Plošné uzavření okresů padne jako první, slíbil k rozvolňování Hamáček

  • 406
Aktuální stav epidemie covidu-19 v Česku projednal ve středu Ústřední krizový štáb. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že následující týden bude ten nejtěžší. Zároveň dodal, že nechce, aby se opakovala situace z Vánoc. „S případným rozvolňování musíme postupovat opatrně. Další vlnu si nikdo nepřeje,“ uvedl.

„Opatření pomalu zabírají, klesá reprodukční číslo, klesá i mobilita. Je evidentní, že pohyb obyvatel se podstatně zmenšil a máme velkou naději, že pokud to takto vydržíme 3 týdny, tak se to projeví na aktuální epidemii,“ uvedl Hamáček. 

„Dá se říci, že opatření pomalu zabírají,“ dodal. Za úterý přibylo v Česku 15 196 nakažených, to je o 1 575 méně než před týdnem, ale o 4 730 víc než v pondělí. V nemocnicích leží 8 618 pacientů. 

Podle Hamáčka nicméně dalších 8 až 10 dní stoupat počty pacientů v nemocnicích. „Věřím, že tu situaci zvládneme. Žádáme německou stranu, aby držela rezervu nabídnutých lůžek do příštího pátku,“ řekl. Zatím tam žádný nezamířil. Česko zatím využilo pomoc Polska, kam byla v úterý převezena pacientka z Pardubického kraje.

Opatrné rozvolňování

Ministr zdůraznil, že nechce, aby se opakovala situace z loňských Vánoc. Rozvolňování opatření má být podle něj opatrné. Další vlnu epidemie si podle něj dovolit Česko nemůže.  

Sledována byla také oprávněnost pohybu osob mezi okresy – přejezd nebyl za pátek, sobotu a neděli umožněn 230 vozidlům.

„Byl bych nerad, abychom si zopakovali zkušenosti z Vánoc. Nakoupili jsme si dárky, ale cenou byla další vlna epidemie,“ řekl s tím, že jako první by měla padnout velká plošná opatření, tedy například uzávěry okresů. „A vrátit aspoň část studentů do škol,“ dodal. K tomu bude podle něj nutné dokoupit další testy, ty původně určené pro školáky totiž byly částečně použity pro testování ve státní správě.

Ministerstvo zdravotnictví má za úkol vyřešit situaci, kdy testování ve firmách zaplnilo veřejná testovací místa, řekl Hamáček. Povinné testování ve firmách a na úřadech si podle Hamáčka někteří vyložili tak, že využívají kapacity antigenního testování původně určené pro veřejnost, tyto kapacity jsou tak přetížené. 

Testování je proto pro zájemce, kteří se netestují kvůli zaměstnání, prakticky nedostupné, připustil vicepremiér. „Ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol připravit návrh změny a dalšího postupu tak, aby se toto riziko velmi rychle odstranilo,“ uvedl. Ministři v posledních dnech apelovali na firmy, aby místo posílání zaměstnanců do veřejných míst testy prováděly prostřednictvím svého lékaře či samotestů.

Stát přispívá na firmám na jeden test 60 korun. „Za mě by bylo ideální, kdyby ta kompenzace byla pro každého občana, nebylo to vázáno na firmy. Každý občan by měl z fondu prevence těch nějakých 60 korun kompenzaci a mohl by si to využít k otestování v zaměstnání nebo pro vyzvednutí samotestu v lékárně či jiném obchodě, jako to mají třeba v Rakousku,“ uvedl Hamáček. Ulevilo by to podle něj i obcím a krajům. Řada opozičních stran tvrdí, že příspěvek 60 korun je nedostatečný, žádají až stokorunu, aby bylo možné využívat dostatečně kvalitní testy.

Volby v epidemiologickém režimu?

Hamáček také okrajově zmínil blížící se podzimní parlamentní volby, které se mají uskutečnit v říjnu. Upozornil, že mohou proběhnout ve stejném režimu, jako loňské krajské volby. „Nemůžeme vyloučit, že budou probíhat v nějakém epidemiologickém režimu,“ vedl. Zmínil režim drive-in nebo speciální volební komise.

Po Velikonocích začneme postupně rozvolňovat, odhadl premiér Babiš

Policie má 2 300 členů s covidem nebo v karanténě. Hamáček chce zajistit také vakcíny pro bezpečnostní složky. Nakažených je i 422 hasičů a přes 1000, kteří pomáhají ve zdravotnictví.

Epidemie koronaviru v posledních dnech podle statistických údajů sice zvolna zpomaluje, reprodukční číslo ve čtvrtek poprvé od začátku února kleslo pod hodnotu jedna, české nemocnice ale právě v těchto dnech zažívají největší nápor nakažených ve vážném stavu. Nemocnice zatím oficiálně požádaly o jeden převoz do zahraničí - sanitka ve čtvrtek převezla pacientku z nemocnice v Ústí nad Orlicí do polské Ratiboře.

Od středy 10. března mají povinnost testovat své zaměstnance také veřejné úřady s 50 a více pracovníky. Od 17. března nebudou zaměstnanci bez negativního testu na nemoc covid-19 vpuštěni na pracoviště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video