Tým, který s Kaplickým pracoval na chobotnici, dostal výpověď

  10:01aktualizováno  10:01
Studio Future Systems architekta Jana Kaplického se rozpadá. A rozplývají se i naděje příznivců Národní knihovny, že by stavba mohla přece jen vzniknout. Jediné dva architekty, kteří na projektu knihovny s Kaplickým pracovali, v minulých dnech propustila jeho bývalá manželka Amanda Levete.

Vizualizace Národní knihovny od Jana Kaplického na Letné. | foto: futuresystems

Ta do Kaplického smrti vlastnila polovinu Future Systems, ale nyní má rozhodující většinu - spravuje i podíl, který po otci zdědí třináctiletý Josef Kaplicky.

Architekti Georg Roetz a Janis Teer dostali výpověď s tím, že už pro ně není práce. Z týmu, který chystal chobotnici, nikdo nezbyl. "Amanda vyhodila každého, kdo pro Jana pracoval," řekl MF DNES Georg Roetz.

Amanda Levete v Kaplického projektech pokračovat nechce. Vznikly poté, co se bývalí partneři rozešli i profesně. Proto oslovila klienty, kterým projekty patřily, a nabídla jim je. Dokumentaci k Národní knihovně však nemá kdo převzít. Stát ani pražský magistrát o stavbu nemají zájem.

Jestliže za architektova života nebyla budoucnost knihovny jasná, jeho smrt ji ještě více zkomplikovala. Praha, která původně slíbila pro knihovnu pozemky na Letné, nakonec jejich prodej zablokovala. Naději na realizaci má projekt jedině v případě, že jej vezme za svůj vláda. Ta minulá schválila na stavbu 1,9 miliardy a usnesení dosud nikdo nezměnil. Nynější ministr kultury i premiér však dali od chobotnice ruce pryč.

Eliška Kaplicky: Ten měsíc byl dlouhý jako deset let

Zatímco veřejnost uspořádala už dvě demonstrace na podporu projektu Národní knihovny zesnulého Jana Kaplického, vdova po slavném architektovi Eliška se stále těžce a pomalu smiřuje s jeho smrtí. Ode dne, kdy její muž náhle zemřel, uplynul v sobotu měsíc. "Ten čas se vleče, jako by to bylo deset let. A on to byl jenom jeden měsíc," řekla Eliška Kaplicky MF DNES ve svém vůbec prvním vyjádření pro média od tragédie.

"Mám v hlavě chaos a smutek, a tak stále nevím, co všechno se dá za Johana dotáhnout. Myslím, že skoro všechno," nevzdává se. Na svého manžela myslí neustále, vynořuje se jí mnoho vzpomínek.

Mezi nimi je i ta, kdy jí manžel vyprávěl příběh o smečce vlků, která honí jelena. "Tak mi Johan během naší dovolené v Nice popisoval svoji situaci s knihovnou v Česku. Nazval se zraněným jelenem, který může jenom utéct," vzpomíná Eliška Kaplicky.

Kolekce šatů od Kaplického

Architekty, kteří s Kaplickým knihovnu pomáhali vymýšlet, v minulých dnech vyhodila jejich nová šéfová a bývalá Kaplického manželka Amanda Levete. S tou se Kaplický loni dohodl na rozdělení firmy - on si odnese jméno Future Systems, jí zůstanou kanceláře. A každý z nich si nechá ty projekty, na kterých nezávisle na sobě pracovali.

Značka Future Systems tak sice patří Elišce Kaplicky, ale architekti, kteří ji tvořili, jsou na volné noze. "Udělám cokoliv pro Janův odkaz," řekl MF DNES architekt Georg Roetzl, kterého Levete vyhodila hned dva dny po Kaplického pohřbu.

Jednou z možností, jak by se to Roetzlovi mohlo splnit, je, že by vzniklo pokračování Future Systems, ale bez Kaplického. Podle Elišky Kaplicky už se dokonce ví, kdo by kancelář vedl, ale zatím to nelze zveřejnit. Vdova zatím tráví většinu času péčí o měsíční dceru Johanku. Ve volných chvílích se však snaží alespoň pomáhat s dokončením těch projektů svého manžela, které jsou ve správě soukromníků.

Prvním z těch, který se dočká realizace, je kolekce asi desatera šatů, které Kaplický navrhl pro českou značku Leeda. "Poslední skicu šatů, kterou jim Johan nestačil doručit, jsem návrhářkám předala minulý týden," říká Eliška Kaplicky. Architekt na modely namaloval podobiznu své ženy a šaty budou poprvé předvedeny v březnu na módním týdnu v japonském Tokiu. Teprve poté se začnou prodávat v Česku.

Návrhářky Lucie Kutálková a Lucie Trnková zároveň vyrobily trička s nápisem OK JK, což byla jediná slova, která kdysi napsal mladý Kaplický na pohled z Británie své matce. Z každého trička jde dvě stě korun do nadačního fondu, který má spolufinancovat stavbu Kaplického projektu Národní knihovny.

V říjnu bude mít premiéru film Oko nad Prahou

Vůbec poprvé se Eliška Kaplicky plánuje objevit na veřejnosti 19. března, kdy v pražské Galerii Sklenář zahájí vernisáž výstavy Josef a Josef. Spolu s vydavatelem Alanem Zárubou tak splní přání, které měl Kaplický už několik let. "Budou mít výstavu. Můj syn a můj otec, Josef a Josef. Jsou od sebe sto let," slíbil Jan Kaplický ve svém prvním rozhovoru pro MF DNES před třemi lety.

K vidění budou sochy, kresby a plakát Josefa Kaplického staršího doplněný vybranými skicami futuristických projektů Josefa Kaplického mladšího. O svém vztahu se slavným architektem plánuje vydat knihu psanou formou rozhovoru obou manželů.

Kniha by měla vyjít v říjnu, kdy bude mít premiéru i film Oko nad Prahou. Jde o časosběrný dokument o Janu Kaplickém, který poslední tři roky točila režisérka Olga Špátová. Finálním momentem snímku je Kaplického pohřeb.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Dva víkendy bude lanový most na Jižní spojce neprůjezdný kvůli testům

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Pěchotní srub v Opavě-Kateřinkách je na prodej za čtvrt milionu korun.

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA CONTROLLINGU s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz