky. Chtěl bych, abychom eliminovali tu náladu ve společnosti, která se polarizovala po prezidentské volbě. Teď já polarizuju. To mě mrzí, udělám všechno pro to, abych přesvědčil lidi, kteří mě nenávidí, že se mýlí. Pan prezident to nedělal. On polarizuje a nedělal nic pro to, aby nepolarizoval. Já udělám maximum pro to, abych nepolarizoval.

Myslíte, že je prezident Zeman schopen nepolarizovat?
Tak ještě jednou. Máme polarizovanou společnost. Pan prezident společnost polarizuje, on si možná v tom libuje, jemu se to líbí. Já také polarizuju společnost, mě se to nelíbí. Chtěl bych přesvědčit ty lidi, kteří mě nemají rádi, že se mýlí. Mnoho lidí uvěřilo mému mediálnímu obrazu, těm opakovaným lžím, sprosťárnám. Měl jsem jasné výsledky, dělám to zdarma, dělám to ve prospěch země. Zhasínal jsem i světlo, šetřil jsem. Myslím si, že z hlediska pracovního nasazení by měli i ti mladí co dělat, aby mě stíhali. Nechť mě lidé hodnotí za to, co jsem udělal v politice, a ne při podnikání. Musel jsem se vzdát firmy, má to negativní dopad na mou rodinu, ale teď budu dělat všechno pro to, abychom posunuli Českou republiku výš v rámci Evropy.

Řeknete před prezidentskou volbou, kdo je ten váš vybraný favorit?
Oficiálně určitě podpořím některého kandidáta.

Dva dny před prezidentskou volbou vás do Sněmovny podpořit Miloš Zeman. Tedy, on říká, že přijde podpořit vás. Ve skutečnosti přijde podpořit sám sebe, protože bude mít možnost v přímém přenosu médií, určitě veřejnoprávní televize, ale i dalších, hovořit ve Sněmovně. A takovou možnost jiní kandidáti mít nebudou.
Ale já za to nemůžu. Když se tak rozhodne, já tomu těžko můžu zabránit.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Duchovní vylezl na lešení, aby sloužil mši ve třiceti metrech nad zemí

Přímo v nejvyšším patře lešení postaveného kolem hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se konala...

Stávka u Karolina. Studenti bojující za klima i proti Zimovi možná zůstanou

U vchodu do budovy chtějí být studenti minimálně do dvou odpoledne, ale můžou okupaci atria ještě protáhnout. Jejich...

Školáci povinně na akci na Letnou? V rozvrhu to měli omylem, řekl ředitel

V oficiálním elektronickém rozvrhu hodin dětí na ZŠ Kunratice se objevila sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro...

Mléčné bary, Tuzex a zanedbané letiště, vzpomínají Brňané na 80. léta

Jahodový koktejl vyráběli z jablek, kuřata grilovali ve Sputniku a do Prioru na brněnském náměstí Svobody se lidé...

Najdete na iDNES.cz