Diskuse k článku

Sto českých rodin vařilo pro cizince

Ojedinělý projekt Rodina od vedle, který měl napomoci odbourat předsudky mezi Čechy a cizinci žijícími u nás a dát jim šanci se seznámit, zorganizovalo sdružení Slovo 21 s pomocí ministerstva práce a sociálních věcí. Sto českých rodin v neděli pozvalo k obědu sto rodin cizinců žijících u nás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

barbudo

... mimochodem, to cizinec, to je co?
0/0
29.11.2004 17:36

hovnival-

Re: ... mimochodem, to cizinec, to je co?
rozhodl jsem se, ze ti k Vanocum koupim encyklopedii. Neustale se ptas na zakladni vyrazy, pritom by stacilo nahlednout do encyklopedie, pripadne nejakeho slovniku. Predpokladam, ze by jsi ji velice vyuzil.
0/0
29.11.2004 17:59

iuos

hmm
jestlipak mají loučkovi psa
 
je to sice zajímavá akce - teda pro účastníky určitě, pro ostatní je to k ničemu
0/0
29.11.2004 11:07

gagaryn

Re: hmm
pejska měli do té doby než se cizinci nabídli, že pro ně taky něco uvaří.
0/0
29.11.2004 12:35

iuos

hmm
no, třeba arabové nemaj moc rádi psy, tak mne zajímalo, jestli maj psa nebo ne. a jestli jo tak jestli to těm arabům řekli - že na tom gauči, kde sedí obvykle chrápe psík
0/0
29.11.2004 12:39

Ieonel

Re: Re: hmm
večer pak vařili všichni společně
0/0
29.11.2004 17:17

Mirco1

Řízxky?
Moc by mě zajímalo, jaké řízky paní Loučková muslimským hostům připravila :) Běžně se bramborový salát podává k řízku vepřovému, což by v tomto případě však znamenalo kulturní problém, veliký :)))
0/0
29.11.2004 7:23

Johny_S

Re: Řízxky?
Možná jim to neřekla - a milí muslimové se oblizovali až za ušima, protože takovou dobrotu ještě nejedli....
0/0
29.11.2004 9:17

franta_can

Multikulturni spolecnost
Vytvaret multikulturni spolecnost je napad sice dobry, ale v praxi nefunguje a ani nemuze. Zpocatku pohoda, vsichni vitame pristehovalce a snazime se jim vytvorit co nejlepsi podminky. "Odmenou" je,  ze az je jich vic, tak si vytvori vlastni komunity a zvysoka kaslou na nejake zvyklosti, ci zakony zakony zeme, kde se premistili a spis ostatni se musi prizpusobovat jim. Takze proboha prestante s akcemi podobneho typu, dokud je cas.
0/0
29.11.2004 5:17

SigSauer

Re: Multikulturni spolecnost
Přesně tak. Stejně se ale obávám, že je už pozdě.
0/0
29.11.2004 7:18

fifinka999

Re: Multikulturni spolecnost
Naopak at je takovýchle akcí jeste více člověk musí ty druhé poznávat a snazit se s nimi žít v souladu ano mozná si časem začnou vytvářet komunity ale oni taky mají právo se setkávat se sobe blízkými lidmi a většina tech co prijde z vychodních zemí jsou vdecni za tu moznost tady žít nepopírám že jsou tu i tací kteří ne ale to je jen hrstka z mnoha  
0/0
29.11.2004 8:14

SigSauer

Re: Re: Multikulturni spolecnost
Snažit by se měli imigranti, pokud tady chtějí žít.
0/0
29.11.2004 8:19

Ondřej Bouda

Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Není únosné hodit celou odpovědnost na cizince (ať se oni přizpůsobí). Právě takto vznikají uzavřené komunity, protože když vám nikdo nevyjde v cizí zemi vstříc, nemáte šanci se v jejich zvyklostech zorientovat. Na druhou stranu je zřejmé, že mnoho našich zvyklostí pro ně nebude přijatelných, zrovna jako my bychom taky v cizině nepřijali úplně všechno, ale jen něco - to, co bychom sami považovali za správné/neškodné.
Jestli toužíte po tom, aby byli všichni lidé stejní, pak musíte mít konflikty s každým - každý člověk je jiný. Ve skutečnosti právě v této rozmanitosti spočívá naše bohatství - kdybychom byli všichni stejní, nebyl by žádný Beethoven, Mozart, Jung, Einstein, nebyl by ani Hitler a Stalin - možná by Vám sterilní, "bezpečný" svět přišel lepší, ale prakticky vzato se nelze než smířit s tím, že toho dosáhnout nelze (díky Bohu!  :)
Cizinci jsou zrovna tak lidé jako my, jen jsou jiní jinak než jsme zvyklí. Uvědomte si, že my jsme pr
0/0
29.11.2004 11:00

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
"...kdybychom byli všichni stejní..."
...byli bychom ve sve vetsine prebytecni
0/0
29.11.2004 12:27

Ondřej Bouda

Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Aha, oříznuto bez varování :(
..Uvědomme si, že my jsme pro ně zrovna tak divní jako oni pro nás. A existujeme my i oni a jakákoli izolace (nepříjímání imigrantů) je jen zavíráním očí a oddalováním toho, že v tomto světě prostě žijeme společně a musíme se naučit vzájemně si rozumět. Jediná cesta k míru je vzájmené poznávání a porozumění - jedině tak pochopíme, že ten "podivný rituál, co nám tak nahání hrůzu", je jejich "tradiční modlitba za hojnost pro celé lidstvo"...
0/0
29.11.2004 12:49

SigSauer

Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Proboha, další světoobčan. Pokud tady budou chtít cizinci zůstat, přizpůsobí se. Jestli ne, mohou táhnout. Ve světě sice žijeme společně, ale hezky každý ve své zemi, nebo aspoň v zemi s podobnou kulturou. Nevím, proč zrovna my bychom měli ustupovat. Přínos cizinců? A jaký? Těch pár čínských restaurací a pár folklórních souborů...Multikulturalismus (např. v Kanadě) se nezhroutil jen proto, že má majoritní věšina pořád ještě kam ustupovat. To ale nepůjde věčně.
0/0
29.11.2004 13:37

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
  1. Divil by ses, kam by se CR propadla, kdyby ji vsichni cizinci opustili (CR neni zivotaschopna bez cizincu - ani kulturne ani hospodarsky)
  2. "...proto, že má majoritní věšina pořád ještě kam ustupovat..." Kampak ktere majority ustupuji?
0/0
29.11.2004 13:49

SigSauer

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Ty jsi nějaká chytrá. Co můžeš vědět o životaschopnosti naší země. Nevíš, kam majorita v Kanadě ustupuje? Třeba bílí muži ze svých pracovních míst, aby je v rámci kvót uvolnili pro barevné. Vyššími finančními odvody (pro bílé), aby se měli barevní za co válet doma na welfare. To je legrace, co?
0/0
29.11.2004 14:06

Ondřej Bouda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Aha, a mezi bílými nejsou tací, kteří by se váleli na sociálních dávkách? Tady prostě selhává plošný přístup, je potřeba individuální přístup.
Krom toho, válet doma se ve skutečnosti nechce nikdo, protože je to hrozná nuda a člověku chybí pocit životní naplněnosti, pocit že je něčím přínosný. Spíš se ptej, co je pro něj v práci natolik stresující, že je raději doma - a třeba zjistíš, že kdyby dotyčný uměl lépe jazyk, aby se necítil méněcenně, když se (mu?) kolegové smějou, rád bude pracovat...
0/0
29.11.2004 14:13

SigSauer

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Podívejte se, milý pane. Oba dobře víme, že nám bude multikulturalismus nakonec dosazen. Pak se budete moci osobně přesvědčit o naprosté inkompatibilitě filozofických keců a každodenního reálného života. Problém je ale v tom, že to pak už nepůjde vrátit.
0/0
29.11.2004 14:18

Ondřej Bouda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Problém je v tom, že svými názory vytváříme své chování a tím i realitu, která odpovídá našim názorům. Pokud budu přesvědčen, že mě nikdo nemá rád, budu přirozeně na všechny hrubý (vždyť mě nemají rádi) - a co myslíte, budou mě lidé mít rádi?
A co se stane, až potkám jednoho člověka, který se mou hrubostí nenechá odradit, a přesto mě bude mít rád..?
 
Jestliže jste přesvědčen, že s cizinci není soužití možné, pak to právě tak bude a dopadne - ta nepřekonatelná barikáda je ale na Vaší straně! Totéž platí samozřejmě i pro imigranty - barikáda může být i na jejich straně; ale dokud neodhodíte své předsudky, nebudete mít šanci to zjistit (bližší košile než kabát). Vy můžete ovlivnit svoje předsudky a svoje chování, nic víc a nic míň. Přál bych si, abychom si toto všichni uvědomovali, spolu s tím, jak moc svými předpoklady ovlivňujeme realitu kolem sebe.
 
Jestliže berete jako fakt, že " nám bude multi
0/0
29.11.2004 15:02

SigSauer

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Když píšete příspěvek, sledujte počet znaků, které vám ubývají, vyhnete se trapasu. To, co sem házíte, jsou jen plané filozofické kecy bez sebemenšího opodstatnění. Možná se vám to bude zdát divné, ale já dávám přednost vlastnímu přežití před spásou bandy ekonomických uprchlíků. Znovu musím vyslovit politování, že se v JAR neuskutečnil projekt Volkstaadt. Opravdu by mě zajímalo, jak by to fungovalo.
0/0
29.11.2004 15:32

Ondřej Bouda

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Ořízlo se to docela dobře, tak jsem to bral jako Boží cenzuru :)
 
Pokud budete mluvit opravdu o přežití, pak nevidím v cizincích problém. (Vsuvka: zdánlivě si nahrávám na poznámku o terorismu, takže připomínám, že jste mluvil o "bandě ekonomických uprchlíků") Pokud budete mluvit o hmotném blahobytu, pak Vás možná příliv některých cizinců může opravdu ohrozit. Já ale dávám přednost variantě přežití obou před variantou svého blahobytu a jejich živoření. To je ale otázka osobních hodnot a preferencí, kterou můžete samozřejmě mít jinak.
0/0
29.11.2004 17:50

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
to SigSauer:
 
Pravdepodobne nejsi dostatecne informovan o tom, komu patri podstatna cast "ceskeho hospodarstvi" (vyroba, kapital; v neposledni rade i ceske noviny ).
0/0
29.11.2004 15:28

SigSauer

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Patří to Němcům, především Passauer neue presse, co je na tom divného. Němci sem nepřijdou lenošit na sociálních dávkách. Něco jiného je vývoz kapitálu a něco jiného masová ekonomická migrace. Du verstehst?
0/0
29.11.2004 15:38

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Nejvice (pocetne) lidi na sozialnich davkach je z rad bílých (rodilych) Cechu .
Nejvice (pocetne) pracujicich z velmi podprumernym vydelkem (dumping-mzdy) je z rad (pracovitych) ne-Cechu/cizincu .
Nejvice vlastniku "ceskeho" kapitalu, ceskych velkopodniku/velkofabrik/velkovyroby a tim i rozhodujiciho vlivu je z rad (vetsinou zapadnich) cizincu.
 
Kdyby odesli vsichni cizinci z CR (a vzali s sebou svuj majetek/kapital), nefunguje v CR pravdepodobne nic.
 
0/0
29.11.2004 16:29

SigSauer

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
To jsou tedy argumenty, že by se z nich jeden pos...Nejvíce početně na dávkách - snad proporcionelně, ne? Možná je na podporách 10% bílých, ale nejméně 70% Zigeuners. Ukrajinců by tady na manuální stačilo pár. A nakonec - už vidím, jak si německý investor hodí na záda výrobní halu a odveze si ji do Německa. Jedině snad offshoring, ale to se stává běžně. Proboha Fräulein, neber tolik extáze a začni přemýšlet. Nemusíš ani pořád, stačí občas.
0/0
29.11.2004 16:48

SigSauer

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
na manuální práce - oprava.
0/0
29.11.2004 16:49

barbudo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
... možná jste to nepostřehl, ale základním problémem této země nejsou ti, kdož pobírají podpory ...
... daleko větší škody napáchají ti, kteří jsou ohromně vytížení a nepostradatelní ...
... již desítky let platí, že hodnoty vytváří jen zlomek společnosti. Zbytek buď předstírá svou potřebnost a nebo ani nepředstírá ... podotýká můj pes ...
0/0
29.11.2004 17:08

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Multikulturni spolecnost
Ono vubec nehraje roli, jestli se to tobe libi nebo nelibi, fakt je, ze CR neni bez cizincu zivotaschopna, a proto je docela rozumne, ze (alespon nekteri) Cesi delaji tento rozumny krok -cizincum vstric- a uci se zit v multikultur-spolecnosti.
0/0
29.11.2004 17:10

Johny_S

Re: Re: Multikulturni spolecnost
To je nesprávný názor. Oni přišli k nám, a tedy by se měli přizpůsobit našim zvyklostem - tj. snažit se o co nejvyšší možnou asimilaci. Jinak se vzhledem k našemu populačnímu úbytku taky jednou v budoucnosti může stát, že už tady nebudou žádný Češi, jenom směska potomků přistěhovalců bez znalosti češtiny. A to bude konec. Stačí se podívat, co provedli potomci německých přistěhovalců z třináctého a čtrnáctého století.......
0/0
29.11.2004 9:17

wwwand

Moc prima nápad
Je dobré učit se cizincům pohostinnost projevovat, zejména když se tak kvapem blíží čas, kdy na takovouto pohostinnost budeme sami odkázáni. Ještě chvilka, pár dalších diletantů u kormidla, a brzo bude nejrozumější si zbalit raneček a utýct dokud to půjde.
0/0
29.11.2004 1:15

SigSauer

Re: Moc prima nápad
Ale kam? Řekni mně kam
0/0
29.11.2004 7:16

iuos

hmm
no, nejspíš budem utíkat tam, odkud se přihrunli cizinci
0/0
29.11.2004 11:06

SigSauer

Re: hmm
To by nešlo. Až by cizinci vyjedli plody naší práce, zase by přitáhli nazpět.
0/0
29.11.2004 13:44

iuos

hmm
to je fakt - a ještě by nám sežrali to, co bysme si na jejich/naší zemi vypěstovali - a vlastně bysme takhle mohli neustále pendlovat
0/0
29.11.2004 13:46

SigSauer

Re: hmm
Škoda, že v JAR nevznikl tzv. Volkstaadt, zajímala by mě jeho životaschopnost a vývoj.
0/0
29.11.2004 14:30

Najdete na iDNES.cz