Tabu padají, ČSSD nevylučuje školné

  • 21
Sociální demokraté horečně hledají, jak si zpátky naklonit voliče, kteří je opustili, a někteří přitom neváhají hovořit i o věcech, které zatím byly pro program ČSSD naprostým tabu.

"Jednou ze zvažovaných variant je i školné podle australského vzoru, s dodatečným splácením. Nemůže to pro nás být nedotknutelná ikona."

To pro MF DNES připustil  hlavní ekonomický poradce předsedy vlády Stanislava Grosse a zároveň poslanec sociální demokracie Jan Mládek.

Sám premiér Gross přitom minulý týden v rozhovoru pro MF DNES doslova řekl, že debatu o školném na univerzitách připouští, ale v tuto chvíli by ho nezaváděl. Variantu školného však osobně vidí jako možnost do budoucna - až se zlepší ekonomická situace rodin v zemi.

Ministryně školství Petra Buzková včera řekla, že nyní je pro ni školné nepředstavitelné, ale jak to bude v budoucnu, nedokáže odhadnout.

S podobným návrhem jako premiérův poradce Mládek, tedy že by studenti platili školné, ale až po absolvování školy, když se v zaměstnání dostanou na určitou úroveň platu, v minulosti přišli unionisté.

Co zaplatíme u lékaře?
V sociální demokracii se nyní intenzivně diskutuje i o tom, co se stane s daněmi či jak dostat z finančního propadu zdravotnictví. ČSSD si to chce ujasnit na programové konferenci na konci ledna a pak ještě na stranickém sjezdu o Velikonocích.

Grossův poradce Jan Mládek řekl, že když bude ve zdravotnictví zaveden princip komerčního připojištění pro nadstandardní péči, nebude to znamenat, že by se zároveň snížily současné povinné odvody na veřejné zdravotní pojištění.

Přímé platby u lékaře, o nichž uvažuje hlavně nestraník Martin Jahn, nemají v ČSSD podporu. "Já třeba nemám problém s tím, aby se v nemocnicích platilo stravování. Ale mám problém s tím, že by se mělo platit za lékařskou péči," řekl poslanec Radko Martínek.

"Nezaznamenal jsem zatím žádné vážně míněné návrhy, které by měly posunout program sociální demokracie doprava," tvrdí místopředseda strany Zdeněk Škromach, který se na sjezdu postaví Grossovi.

Návrhy na snižování daní či úvahy o příplatcích ve zdravotnictví či školství jsou podle něho jen představou lidí kolem Mládka.

"Naše politika už nesmí stát na sociálních dávkách," popsal obecně svou představu "nové ČSSD" šéf středočeské sociální demokracie a další blízký Grossův spolupracovník Richard Dolejš. Předpokládá, že na programové konferenci na konci ledna se bude pilovat jen krátkodobý program do voleb a hlavní střet o změnu vize ČSSD se odehraje až na sjezdu.

Zruší ministerstvo?
Na konferenci ČSSD se nebude diskutovat jen o programu. "Mám připravený docela zásadní návrh. Jednou z variant je i zrušení ministerstva pro místní rozvoj," řekl poslanec Martínek. Právě o toto ministerstvo loni v létě ČSSD při koaličních jednáních o vládě urputně bojovala. Ministerstvo má totiž například na starosti citlivou otázku bydlení.

A myšlenku, že by se do programu ČSSD dostala úplná deregulace nájmů, zatím nikdo ani nezmiňuje. Ministerstvo předpokládá, že během čtyř let by mohlo nájemné vzrůst tak, aby roční nájem odpovídal asi třem procentům tržní ceny nemovitosti.

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross v rámci předvolební kampaně diskutuje s občany v Berouně. (3. listopadu 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video