Topolánek mění stranické ústředí

  1:00aktualizováno  1:00
Pomalu začíná být jasné, kdo bude radit šéfovi opoziční ODS Mirkovi Topolánkovi. A kdo zřejmě bude ovlivňovat jeho kroky, stane-li se příštím premiérem. Topolánek odstartoval avizované velké změny ve stranickém ústředí.

Bez potíží prosadil svého spojence a senátora Jaroslava Jurečku do vlivné funkce hlavního manažera strany, odkud předtím "vyhodil" Libuši Benešovou.

"Jde mi o to, aby tady pracovali velmi kvalitní lidé, které musím být schopen zaplatit," říká Topolánek.

Jurečka má teď za úkol do měsíce připravit další změny: vytvořit Topolánkem chystaný nový politický odbor, kde by mělo pracovat zhruba patnáct lidí a který má připravovat analýzy a informace pro celou ODS.

Jeho šéfem, což bude nový významný post, by se mohl stát dosavadní Topolánkův devětadvacetiletý tajemník Marek Dalík. "Počítám s ním velmi silně," říká šéf ODS.

Kromě Dalíka však už do nově vznikajícího týmu nemíří nikdo ze současných Topolánkových (neplacených) poradců. Takzvaná "pětka", kterou tvoří Topolánkovi kamarádi a podnikatelé, však bude i nadále fungovat a scházet se pravidelně každý týden.

"Oni jsou spíše přátelé než standardní poradci. Bavím se s nimi, když je potřeba," říká Topolánek. Neformálním lídrem skupinky je majitel projekční firmy Noen Jaroslav Veverka. "Každý týden se snažíme dávat stanoviska k aktuálním událostem, s Mirkem komunikujeme nejvíce e-mailem," říká Veverka, zaměřený na průmysl.

Hlavním ekonomickým poradcem je bývalý pracovník Fondu národního majetku Karel Kříž. "Pracuji, když Topolánek potřebuje přípravu k televiznímu nebo rozhlasovému vystoupení, analýzu k nějakému zákonu či komentář k vývoji ekonomické situace," popisuje Kříž.

"Pětku" doplňují někdejší šéf vojenské rozvědky Andor Šándor (kromě toho ještě Topolánka učí angličtinu) a advokát Karel Muzikář.

Lídr ODS se občas radí i s několika dalšími lidmi: o ekonomice třeba s exministrem průmyslu Vladimírem Dlouhým, o zahraničí s bývalým velvyslancem v USA Alexandrem Vondrou. "Vídáme se tak jednou za šest týdnů," říká Vondra.

Šéf ODS Mirek Topolánek odchází z televize Nova poté, co se v diskusním pořadu Sedmička utkal s premiérem Stanislavem Grossem. (24. října 2004)

Předseda ODS Miroslav Topolánek slaví vítězství v senátních volbách. Sekunduje mu Miroslava Němcová, 13. listopadu 2004.

Předseda ODS Mirek Topolánek zažívá velký triumf. ODS v senátních a krajských volbách roznesla politickou konkurenci na kopytech, 13. listopadu 2004.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz