Tým, který s Kaplickým pracoval na chobotnici, dostal výpověď

  10:01aktualizováno  10:01
Studio Future Systems architekta Jana Kaplického se rozpadá. A rozplývají se i naděje příznivců Národní knihovny, že by stavba mohla přece jen vzniknout. Jediné dva architekty, kteří na projektu knihovny s Kaplickým pracovali, v minulých dnech propustila jeho bývalá manželka Amanda Levete.

Vizualizace Národní knihovny od Jana Kaplického na Letné. | foto: futuresystems

Ta do Kaplického smrti vlastnila polovinu Future Systems, ale nyní má rozhodující většinu - spravuje i podíl, který po otci zdědí třináctiletý Josef Kaplicky.

Architekti Georg Roetz a Janis Teer dostali výpověď s tím, že už pro ně není práce. Z týmu, který chystal chobotnici, nikdo nezbyl. "Amanda vyhodila každého, kdo pro Jana pracoval," řekl MF DNES Georg Roetz.

Amanda Levete v Kaplického projektech pokračovat nechce. Vznikly poté, co se bývalí partneři rozešli i profesně. Proto oslovila klienty, kterým projekty patřily, a nabídla jim je. Dokumentaci k Národní knihovně však nemá kdo převzít. Stát ani pražský magistrát o stavbu nemají zájem.

Jestliže za architektova života nebyla budoucnost knihovny jasná, jeho smrt ji ještě více zkomplikovala. Praha, která původně slíbila pro knihovnu pozemky na Letné, nakonec jejich prodej zablokovala. Naději na realizaci má projekt jedině v případě, že jej vezme za svůj vláda. Ta minulá schválila na stavbu 1,9 miliardy a usnesení dosud nikdo nezměnil. Nynější ministr kultury i premiér však dali od chobotnice ruce pryč.

Eliška Kaplicky: Ten měsíc byl dlouhý jako deset let

Zatímco veřejnost uspořádala už dvě demonstrace na podporu projektu Národní knihovny zesnulého Jana Kaplického, vdova po slavném architektovi Eliška se stále těžce a pomalu smiřuje s jeho smrtí. Ode dne, kdy její muž náhle zemřel, uplynul v sobotu měsíc. "Ten čas se vleče, jako by to bylo deset let. A on to byl jenom jeden měsíc," řekla Eliška Kaplicky MF DNES ve svém vůbec prvním vyjádření pro média od tragédie.

"Mám v hlavě chaos a smutek, a tak stále nevím, co všechno se dá za Johana dotáhnout. Myslím, že skoro všechno," nevzdává se. Na svého manžela myslí neustále, vynořuje se jí mnoho vzpomínek.

Mezi nimi je i ta, kdy jí manžel vyprávěl příběh o smečce vlků, která honí jelena. "Tak mi Johan během naší dovolené v Nice popisoval svoji situaci s knihovnou v Česku. Nazval se zraněným jelenem, který může jenom utéct," vzpomíná Eliška Kaplicky.

Kolekce šatů od Kaplického

Architekty, kteří s Kaplickým knihovnu pomáhali vymýšlet, v minulých dnech vyhodila jejich nová šéfová a bývalá Kaplického manželka Amanda Levete. S tou se Kaplický loni dohodl na rozdělení firmy - on si odnese jméno Future Systems, jí zůstanou kanceláře. A každý z nich si nechá ty projekty, na kterých nezávisle na sobě pracovali.

Značka Future Systems tak sice patří Elišce Kaplicky, ale architekti, kteří ji tvořili, jsou na volné noze. "Udělám cokoliv pro Janův odkaz," řekl MF DNES architekt Georg Roetzl, kterého Levete vyhodila hned dva dny po Kaplického pohřbu.

Jednou z možností, jak by se to Roetzlovi mohlo splnit, je, že by vzniklo pokračování Future Systems, ale bez Kaplického. Podle Elišky Kaplicky už se dokonce ví, kdo by kancelář vedl, ale zatím to nelze zveřejnit. Vdova zatím tráví většinu času péčí o měsíční dceru Johanku. Ve volných chvílích se však snaží alespoň pomáhat s dokončením těch projektů svého manžela, které jsou ve správě soukromníků.

Prvním z těch, který se dočká realizace, je kolekce asi desatera šatů, které Kaplický navrhl pro českou značku Leeda. "Poslední skicu šatů, kterou jim Johan nestačil doručit, jsem návrhářkám předala minulý týden," říká Eliška Kaplicky. Architekt na modely namaloval podobiznu své ženy a šaty budou poprvé předvedeny v březnu na módním týdnu v japonském Tokiu. Teprve poté se začnou prodávat v Česku.

Návrhářky Lucie Kutálková a Lucie Trnková zároveň vyrobily trička s nápisem OK JK, což byla jediná slova, která kdysi napsal mladý Kaplický na pohled z Británie své matce. Z každého trička jde dvě stě korun do nadačního fondu, který má spolufinancovat stavbu Kaplického projektu Národní knihovny.

V říjnu bude mít premiéru film Oko nad Prahou

Vůbec poprvé se Eliška Kaplicky plánuje objevit na veřejnosti 19. března, kdy v pražské Galerii Sklenář zahájí vernisáž výstavy Josef a Josef. Spolu s vydavatelem Alanem Zárubou tak splní přání, které měl Kaplický už několik let. "Budou mít výstavu. Můj syn a můj otec, Josef a Josef. Jsou od sebe sto let," slíbil Jan Kaplický ve svém prvním rozhovoru pro MF DNES před třemi lety.

K vidění budou sochy, kresby a plakát Josefa Kaplického staršího doplněný vybranými skicami futuristických projektů Josefa Kaplického mladšího. O svém vztahu se slavným architektem plánuje vydat knihu psanou formou rozhovoru obou manželů.

Kniha by měla vyjít v říjnu, kdy bude mít premiéru i film Oko nad Prahou. Jde o časosběrný dokument o Janu Kaplickém, který poslední tři roky točila režisérka Olga Špátová. Finálním momentem snímku je Kaplického pohřeb.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Silné bouřky zatopily na Olomoucku sklepy, padaly také kroupy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazila nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, velmi silně zasáhla okresy Žďár nad Sázavou a...

Na novou migrační vlnu jsme už připraveni, řekli čeští strážci hranic v Rozstřelu

Vedoucí Národního situačního centra ochrany hranic Petr Malovec (vpravo) a...

V Praze vzniklo Národní situační centrum ochrany hranic, které má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak...

Najdete na iDNES.cz