Vlastimil Tlustý a Ivan Langer

Vlastimil Tlustý a Ivan Langer | foto: MF DNES

Tlustého lobbing byl selhání. Langerův ne, myslí si premiér

  • 232
Mluvou mafiána Františka Mrázka: Íčko je dobrej, ale Téčko to přehnal a musí odejít. Tak rozdělil své sympatie premiér Mirek Topolánek mezi dva aktéry spisu Krakatice.

Mrázek je v telefonech nazýval kódovaně jako Íčko (Langer) a Téčko (Tlustý). Přepisy odposlechů, z nichž to vyplývá, zveřejnila MF DNES minulý týden. A Topolánek včera řekl, že zatímco u Tlustého jde o vážné propojení na mafii, u Langera šlo jen o neprozíravé lobbování.

Omluva Ivanu Langerovi

Na internetových stránkách iDNES.cz jsme uveřejnili následující nepravdivá tvrzení se vztahem k osobě pana Ivana Langera: že Ivan Langer je ve spisu Krakatice „podezřelý“ z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Mrázka (iDNES.cz 22. 9. 2008) a že podnikateli Kyselému dlužila i „Langerova“ firma (iDNES.cz 4. 10. 2008). Tímto se panu Ivanu Langerovi omlouváme. MAFRA, a.s., provozovatel serveru iDNES.cz.
Omluva byla doplněna 9. 2. 2016 po rozhodnutí pražského vrchního soudu.

„Zkusme striktně oddělit dvě věci. Četl jsem si odposlechy (v MF DNES) a je tam stále: Téčko zatlačí, Téčko dostane tolik a tolik, Téčku postavíme barák, tam mu hodíme to... Z toho jednoznačně vyplývá, že tam byla přímá vazba,“ prohlásil včera premiér v Nedělní partii televize Prima.

„To, že Vlastimil Tlustý říká, že se na tom nijak nepodílel, že z toho neměl žádný profit, tak tomu snad nevěří ani on sám. A u Ivana Langera? Langer je prověřen pro stupeň přísně tajné. Langer lobboval způsobem, kterým každý z nás lobbuje desetkrát denně. Když přijedu do Pákistánu, tak pákistánskému premiérovi lobbuji za naše firmy, které tam staví. Není to nic jiného,“ dodal.

O co v případu jde
Policie vyšetřovala Mrázka již mnoho let, ale masivně na něj nasadila odposlechy až v roce 1999 poté, co ho začala podezřívat z objednání vraždy někdejšího sponzora ČSSD Ivana Lhotského.

V roce 2000 však zachytila na odposleších jako vedlejší produkt i Mrázkovo angažmá ve velkém případu „privatizace“ největší stavební firmy v Česku – Inženýrských a průmyslových staveb (IPS).

A zjistila, že Mrázek pomáhá v tomto projektu realitnímu magnátovi Luďku Sekyrovi a že při tom oba využívali služeb tehdejšího místopředsedy ODS a Sněmovny Ivana Langera a tehdejšího šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého.

Tlustého ovlivňoval Mrázek prostřednictvím svého lobbisty Igora Šafranka. Toho Mrázek tímto úkolem přímo pověřil. Langera měl na starosti podnikatel Sekyra, který své kroky v kauze IPS konzultoval přímo s Mrázkem.

Takový byl propletenec vztahů, což dnes ani jeho aktéři nezpochybňují. Tlustý s Langerem však shodně tvrdí, že o Mrázkovi nevěděli. „Dozvěděl jsem se to až později z médií a zíral jsem,“ řekl Tlustý. „Když jsem se to teď dočetl v novinách, byl to pro mě absolutní šok,“ uvedl Langer.

Za lobbing peníze?
Co přesně pro společný projekt Sekyry a Mrázka oba politici dělali? Z odposlechů je zřejmé, že se scházeli se svými kolegy v politice a s bankéři a lobbovali u nich za Sekyrovo vítězství a za poskytnutí úvěru 1,5 miliardy korun na zakoupení akcií IPS.

„Slibuji, že budu honit náměstka od Mertlíka (ministra financí),“ říkal Langer Sekyrovi. Langer byl dokonce tak aktivní, až ho museli krotit.

„Volal mi Íčko, ale řekl jsem mu, ať teď nic nedělá, že je potřeba (lobbing) zleva (od ČSSD),“ říkal Sekyra Mrázkovi do telefonu.

O Tlustém se Mrázek se Šafrankem dokonce domlouvali na tom, že mu poskytnou za jeho služby dva miliony korun na rekonstrukci jisté nemovitosti. „Cože? To ta nástavba bude stát šest milionů? No, dáme mu dvě kila,“ říkal Mrázek.

Podle Topolánka by měl Tlustý odejít z ODS, ale Langer nikoli. Topolánek tvrdí, že lobbování pro českou firmu (jako byla tehdy Sekyrova společnost) je normální. „I já standardně lobbuji za české firmy a standardně je podporuji a nevidím na tom vůbec nic špatného,“ řekl.

Jenže není lobbování jako lobbování. Zatímco premiér má na mysli legální způsob podpory českých firem v zahraničí, což dělají všichni politici na světě a otevřeně se k tomu hlásí, Langer (stejně jako Tlustý) se zapojil do lobbování, o němž nikomu veřejně neříkal, během něhož zvýhodňoval jednu firmu na úkor druhé a během kterého pomáhal získat úvěr, který nebyl normálně k mání.

Co kdyby se na něj obrátilo sto dalších firem, že chtějí stejné výhody? Vyhoví všem?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video