Vozit asistenční psy nemusíme, tvrdí taxislužby. Řidiči ale mají jednat slušně

  • 522
Řidič sdílené služby Bolt v pondělí násilím vyhodil z auta nevidomou ženu, protože mu vadil vodicí pes. Pokud řidič vodicího psa do vozu vzít nemůže, ať už třeba kvůli alergiím či velikosti auta, měl by to udělat slušně, shodli se oslovení přepravci.

Aplikaci Bolt podle mluvčího společnosti Jana Novosada dlouhodobě využívají i nevidomí cestující. „A řidiči jsou jim maximálně nápomocni, což si cestující chválí. Zákon totiž řidiče nezavazuje, aby poskytli přepravu cestujícímu se psem, i když se jedná o asistenčního psa,“ reagoval. 

Řidič Boltu vyhodil z auta nevidomou ženu, vadil mu asistenční pes

V praxi řidiči podle něj typicky odmítají například takové jízdy, u kterých hrozí ušpinění vozu. Cestujícím proto doporučuje, aby řidiče ihned po přijetí objednávky kontaktovali telefonicky a dohodli se s ním. Dodal, že reakce řidiče Boltu, který v pondělí vykázal z auta zákaznici, je však netolerovatelná.

Předem avizovat, že službu objednává nevidomý zákazník s vodicím psem, doporučuje i Liftago. „Ne všichni řidiči pejska převážet mohou, proto je nenutíme – důvodů je více, od alergie některých řidičů až po velikost, nebo vhodnost vozu a tak dále,“ uvedl mluvčí společnosti Liftago Tomáš Kápl. 

V případě, že zákazník psa předem nenahlásí, řidič ho odmítnout může. „Z toho důvodu mohou zákazníci avizovat přepravu psa na dvě kliknutí přímo v aplikaci. Zákazník si pak vybírá pouze z nabídek řidičů, kteří o přepravě zvířete věděli,“ řekl. 

„Nevidomých občanů s námi jezdí poměrně hodně, máme rozlišené vozy pro cestování s malým a velkým psem. Pak máme řidiče, kteří zvířata nevozí. Ale většina řidičů zvířata vozí,“ připojuje se majitel firmy AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička.

Převoz asistenčních psů od svých řidičů přímo vyžaduje Uber. „Všichni řidiči používající Uber aplikaci výslovně souhlasí se zajištěním cesty i handicapovaným pasažérům. Zároveň musejí splňovat zákony, které přepravu handicapovaných pasažérů upravují,“ uvedl Uber.

Vodicí psy běžně přepravuje i Taxi Praha. Podle majitele společnosti Patrika Altmana je však na vině celého incidentu také to, že Bolt není standardní taxislužbou. „Ale tenhle řidič není taxikář, společnost Bolt se sama od taxikářů distancovala. A pak to takhle dopadá,“ podotkl.

Chyba na straně jednotlivců

„Zákonná povinnost neexistuje,“ potvrzuje Zuzana Daušová z organizace Helppes. Na takovéto případy je však podle ní možné aplikovat antidiskriminační zákon. „Každý taxikář nemusí vzít psa do auta, ale provozovatel služby musí zajistit, aby bylo možné takového člověka přepravit,“ popsala. Dodala, že její zkušenost s převozem je pozitivní.

S takto extrémní situací se nesetkala žádná z oslovených organizací. S mírnějšími formami diskriminace však ano. „Byly různé narážky typu: proč ten pes nemá košík?“ uvedla příklad Michaela Holasová ze střediska výcviku vodicích psů SONS ČR.

To potvrzuje i viceprezident SONS Rudolf Volejník. „S odmítnutím přepravy vodicího psa taxislužbou či vstupu vodicího psa do provozovny, například restaurace, se občas setkáváme. Toto jednání považujeme za otevřenou diskriminaci,“ popisuje. Vodicí psi jsou přitom podle něj zpravidla náležitě vycvičeni, takže se umějí na veřejnosti chovat tak, jak se od nich očekává.

Podle Halasové je však spíš než na straně společnosti problém na straně jednotlivců. „Nemusí to být společnost, ta může mít k vodicím psům dobrý vztah, ale řidič to může cítit jinak,“ sdělila Halasová.

Mohl paní odmítnout, ale slušně

„Řidiš taxislužby Bolt v Praze neurvale vytáhl z auta nevidomou ženu, protože nechtěl odvézt jejího vodicího psa (celý text k přečtení zde). Policie případ řeší jako přestupek. Firma už s řidičem ukončila spolupráci a ženě se omluvila,“ uvedl mluvčí Boltu. 

K incidentu se vyjádřil i estonský spoluzakladatel firmy Martin Villige. „Podmínky se mohou lišit podle státu. Mohl odmítnou paní se psem, ale slušně. Všichni mají nařízeno, že když k nějakému incidentu dojde, musejí volat policii. Já osobně to neřeším, řeší to pobočka v Česku. Snad to vyhodnotí správně,“ komentoval incident Villige.

„Chceme se omluvit té zákaznici. Řidič se zachoval špatně,“ řekl Villig. „Řidiče jsme zablokovali. Děláme, co je v našich silách, abychom zajistili, že se takový incident nebude opakovat,“ dodal.

Mají podle vás taxikáři povinně přepravovat zákazníky i s asistenčními psy?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 25. února 2020. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4101
Ne
Ne 2113

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video