Tradiční zbrojovka ZVI Vsetín, střední podnik dávající na Valašsku práci čtyřem desítkám lidí, ukončila výrobu a propouští zaměstnance. Ukončením výroby tak Česká republika ztratila soběstačnost ve výrobě 30mm munice pro nejdůležitější typ vojenské pozemní techniky - kolové obrněné transportéry Pandur, které má česká armáda ve výzbroji.
Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) upozorňuje, že je to důsledek postupu Národního úřadu pro vyzbrojování v době, kdy v jeho čele stál generál Pavel Bulant.
"Hlavním důvodem ekonomické likvidace vsetínské zbrojovky je způsob, jakým Národní úřad pro vyzbrojování zadal zakázku na 30mm munici pro Pandury. Místo toho, aby byla munice pořízena podle zákona o veřejných zakázkách, výběr dodavatele organizoval za provizi zahraniční prostředník, agentura NSPA," uvedl prezident AOBP Jiří Hynek.
Agentura NSPA zařizuje nákupy pro společné mise armád NATO a dává takové podmínky, že střední firmy z Česka jsou oproti velkým evropským zbrojovkám značně znevýhodněny, míní. Asociace už podala na Bulanta trestní oznámení.
Nákupy přes NATO jsou výhodnější, brání se ministerstvo
"Asociaci není znám jiný stát v Evropě, který by notabene v době ekonomické krize volil postupy likvidující jeho vlastní strategický průmysl, pracovní místa a daňové příjmy a který by se dobrovolně vzdával suverenity v oblasti nákupů výzbroje pro svou armádu," uvádí Hynek.
Ministerstvo obrany však vinu popírá. Ukončení spolupráce vysvětluje tím, že munici nakupuje přes vyzbrojovací agenturu NATO kvůli úsporám. "Nás ukončení zbrojovky netěší, ale rozhodně bych vinu nedával ministerstvu obrany," řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.
Zbrojovka ZVI ukončila provoz ve dvou závodech, ve Vsetíně a ve Slavičíně. Majitel vsetínské firmy do továrny ve Slavičíně přitom podle ČT před necelými deseti lety investoval desítky milionů korun do strojů a zaškolení zaměstnanců.