Proč je za stejnou operaci různě peněz? Senátoři podávají ústavní stížnost

  10:38aktualizováno  15:26
Ústavní stížnost, která napadá systém úhrad ve zdravotnictví, připravila skupina senátorů. Představili ji šéf senátního klubu ODS Miloš Vystrčil a společně s ním senátor Ivo Valenta. „Pokud proběhne operace slepého střeva v nemocnici v Praze v Motole, nebo v nemocnici na Vysočině, není to tak, že by za stejnou operaci získaly stejně prostředků,“ řekl Vystrčil.

Senátoři Miloš Vystrčil i Ivo Valenta představili ústavní stížnost na systém úhrad ve zdravotnictví. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Problém, na který si stěžují, spatřují senátoři ve způsobu výpočtu úhrady za lékařské úkony, který podle nich diskriminuje některé regiony.

„Nevím, proč by lékař ve zlínském kraji měl dostávat nižší úhrady,“ řekl Valenta.  „To mají lidé na Valašsku a Slovácku, jejich zdraví a životy, tři a půlkrát nižší hodnotu?“ zlobí se Valenta.

Ještě v průběhu středeční schůze Senátu budou podle něj senátoři sbírat podpisy pod stížnost napříč politickým spektrem, i když už nyní podle Valenty je podpisů pod stížností dost.

„Je to zoufalý pokus, abychom upozornili na to, že takto to není správné, že má zdravotnictví sloužit lidu a ne nějaké lobby,“ řekl Vystrčil.

„Nemůžeme přehlížet výrazné problémy zdravotní péče, které jsou způsobeny nespravedlivými regulacemi v systému. Peníze ve zdravotnictví dnes bohužel nejdou za pacientem, jak by tomu mělo být,“ uvedl specialista na zdravotnické právo ze společnosti PwC Ondřej Dostál, který je současně autorem ústavní stížnosti.

Je to dohoda zdravotních pojišťoven, brání se ministerstvo

Proti ústaní stížnosti se ohradilo ministerstvo zdravotnictví. „Úhradová vyhláška pro rok 2019 vychází poprvé v historii z dohody všech zástupců zdravotních pojišťoven a poskytovatelů zdravotních služeb,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

„Senátoři tak svou ústavní stížností popírají svobodně vyjádřenou vůli zdravotních pojišťoven a zástupců všech poskytovatelů zdravotních služeb, kterou předpokládá zákon,“ uvedla Štěpanyová.

Senátory zmiňovaná nerovnost v úhradách podle ministerstva zdravotnictví v mnoha případech odráží různou náročnost péče ve specializovaných nemocnicích ve velkých městech a v menších okresních nemocnicích, což ústavní stížnost zcela opomíjí. Fakultní a velké krajské nemocnice poskytují řádově nákladnější a komplexnější péči, upozornil úřad. Ministerstvo ale také uvedlo, že pracuje na systémové změně, aby se platilo za skutečně poskytnutou péči a její kvalitu. Slibuje, že k tomu dojde od roku 2020.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Najdete na iDNES.cz