Švejnarovi slíbili hlasy zelení a dva senátní kluby

  15:04aktualizováno  20:04
Pokud se ekonom Jan Švejnar rozhodne kandidovat na prezidenta, bude mít v únorové volbě jisté hlasy zelených. Podporu mu slíbilo také třináct senátorů z Klubu otevřené demokracie a klubu SNK. Jestliže se přidají ještě některé další strany, chtějí ho volit i sociální demokraté.

Zelení už vědí: na Hradě chtějí ekonoma Švejnara. Martin Bursík pro něj chce vyjednat další hlasy. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Pro Švejnara hlasovala většina účastníků dnešního jednání republikové rady zelených v Praze. Nikdo nebyl proti, pouze tři z několika desítek přítomných se zdrželi. Podle informací MF DNES mezi nimi byl i místopředseda rady Matěj Stropnický.

Co je podstatné, proti ekonomovi z Michiganské univerzity se nepostavil ani jeden ze šestice zelených poslanců, kteří se tajné volby hlavy státu v únoru zúčastní.

Jan Švejnar dnešní rozhodnutí politických stran nekomentuje. "K prezidentské kandidatuře se nechce vyjadřovat až do úterý, kdy do Prahy přiletí ze Spojených států, aby tu absolvoval některá další jednání," řekla iDNES.cz jeho spolupracovnice Elen Navrátilová.

Večer ale nakonec přeci jen promluvil. V živém telefonátu řekl České televizi, že by se chtěl rozhodnout, zda kandidaturu přijme, do konce příštího týdne. Záleží na tom, zda se mu podaří získat podporu dalších stran.

Bursík hledá pro Švejnara další hlasy
Zelení dnes také potvrdili, že sepsali dohodu se senátory z Klubu otevřené demokracie a Senátorského klubu SNK o společné podpoře Švejnara. Znamenalo by to dalších třináct hlasů pro soupeře Václava Klause.

Jak uvádějí ve společném prohlášení, věří, že Švejnar dodá prezidentské funkci novou dynamiku a zajistí jí věrohodnost doma i v zahraničí. Hlava státu podle nich bude mít důležitou roli v době českého předsednictví EU.

Předseda zelených Martin Bursík připomněl, že s ekonomem půl roku vyjednával. Teď chce docílit toho, aby měl jistý postup do druhého kola volby. Napomoci by tomu mohly hlasy sociálních demokratů. ČSSD totiž dopoledne rozhodla, že Švejnara podpoří, pokud se přidají i další strany. - více zde

Rozhodnout tak mohou lidovci a komunisté. Zatímco první mají po pádu Jiřího Čunka dost starostí sami se sebou, komunisté řeknou konečné slovo 7. prosince. Velkou neznámou jsou také poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Význam komunistů uznává i šéf zelených. "Musí s nimi jednat jak Jan Švejnar, tak Václav Klaus. Bez toho to nejde. Je potřeba to říkat otevřeně a férově a nesnažit se to skrýt, protože bez hlasů komunistů nebude zvolen ani jeden," prohlásil.

Bursík chce vyjednat, aby se Jan Švejnar mohl představit také zákonodárcům ODS. Je přesvědčen, že dostane-li tuto možnost, tak některé občanské demokraty zaujme.

Ministra bude vybírat pět zelených
Republiková rada Strany zelených jednala také o prázdném křesle ministra školství. Rozhodli, že vhodného kandidáta bude hledat pětice lidí: Martin Bursík, místopředsedové strany Dana Kuchtová a Ondřej Liška, předseda republikové rady Dalibor Stráský a člen předsednictva Dušan Lužný, o němž se v minulých dnech pro tento post uvažovalo.

Rada doporučila zařadit mezi potenciální kandidáty Evu Tylovou, Martina Tichého, Jaroslava Staňka, Vladimíra Kovala a Olgu Zubovou. "Zdůrazňuji, že toto je pouze doporučení republikové rady, to nikterak pracovní komisi nesvazuje, že by nemohla jednat o dalších kandidátech," řekl na tiskové konferenci Dalibor Stráský.

Vedením resortu prezident v pátek dočasně pověřil Martina Bursíka. - více zde

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Čekání na obrněnce Titus končí. Obrana podepsala smlouvu na 62 vozidel

Obrněné vozidlo TITUS na veletrhu IDET v Brně

Po dvou letech jednání se ministerstvu obrany podařilo dotáhnout k podpisu smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných...

OBRAZEM: Největší demonstrace od listopadu 89, sešlo se přes 250 tisíc lidí

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Nedělní demonstrace na Letné se stala druhou největší demonstrací od roku 1989. Na Letné se podle odhadů sešlo více než...

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Najdete na iDNES.cz