Lékaři by mohli začínat s platem 40 tisíc, řekl ministr Vojtěch v Rozstřelu

  12:44aktualizováno  29. ledna 13:44
Hostem úterního pořadu Rozstřel na iDNES.cz byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V pořadu se vyjádřil k několika aktuálním otázkám. Ke stížnosti na úhradovou vyhlášku, možnosti zavedení sdíleného lékového záznamu či nedostatku mladých lékařů v Česku.

„Systém je určitě pokřivený. Je pravdou, že se sazby postupně sbližují. Režijní náklady jsou rozdílné. Od roku 2020 tento systém chceme postupně sjednotit, jinak by mohl nastat chaos,“ vyjádřil se ke stížnosti na úhradovou vyhlášku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Fotogalerie

Od ledna funguje v České republice elektronický recept, díky němuž může existovat sdílený lékový záznam, který má zjednodušit práci lékařů a udělat tak další krok v elektronizaci zdravotnictví. „Preskripce léků bude bezpečnější a kvalitnější,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr se v Rozstřelu vyjádřil k zavedení sdíleného záznamu. Principem je, sdílet informace o pacientovi napříč poskytovateli zdravotní péče a dokonce i s lékárníky, zvláště u chronicky nemocných pacientů. „Léky nemusí jít k sobě a mohou tak ohrozit zdraví pacienta. Momentálně nejsou žádná taková data sdílena. Díky zavedení sdíleného lékového záznamu by mohl být zdravotnický systém více produktivní.“ 

Co se týká ochrany osobních údajů uvedl Vojtěch, že oprávnění k nahlédnutí bude mít pouze lékař. „Bude tam jasná počítačová stopa a pokud by měla být data zneužita, bude jasné, kdo to udělal,“ dodal.

Stát si chce zavázat mladé lékaře, aby po studiu neutíkali do ciziny

„Elektronizace má smysl, momentálně je určitě pro lidi i lékaře elektronický recept pohodlnější,“ dodal. 

Dále se řeč stočila k aktuálnímu tématu o hrazení léčebného konopí pojišťovnou. „Od 2013 máme legalizované konopí ke zdravotním účelům. Chceme zpřístupnit tuto léčbu i těm, pro které je tato léčba méně dostupná a chceme, aby z devadesáti procent bylo konopí za účelem léčby hrazeno ze zdravotního pojištění,“ uvedl v pořadu ministr zdravotnictví.

Nedostatek pediatrů

Vojtěch v Rozstřelu mluvil i o nedostatku dětských praktických lékařů. „Pediatři jsou problém. Průměrný věk pediatra je 59 let. Suverénně nejvyšší průměrný věk mezi lékaři. Zde se zanedbalo něco v minulosti. Chystáme rezidenční místa pro mladé lékaře, chceme aby se to posunulo správným směrem. Tento problém je opravdu závažný a máme různé plány. S pediatry úzce spolupracujeme,“ vyjádřil se k problému.

Stát také připravuje plán, jak si zavázat čerstvě vystudované mladé lékaře. Cesta k samostatné praxi nového lékaře je náročná a dlouhá. Jakmile dosáhnou atestace, část z nich české zdravotnictví opouští. Odchází například za vyšší finanční odměnou do zahraničí, především Německa nebo Velké Británie. V Česku pak chybějí doktoři, kteří by pacienty ošetřovali.

Plán ministerstva má zajistit, že lékařům po dobu jejich předatestační přípravy lépe zaplatí za závazek, že si doma alespoň pár let odpracují. „Bavíme se o řádu pětiletého závazku. Nástupní plat by pro mladé lékaře mohl být okolo čtyřiceti tisíc korun,“ řekl v Rozstřelu. Pokud by ale smlouvu porušili, část dotace by museli vrátit.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Protestující proti Benešové vyzvali na Václavském náměstí Babiše k demisi

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Výzvou k odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) uzavřeli organizátoři úterní protest před zaplněným pražským...

Pomoc Šmída dál vyvolává kritiku. Kéž by to byl standard, oponují Piráti

Zleva předseda bezpečnostního výboru Radek Koten, první náměstek ministra...

Vnitřní kontrola Národní centrály proti organizovanému zločinu stále prověřuje okolnosti spolupráce detektiva Jana...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz