Zosnoval léčku StB na hranicích, policie jej teď obvinila. Je mu 92

  0:25aktualizováno  0:25
Jedna z nejodpornějších akcí z éry komunismu byla známa pod kódovým označení Kámen. Až nyní, mnoho let po jejím skončení, policie obvinila jejího strůjce Evžena Abrahamoviče. Dvaadevadesátiletému muži, který nyní žije v Praze, hrozí teoreticky i přes deset let vězení.
Policie obvinila muže, který zosnoval léčku StB. Ilustrační snímek

Policie obvinila muže, který zosnoval léčku StB. Ilustrační snímek | foto: Monika TomáškováMF DNES

Ta léčka byla dokonalá tak, že mrazí. Komunistická tajná policie krátce po převratu v únoru 1948 začala chytat uprchlíky do pasti, kterou nazvala Kámen. Šlo o falešnou hranici, která měla v uprchlíkovi vyvolat dojem, že je na Západě, takže ztratil veškerou obezřetnost a prozradil vše o své odbojové činnosti.

Muž, který nyní bude čelit policejnímu vyšetřovaní a možná snad i soudnímu řízení, je však opravdu hodně starý. Jmenuje se Evžen Abrahamovič a je mu dvaadevadesát. Žije v rodinném domku v Praze.

"Je jednoznačné, že obviněný je jedním z bývalých řídících pracovníků této akce," řekl ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Pro českou policii bylo velmi složité Abrahamoviče obvinit. Podnět ke stíhání dal česko-americký historik Igor Lukeš, který učí historii na univerzitě v americkém Bostonu. Ten akci Kámen označil za šílený ďábelský podvod a upozornil na ni české orgány už před dvěma lety. Po roce policie sice zahájila trestní stíhání, ale musela ho vzápětí zastavit, protože nadřízené justiční orgány ho označily za nedůvodné. "My jsme si vyžádali přezkum a nyní jsme dostali nový pokyn stíhání zahájit," řekl Bret.

"Vítám tuto zprávu, i když jsem skeptický. Zatím jsem totiž neviděl, že by tento demokratický režim byl schopen naložit spravedlivě s těmi, kteří se provinili," řekl Lukeš. Vzhledem k Abrahamovičovu věku a "rychlosti" české justice je vůbec otázka, zda bude souzen a padne pravomocný verdikt. "Každá společnost musí dohlížet na to, aby ti, kteří se provinili, byli potrestáni. Třeba jen symbolicky," řekl Lukeš.

Podezřelý není jen Abrahamovič, ale také jeho komplic, o rok mladší Emil Orovan. Ten podle některých zpráv zmizel v cizině, nejdříve v Izraeli, později v Jižní Africe. "Požádali jsme Interpol o spolupráci," řekl Bret. "Mám informace, že tento muž nyní žije v Česku," říká však Lukeš.

Divadelní představení na imaginární hranici

Akce Kámen byla rafinovanou pastí, která byla dovedena do naprosté dokonalosti. Uprchlíci se domnívali, že jsou za železnou oponou, ale ve skutečnosti byli ještě hluboko ve vnitrozemí Československa. Iluze hranice byla důkladná: hraniční kameny, služebna americké zpravodajské služby, američtí vojáci, důstojníci popíjející whisky. Americká vlajka, portrét amerického prezidenta... Není divu, že nešťastní uprchlíci naletěli a kromě toho, že sami skončili ve vězení, se pak trápili výčitkami svědomí, že nevědomky prozradili své přátele a spolupracovníky.

Jenže právě tyto americké symboly byly vlastně příčinou konce této akce. Dozvěděli se o ní Američané a podali protestní nótu, ve které si stěžovali na zneužívání svých symbolů. Akci tak nadřízení v Praze brzy ukončili. Dnes se ukazuje, že nešlo jen o získání doznání, ale také krádež – nešťastní uprchlíci byli okradeni například o šperky, které si brali s sebou.

Přestože se na sehrávání "divadelního představení" na hranicích podílelo více pracovníků komunistické Bezpečnosti, dnes se s odstupem času podařilo dohledat pouze Abrahamoviče a Orovana. Abrahamovič, který měl krycí jméno Dr. Breza, odešel od Bezpečnosti už v roce 1951.

Paní v jeho pražském domku bez bližšího vysvětlení uvedla, že mluvit s ním není možné.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Kvůli náledí byla uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem Brno je uzavřena na 98. kilometru kvůli náledí. O nesjízdnosti vozovky v tomto úseku mezi Humpolcem a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz