Středočeští silničáři platí lidi, které jejich kolegové v životě neviděli

  14:29aktualizováno  14:29
Silnice ve Středočeském kraji jsou ve špatném stavu, lidé a dokonce i policie si na ně opakovaně stěžují. Správa a údržba silnic v Mnichově Hradišti podle svých slov šetří miliony, ale přitom z nejasných důvodů platí tři lidi, kteří pracují pro náměstka středočeského hejtmana Povšíka.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

"Na zimní údržbě se letos negativně projevila úsporná opatření," stěžoval si komisař Vladislav Král z dopravního inspektorátu středočeské policie.

"Letošní organizace zimní údržby je podle lidí nejhorší za poslední léta," napsala starostka obce Medonosy Anneliese Beníšková.

"Nový systém údržby byl neuvážený a projevil se negativně v bezpečnosti provozu zvýšeným počtem nehod," píše ve stížnosti také Zdeněk Mečíř z Ředitelství silnic a dálnic. A to nejsou zdaleka všechny podněty, které přišly na krajský úřad ve středních Čechách v souvislosti se stavem silnic.

Ušetřili jsme, hájí se náměstek Povšík

Podle náměstka hejtmana Robina Povšíka, který má na starosti dopravu, zavedla Správa a údržba silnic v Mnichově Hradišti (SÚS) nový systém údržby. "A za letošní zimu ušetřila 20 milionů korun," chlubí se Povšík.

Na druhou stranu Správa a údržba silnic v Mnichově Hradišti, příspěvková organizace kraje, má podle zjištění MF DNES na výplatní listině tři "zaměstnance", kteří pobírají desítky tisíc korun měsíčně a které ve firmě nikdo ze stálých zaměstnanců neviděl. "Věřte mi, že v podniku s pětatřiceti zaměstnanci se tři neschovají," říká jeden ze zaměstnanců.

Zmíněné pracovníky není možné oficiální cestou kontaktovat, nedá se jim dovolat ani přes podnikovou centrálu - podle telefonistky tam nepracují.

Muž a dvě ženy, jejichž jména redakce zná, ve skutečnosti pracují pro náměstka středočeského hejtmana Robina Povšíka z ČSSD.

"Dvě ženy jsou administrativní pracovnice a muž je řidič a kurýr. V budově se nezdržují, jsou v případě potřeby na telefonu. Využíváme je, když potřebujeme. A úkoluje je i náměstek Povšík," přiznává ředitel SÚS Miloslav Štrobach. Mimochodem Povšíkův kamarád.

Jenže Povšík nemá ani z titulu náměstka pro dopravu právo úkolovat zaměstnance příspěvkové organizace. Její rozpočet je určen výhradně na správu silnic. Takhle jsou vlastně peníze, které se na opravy nedostávají, odváděny jinam.

I kdyby Povšík po zaměstnancích přesto z nějakého důvodu něco chtěl, musel by požádat šéfa odboru dopravy nebo přímo krajskou radu o schválení. To se v tomto případě nestalo.

Povšík: Může to vypadat jako střet zájmů

Povšík přitom sám přiznává, že s lidmi, které platí krajská organizace, spolupracuje. "To je pravda, nebudu nic popírat. Ale když někdo z nich pro mě pracuje a pomáhá mi v mých věcech, dělá to ve volném čase, nad rámec svých hodin denně v práci," vysvětlil náměstek.

Dvě "zaměstnankyně" podle něj pomáhají řediteli SÚS Miloslavu Štrobachovi s novým systémem zimní údržby. A s řidičem jezdí na obhlídky. "Využívám ho přibližně tři dny v týdnu, když jezdím a fyzicky zjišťuji stav silnic. Nezajišťuje mi soukromý komfort, je to ryze k pracovním účelům," uvedl Povšík.

Na otázku, zda je v pořádku, že krajská příspěvková organizace zaměstnává tři lidi, kteří pro něj pracují v pracovní době i mimo ni, náměstek odpověděl: "Teoreticky to může vypadat jako střet zájmů. Nemůžu vyloučit, že to tak může být někým bráno. A chápu, že to může vypadat jako zneužívání veřejných peněz, ale není to tak. Pro nás mluví čísla: úspora 20 milionů," řekl.

Lidé z Mladoboleslavska, kteří si stěžovali, i zaměstnanci SÚS to vidí jinak. Kraj podle nich SÚS kryje a při kontrolách nikdy nic "nezjistí".

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Najdete na iDNES.cz