Většina českých děti tráví prázdniny u svých prarodičů

Většina českých děti tráví prázdniny u svých prarodičů | foto: Profimedia.cz

Typické prázdniny českých dětí připomínají Honzíkovu cestu

  • 11
O malém městském chlapci, který stráví dobrodružné prázdniny na vesnici u babičky a dědečka, psal socialistický spisovatel Bohumil Říha už v roce 1954. Svou "Honzíkovu cestu" prožije i dnes většina dětí. Svěřit děti o prázdninách prarodičům se i po padesáti letech ukazuje jako oblíbená možnost.

"A také jako nejlepší," míní Šárka Jakšíová z Prahy. Jednatřicetiletá matka čtyřleté Kristýny jiný výběr ani nemá, protože školku včera na dva měsíce zavřeli.

"Dcera bude u babičky na chalupě v jihočeském Bavorově, na čerstvém vzduchu, svědčí jí to tam. Bude tam skoro celé dva měsíce a my za ní s manželem chceme jezdit každý víkend. Jenže kdo nemá babičku v důchodu, má to s prázdninovým hlídáním složitější," říká Jakšiová.

Agentura Intergy Consulting ve svém průzkumu zjistila, že k babičkám dává v červenci a srpnu děti polovina rodičů. "Jen dvanáct procent lidí má možnost trávit se svými dětmi celou dobu letních prázdnin," popisuje výsledky Jana Vávrová z agentury. Jsou to většinou matky, jež zůstávají doma na rodičovské dovolené s mladším dítětem.

Přesnější a aktuální průzkumy neexistují, naposledy to ve velkém zkoumala agentura CVVM před dvanácti lety. Zjistila tehdy, že o prázdninách zůstává doma 35 procent školáků, 38 procent je mimo bydliště - a zbylí tak půl na půl.

Nynějším rozmáhajícím se trendem jsou různé družiny a takzvané příměstské letní tábory. Rodiče tam dají dítě ráno a večer ho zase vyzvednou. "Třeba na Vysočině byl o prázdninové družiny s programem opravdu velký zájem.

Nejde o odložení dětí na celé prázdniny, ale většinou o pokrytí pár týdnů, na které již rodičům nestačí dovolená," říká Halka Jaklová ze sdružení pro zdravé rodičovství Aperio.

Takový příměstský tábor letos poprvé otevírají skauti na pražském Žižkově, a to pro děti od čtyř do deseti let. "Nejde o obyčejné hlídání. Máme velký pozemek, je tady malý bazén, horolezecká stěna, klubovna. Navíc chystáme různé výpravy," říká koordinátor tábora Jaroslav Veit.

Rodiče si tady buď mohou děti večer vyzvedávat, nebo je tady nechat celý týden přespat. Cena je 250 korun za den včetně jídla.

Největší zájem je však o klasické dlouhodobé letní tábory. Jen u dvou největších organizací - Skautu a Pionýra - na ně letos dohromady vyjede přes 60 tisíc dětí. Nejčastěji tam zůstanou tři týdny, za což rodiče v průměru zaplatí mezi 2 400 až 3 600 korunami.

Mladší děti do deseti let rodiče posílají často jen na týden. "Celkem se v létě uskuteční přes tisíc skautských táborů. Většina z nich jsou stálé s podsadovými stany nebo indiánskými týpí," říká mluvčí Skautu Jan Žáček.

Jedna věc se přece mění, děti se na táborech už neučí jen to, že podle lišejníků na stromech poznají, kde je sever. "Hodnoty zůstávají, mění se však prostředky a my chceme, aby se děti vyznaly v dnešním světě. Takže je učíme také zacházet s digitálním fotoaparátem nebo používat navigaci GPS," směje se skaut Jan Žáček.

Dovolená doma
Proč relaxujeme v Česku
Jaké jsou hlavní důvody, proč se Češi rozhodnou strávit svoji dovolenou doma?
Poznávání
hrady, zámky, jeskyně
32 %
Relaxace
koupání, wellnes, odpočinek
21 %
Turistika a sport
hory, cyklovýlet
17 %
Zdraví
lázeňské pobyty, kurzy hubnutí
4 %
Práce
nemohou odjet kvůli práci
6 %
Zábava
cesty za hudebními festivaly, za divadly pod širým nebem...
7 %
Nákupy 3 %
Návštěvy příbuzných nebo známých
rodina propojí pobyt u přátel či u rodiny s turistikou a výlety
9 %
Tranzit
rodina využije cesty do jiné země k tomu, aby se na chvíli zastavila v jiném kraji v Česku
3 %


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video