Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tajné jednání mocných poznali už čtyři Češi. Mluvili jsme s jedním z nich

  17:28
Štěstí být na tajném setkání mocných lidí světa se zatím naskytlo jen čtyřem Čechům. Jednání skupiny Bilderberg dosud kromě Karla Schwarzenberga navštívil politolog Jiří Pehe, český velvyslanec při NATO Karel Kovanda a velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský. Redakce iDNES.cz jednoho z nich vyzpovídala.

Jiří Pehe navštívil Bilderberg v roce 2001. | foto: Martin Pinkas MF DNES

Jiří Pehe se zúčastnil setkání skupiny Bilderberg už v roce 2001. Sám byl prý zaskočen tím, mezi jak významnými lidmi se nečekaně ocitl.

"Přiznám se, že když jsem tam byl pozván, neměl jsem tušení, o jaké setkání se jedná. Bral jsem to jako normální konferenci, až pak jsem byl překvapen úrovní těch účastníků," řekl iDNES.cz Jiří Pehe.

Jako zástupce ze střední Evropy ho pozval zástupce šéfredaktora německého deníku Die Welt. "Proč si mne tenkrát vybral, to nevím. Možná to bylo proto, že se tam mluvilo o střední Evropě, Evropské unii a přistupování nových členů do Unie," domnívá se Pehe.

. Kdo je Jiří Pehe

Politický analytik a ředitel pražské New York University, bývalý ředitel politického odboru exprezidenta Václava Havla, člen správní rady Sorosova Open Society Fund, člen výkonného výboru Bakalova sdružení Lípa, člen Zieleniecova klubu Osma a Havlovy Nadace Forum 2000. Dříve ředitel výzkumu a analýzy Rádia Svobodná Evropa, ředitel východoevropských studií amerického think-tanku Freedom House. Několik let byl členem dozorčí rady CEELI, amerického vzdělávacího programu pro východoevropské právníky. Absolvoval mezinárodní vztahy na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Angažoval se v politickém hnutí Impuls 99. Vede zároveň Pražský institut pro demokracii, ekonomii a kulturu Newyorské univerzity (PIDEC) a přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Účastníky pravidelných tajných setkání podle něj vybírá speciální výbor skupiny. Ten vytipovává hosty, které pak osloví s pozváním na konferenci, nastínil Pehe, jak mechanismus funguje.

Několikadenní setkání vlivné skupiny mocných je vždy vyplněno přednáškami na různá témata. Všichni účastníci sedí ve velké místnosti a kdokoli se může do diskuse zapojit.

"Ti lidé se navzájem myšlenkově oplodňují," chválí si debaty Pehe, podle kterého je předností tohoto setkání skutečnost, že monarchové, státníci a miliardáři se zde pohybují jako běžní hosté, protože jejich ochranky zůstávají za dveřmi. - podívejte se na fotografie přijíždějících hostů

Slova, která nejsou určena pro veřejnost
Pehe vzpomíná, že z diskusí ho nejvíce zaujala debata o velmocenském vzestupu Číny. "Samozřejmě se hovořilo i o rostoucím konfliktu mezi západním a islámským světem, o střetu civilizací - to bylo také důležité téma, i když to bylo ještě před 11. zářím."

Výstupy z jednání podle něj neexistují, zapisovatelé ale z přednášek pořizují shrnutí pro publikaci, která je následně rozesílána. "Upřímně řečeno jsem ale žádnou už nikdy neviděl," řekl Pehe.

Co se na jednání Bilderbergu probírá, není určeno pro veřejnost. Kdyby informace unikaly do médií, účastníci schůzek by na nich nemohli mluvit otevřeně, domnívá se politolog.

To potvrdil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se zúčastnil zatím posledního setkání Bilderbergu mezi 5.-8. červnem v americkém městě Chantilly. "Bilderberg je setkání velice zajímavé, probírají se tady různé problémy na světě, ale to vždycky za předpokladu, že se o tom nemluví. Je to soukromé setkání bilderbergů, řekl ministr. - čtěte Schwarzenberg se účastnil tajného setkání elit

Redakci iDNES.cz slíbil odpovědi na některé dotazy, dosud ale žádné nezaslal. "Na všechny vám ale neodpovím," upozorňoval už v neděli, kdy iDNES.cz jeho účast na tajném setkání zjistil. Dosud nereagoval ani na textovou zprávu. Na ministra si přitom brousí zuby opozice, která ho chce ve věci tajné schůzky interpelovat. 

Dohodnuto: Prezidentem bude Obama
Právě míra utajení vzbuzuje nejrůznější dohady, které setkání vlivných obestírají. Podle zahraničních informací se letošní schůzka zabývala chystaným útokem na Írán či volbou amerického prezidenta.

Americká média v této souvislosti řešila klíčovou otázku, zda se setkání zúčastnil mimo oficiální seznam i kandidát na amerického prezidenta Barack Obama. Jeho mluvčí účast nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Jisté je, že Obama v těch dnech ve Virginii v rámci předvolební kampaně skutečně pobýval.

To potvrzuje i důvěryhodný zdroj iDNES.cz blízký americkým zpravodajským službám, podle kterého Obama na setkání byl a jeho zvolení lze považovat za jisté.

Účast prezidentského kandidáta není přitom nijak překvapivá. Už dříve se utajených jednání Bilderbergu účastnili lidé, kteří následně vstoupili do nejvyšších politických kruhů. Tímto způsobem Bilderberg vyzdvihl mezi nejmocnější muže světa například bývalého britského premiéra Tonyho Blaira či amerického exprezidenta Billa Clintona.

S tím Pehe nesouhlasí. "Nikdy jsem to osobně neviděl, ani si nemyslím, že se tam něco takového rozhoduje. Spíše to funguje tak, že je dotyčný pozván do této velmi prestižní společnosti, což mu vytváří určité podmínky, aby byl brán vážně třeba v amerických politických kruzích," vysvětlil.

"Samozřejmě že člověk při těch neoficiálních setkáních a večeřích naváže kontakty," dodal.

Politici až na druhém místě
V Bilderbergu a jeho plánech však nehrají prim politici, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale spíše průmyslníci a finanční elity.

To potvrzuje i složení návštěvníků. Ze 140 účastníků je jen třetina z vládních a politických kruhů, dvě třetiny se však rekrutují z oblasti finančnictví a průmyslu, píše se v oficiálním prohlášení Bilderbergu.

"Nepoštěstí se mi každý den sedět u stejného stolu se šéfem Nokie, Volva či s Henry Kissingerem," říká k tomu Pehe.

To je vodou na mlýn kritikům Bilderbergu, kteří tvrdí, že cílem mocných magnátů není nic menšího než ovlivňovat politické dění v jednotlivých zemích skrze své nadnárodní koncerny, a vytvořit dokonce celoevropský korporátní systém, který byl typický pro Hitlerovo Německo či Mussoliniho Itálii. Lisabonská smlouva, která pravomoci korporací zakotvuje do evropské legislativy, přesně takový cíl naplňuje. - více o pozadí Bilderbergu zde

Letošní jednání se přitom konalo jen několik dní před irským referendem o tomto evropském dokumentu. To by vysvětlovalo přítomnost Karla Schwarzenberga stejně jako irského generálního prokurátora Paula Gallaghera. Právě v těchto dvou zemích je osud Lisabonské smlouvy nejistý.

I pro takovou situaci má však Bilderberg plán "B", naznačuje důvěryhodný zdroj. Pokud irské referendum dopadne pro zastánce smlouvy negativně, Irové si ho budou muset zopakovat, dohodly se údajně světové špičky na Bilderbergu.

Pehe ale ve Schwarzenbergově účasti nic tajemného nevidí. Kníže je prý pro bilderbergy zajímavý nejen svou funkcí ministra, ale i svým urozeným původem.

"Pochází z nejvýznamnějších evropských aristokratů, takže on má v sobě tu kombinaci, která je přímo bilderbergská," domnívá se Pehe, podle kterého ministr zahraničí do podobného prostředí typově dobře zapadá.

. Čeští návštěvníci Bilderbergu

Karel Kovanda

český velvyslanec pro NATO

14.-17. května 1998, Turnberry Hotel, Ayrshire, Skotsko

Michael Žantovský

tehdy předseda výboru pro zahraniční vztahy, obranu a bezpečnost Senátu PČR, nyní český velvyslanec v Izraeli

3.-6. června 1999, Hotel Caesar Park Penha Longa Sintra, Portugalsko

Jiří Pehe

ředitel New York University v Praze

24.-27. května 2001, Stenungsund, Švédsko

Karel Schwarzenberg

ministr zahraničí

5.-8. června 2008, Chantilly, Virginia, USA

***

Další Češi v oficiálních seznamech účastníků Bilderbergu nefigurují, seznamy ale zdaleka neuvádějí všechny hosty.

Účastníky setkání Trilaterální komise, která je dceřiným sdružením Bilderberg Group, byli v minulosti také Pavel Telička, Jiří Kunert, Alexandr Vondra, Vladimír Dlouhý a stálý host Jan Švejnar.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...