Tošovský působil v bance, kde prý „prala“ peníze KGB

  1:37aktualizováno  1:37
Komunistická minulost bývalého guvernéra ČNB a expremiéra Josefa Tošovského je stále plná záhad. Nejnovější se týká jeho předlistopadového působení v londýnské pobočce Živnobanky. Pobočka prý podle expertů prala špinavé peníze sovětské KGB.

Tošovský odešel do Londýna v roce 1989. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

"Neviděl jsem žádné dokumenty, které by to prokazovaly, ale vyloučit to nelze. Řekl bych dokonce, že je to spíše pravděpodobné," řekl bývalý šéf novodobé české rozvědky Oldřich Černý, který tuto tajnou službu vedl do roku 1998.

Londýnská pobočka Živnostenské banky byla jedinou zahraniční bankou někdejšího Československa. (Živnostenská banka byla založena už v roce 1868 a v Rakousku-Uhersku byla první bankou s výhradně českým kapitálem.)

Přestože v Londýně pracovali převážně britští úředníci, ve vedení pobočky se střídali zaměstnanci Státní banky československé (SBČS).

Luxusní vila plná špionů
Bývalý šéf špionů Černý si myslí, že o konkrétních operacích tajných služeb v londýnské pobočce nemuselo její vedení ani vědět.

MF DNES ve čtvrtek získala svědectví jednoho pamětníka, bývalého zaměstnance státní banky Milana Reha, který byl v londýnské pobočce Živnostenské banky na krátké stáži v roce 1968, než byl z politických důvodů odvolán.

Reh říká, že první, co mu tehdejší ředitel londýnské pobočky František Fišer navrhl, bylo, aby se ubytoval v luxusní vile, v níž žili špioni.

"Byl to vlastně takový dvojdomek. V jedné části domu žil český vojenský přidělenec, tedy špion, a v té druhé, na jejíž střeše vlál sovětský prapor, byl špion ze sovětské KGB. Když jsem to odmítl s tím, že by mě chtěla KGB určitě naverbovat ke spolupráci, tehdejší ředitel Fišer mi řekl, že jsem blbej, že by se o mě postarali a že bych se měl dobře," vzpomíná Reh, jenž byl ve Státní bance československé do roku 1985.

Po listopadu 1989 působil v týmu poradců bývalého ministra ODS a posledního federálního premiéra Jana Stráského. Dnes už je Reh v důchodu.

Scházeli se v bance
Reh říká, že o působení Tošovského v Londýně nemá žádné informace, ale tvrdí, že člověk, který byl ve vedení londýnské pobočky Živnostenské banky těsně před Tošovským, s KGB spolupracoval.

"Ten člověk tam byl tehdy dokonce ředitelem pobočky. Znali jsme se. A když jsme se v roce 1988 setkali, přiznal se mi, že musel sloužit KGB. Byl z toho velmi zničený," řekl Reh.

Tošovský odešel do Londýna v roce 1989 z vysoké pozice – byl poradcem tehdejšího předsedy Státní banky československé Jana Stejskala. Podle archivních materiálů Státní bezpečnosti, které až nyní, 17 let po pádu komunismu, získala MF DNES, spolupracoval Tošovský s StB v letech 1986 až 1988.

Jeho řídícím důstojníkem byl podplukovník Sojka ze 17. odboru komunistické rozvědky.

Spojka
Tošovský pro rozvědku analyzoval některé důvěrné materiály, vyhodnocoval pro ni schůzky s některými cizími finančníky, ale občas tajnou službu i úkoloval v tom, co by on nebo vedení banky potřebovali ke své práci. (Špioni rozvědky pak informace získávali na území západní Evropy.)

Tošovský v roce 1986 vystřídal na pozici tajného analytika a "spojky" mezi StB a SBČS jakéhosi "ing. Nálevku", který tehdy odcházel do důchodu. Milan Reh si na Nálevku i podplukovníka Sojku vzpomíná.

"Sojka a Nálevka se scházeli přímo v bance. Pamatuji si, že se Sojka, vždycky když odcházel z konspirativní schůzky s Nálevkou, zastavil u nás v odboru devizových příslibů a chtěl si dát panáka tvrdého alkoholu. Sojka tehdy říkal: Ten Nálevka, takový pěkný jméno má, ale na schůzkách mi nabídne nanejvýš kafe. Tak jdu na panáka k vám," říká Reh.

"Tóšu" tlačili komunisti
Tošovského si po listopadové revoluci přímo z londýnské pobočky Živnostenské banky povolal do Prahy na post předsedy SBČS tehdejší ministr financí Václav Klaus.

Podle Reha to však byl výsledek dohody mezi komunisty a Občanským fórem s tím, že Tošovského si do funkce protlačili právě komunisté. V roce 1989 byl předsedou SBČS Svatopluk Potáč, bývalý předseda Státní plánovací komise a člen ÚV KSČ.

"Pamatuji si to přesně: bylo to 6. prosince 1989, pár dnů po sametové revoluci, a Potáč už tehdy přímo přede mnou říkal, že je dohodnuto, že novým předsedou státní banky bude Tóša (Tošovský). Když jsem se ho ptal, jak to ví, odpověděl, že to je domluvené s Mariánem Čalfou (pozdější premiér a tehdejší člen ÚV KSČ – pozn. red.), který se na tom dohodl s Václavem Havlem," říká Reh.

Tošovský se podle Reha nikdy nezbavil svých komunistických přátel ani své minulosti.

"Josef Tošovský měl být soudný a vzhledem ke svým stykům s StB neměl vůbec vstupovat po listopadu 1989 do tak vysokých pozic guvernéra centrální banky a pak i na post premiéra. Když se dnes dozvídám, co o něm bylo v archivech StB, považuji to za ostudné," řekl poslanec ODS František Laudát.

Tošovský ve čtvrtek už potřetí odmítl poskytnout MF DNES rozhovor.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Najdete na iDNES.cz