U pobočky Konfederace politických vězňů vybuchla trhavina

  18:04aktualizováno  18:04
- Série bombových útoků v Přerově pokračuje. V noci na čtvrtek explodovala neznámá trhavina za oknem přerovské pobočky Konfederace politických vězňů (KPV). Výbuch nikoho nezranil, zničil však kancelář, rozbil okna a poškodil zaparkovaná auta v okolí. Členové konfederace jsou přesvědčeni o tom, že exploze má politický motiv a je odvetou radikálních komunistů na jejich činnost.
Ve městě je to již třetí a v regionu čtvrtý podobný případ. Bomby explodovaly u muzea a u soudu v Přerově a předloni také před soudem v Olomouci. Politický motiv výbuchů a jejich souvislost nevyloučila ani policie.

Další výbuchy v Přerově
- březen: exploze rozbušek na policejní služebně připravila o život jednoho policistu a pět dalších zranila,
- únor: před budovou muzea vybuchla nálož, předloni explodovala trhavina i před sídlem místního soudu. Tyto dva výbuchy, které nikoho nezranily, mají podle policistů souvislost. Už dříve uvedli, že jednou z vyšetřovacích verzí jejich pozadí je politický motiv.

"Zatím nevíme, co je to za výbušninu a jak byla odpálena. Prověřujeme souvislosti s ostatními výbuchy i politické pozadí. Jsme na začátku šetření a vyloučit se nedá nic," řekla mluvčí přerovské policie Danuše Sklenářová. Na zbývajících explozích pracuje již několik měsíců zvláštní tým kriminalistů a lidí ze speciálních služeb. Zatím se ale nepovedlo někoho jednoznačně usvědčit.

"Výbuch má politický podtext a souvisí s naší činností. Je vlastně odpovědí těm, kteří od komunistů ještě očekávají něco dobrého. Co kdyby šel zrovna někdo kolem? Razance byla obrovská, neboť je provalená zeď," řekl šéf přerovské pobočky KPV František Přeslička.

"My s tím nemáme nic společného, ale morálně tuto akci podporujeme a jednoznačně s ní souhlasíme," prohlásil zástupce tajemníka Strany československých komunistů (SČK) na severu Moravy David Pěcha. Tajemníkem SČK je Ludvík Zifčák - agent StB Růžička z Národní třídy.

Přeslička ovšem tvrdí, že čtvrteční datum není náhodné. Na den přesně je to totiž šestnáct let od exploze před domem tehdejšího agenta StB a KGB Antonína Mikeše z Čech na Přerovsku.

Výbuch tehdy zorganizoval disident Vladimír Hučín, který nyní pracuje u BIS. Konfederace navíc spolupracuje s Klubem angažovaných nestraníků, který nedávno v Přerově zveřejnil fotky bývalých komunistických pohlavárů okresu na protest proti vysílání seriálu o majoru Zemanovi. Nástěnku ale někdo přestříkal červeným sprejem a nápisem SČK se srpem a kladivem.

I u ostatních výbuchů v regionu je politické pozadí. U soudů v Olomouci a v Přerově měl Hučín rehabilitační procesy, v muzeu zase byla výstava o protikomunistickém odboji a v okolí výstřižky z ultralevicových Haló novin s protesty proti rehabilitacím disidentů. Policie již dříve potvrdila, že všechny tyto exploze neměly za úkol nikoho zabíjet, ale pouze dát signál či varovat.

Pachatelé si v noci na čtvrtek třiadvacet minut před půlnocí vybrali okno, na kterém byly protikomunistické plakáty. Exploze nastartovala poplašný systém ve vedlejší budově Finančního úřadu. Policisté ze služebny, která je za rohem, byli na místě již za pár minut, neboť exploze byla dobře slyšet po celém městě. Pyrotechnici hledali střepiny až do odpoledne. V kanceláři bomba zničila počítač, který byl těsně u okna, žádná důležité data v něm však nebyla. Škoda se podle prvních odhadů pohybuje někde okolo sto tisíc korun.

"Těsně po výbuchu se mi zdálo, že slyším rychlé kroky, jakoby někdo utíkal a tak jsem si myslela, že to je před Vánocemi nějaký dělobuch nebo zábavná pyrotechnika. Dým ani oheň jsem neviděla," uvedla žena z protějšího domu. "Kdyby chtěli někoho zabít, udělají to jinak. Toto je jen provokace," konstatoval bývalý voják z povolání, který dopoledne procházel náhodou kolem.

Pracovníci policie hledají stopy na okně přerovské kanceláře Konfederace politických vězňů, kde před půlnocí explodovala dosud neznámá trhavina.

Pracovníci policie hledají stopy pod oknem přerovské kanceláře Konfederace politických vězňů, kde před půlnocí explodovala dosud neznámá trhavina.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Krajům chybí peníze na sociální služby, resort práce má přitom miliardy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Ministerstvo práce uvolní na sociální služby ve městech a obcích dalších 85 milionů korun. Letos dostaly na ochranu...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Zeman kritizoval. Radního, jenž vyzval k jeho zabití, měla ODS vyloučit

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Najdete na iDNES.cz