Švejnarovi slíbili hlasy zelení a dva senátní kluby

  15:04aktualizováno  20:04
Pokud se ekonom Jan Švejnar rozhodne kandidovat na prezidenta, bude mít v únorové volbě jisté hlasy zelených. Podporu mu slíbilo také třináct senátorů z Klubu otevřené demokracie a klubu SNK. Jestliže se přidají ještě některé další strany, chtějí ho volit i sociální demokraté.

Zelení už vědí: na Hradě chtějí ekonoma Švejnara. Martin Bursík pro něj chce vyjednat další hlasy. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Pro Švejnara hlasovala většina účastníků dnešního jednání republikové rady zelených v Praze. Nikdo nebyl proti, pouze tři z několika desítek přítomných se zdrželi. Podle informací MF DNES mezi nimi byl i místopředseda rady Matěj Stropnický.

Co je podstatné, proti ekonomovi z Michiganské univerzity se nepostavil ani jeden ze šestice zelených poslanců, kteří se tajné volby hlavy státu v únoru zúčastní.

Jan Švejnar dnešní rozhodnutí politických stran nekomentuje. "K prezidentské kandidatuře se nechce vyjadřovat až do úterý, kdy do Prahy přiletí ze Spojených států, aby tu absolvoval některá další jednání," řekla iDNES.cz jeho spolupracovnice Elen Navrátilová.

Večer ale nakonec přeci jen promluvil. V živém telefonátu řekl České televizi, že by se chtěl rozhodnout, zda kandidaturu přijme, do konce příštího týdne. Záleží na tom, zda se mu podaří získat podporu dalších stran.

Bursík hledá pro Švejnara další hlasy
Zelení dnes také potvrdili, že sepsali dohodu se senátory z Klubu otevřené demokracie a Senátorského klubu SNK o společné podpoře Švejnara. Znamenalo by to dalších třináct hlasů pro soupeře Václava Klause.

Jak uvádějí ve společném prohlášení, věří, že Švejnar dodá prezidentské funkci novou dynamiku a zajistí jí věrohodnost doma i v zahraničí. Hlava státu podle nich bude mít důležitou roli v době českého předsednictví EU.

Předseda zelených Martin Bursík připomněl, že s ekonomem půl roku vyjednával. Teď chce docílit toho, aby měl jistý postup do druhého kola volby. Napomoci by tomu mohly hlasy sociálních demokratů. ČSSD totiž dopoledne rozhodla, že Švejnara podpoří, pokud se přidají i další strany. - více zde

Rozhodnout tak mohou lidovci a komunisté. Zatímco první mají po pádu Jiřího Čunka dost starostí sami se sebou, komunisté řeknou konečné slovo 7. prosince. Velkou neznámou jsou také poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Význam komunistů uznává i šéf zelených. "Musí s nimi jednat jak Jan Švejnar, tak Václav Klaus. Bez toho to nejde. Je potřeba to říkat otevřeně a férově a nesnažit se to skrýt, protože bez hlasů komunistů nebude zvolen ani jeden," prohlásil.

Bursík chce vyjednat, aby se Jan Švejnar mohl představit také zákonodárcům ODS. Je přesvědčen, že dostane-li tuto možnost, tak některé občanské demokraty zaujme.

Ministra bude vybírat pět zelených
Republiková rada Strany zelených jednala také o prázdném křesle ministra školství. Rozhodli, že vhodného kandidáta bude hledat pětice lidí: Martin Bursík, místopředsedové strany Dana Kuchtová a Ondřej Liška, předseda republikové rady Dalibor Stráský a člen předsednictva Dušan Lužný, o němž se v minulých dnech pro tento post uvažovalo.

Rada doporučila zařadit mezi potenciální kandidáty Evu Tylovou, Martina Tichého, Jaroslava Staňka, Vladimíra Kovala a Olgu Zubovou. "Zdůrazňuji, že toto je pouze doporučení republikové rady, to nikterak pracovní komisi nesvazuje, že by nemohla jednat o dalších kandidátech," řekl na tiskové konferenci Dalibor Stráský.

Vedením resortu prezident v pátek dočasně pověřil Martina Bursíka. - více zde

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

O eutanazii by mohli žádat starší 18 let. To utrpení vidím, říká poslankyně

Vědec kvůli asistované sebevraždě cestoval přes půl zeměkoule

Poslankyně Věra Procházková plánuje návrh zákona o eutanazii a asistované sebevraždě. „Pracuji v ambulanci, na...

Kůrovce se v Česku jen tak nezbavíme, na vině je smrk, tvrdí odborník

K obnově smrku může docházet přirozeně: strom roste pod clonou mateřských...

Kůrovcem napadených stromů v současné době stále přibývá. Svědčí mu totiž změna klimatu, má tak dostatek potravy v...

Plechová krabice vydala poklad. V Hořovicích našli dopis od Ludvíka XVI.

Baron Maxmilián Sanleque zanechal v Praze bednu s písemnostmi včetně...

Poklady barona Maxmiliána Sanleque, které ukryl před blížící se Rudou armádou v květnu 1945, se podařilo znovuobjevit...

Najdete na iDNES.cz