Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Stávka v České televizi trvá

  14:17aktualizováno  14:17
Stávka v České televizi trvá. Zástupci odborářů na tiskové konferenci potvrdili, že stávka bude pokračovat až do splnění všech požadavků. Stávkující požadují okamžitý odchod šéfky zpravodajství Jany Bobošíkové, finančního ředitele Jindřicha Beznosky a dalších lidí dosazených do ČT Jiřím Hodačem.Poslaneci v sobotu časně ráno odhlasovali novelu zákona o České televizi ve znění, které jim umožňuje dočasně převzít pravomoci Rady ČT a zvolit prozatímního ředitele veřejnoprávní televize.

KRIZI V ČT, JEDNÁNÍ POSLANCŮ A VEŘEJNÉ SLYŠENÍ V SENÁTU JSME PODROBNĚ SLEDOVALI ZDE

HODAČ BOJ VZDAL, LIDÉ VYŠLI DO ULIC:
shrnutí nejdůležitějších událostí ze čtvrtka 11. ledna + prohlášení Jiřího Hodače ke své rezignaci

ON-LINE REPORTÁŽ:
Krizi v České televizi ve čtvrtek 11. ledna a demonstrace v různých městech jsme sledovali podrobně ZDE

Podle předsedy televizních odborů Antonína Dekoje hrozí, že by mohly být podepsány zásadní hospodářské smlouvy, jež by měly dopad do budoucna. Proto stávkující požadují návrat  pracovníků managementu televize, kteří museli odejít. Ti podle stávkujících prokázali jasné znalosti a kompetence k řízení České televize.

Vojsko bez genrála
glosa Martina Komárka (MF DNES)

Člen krizového výboru Adam Komers na tiskové konferenci dodal, že současné vedení se vyhýbá jednání. Rovněž  vyvrátil, že se zaměstnanci stávkou brání prověření financování ČT. Podle Komerse chtějí podrobný forenzní audit a věří, že ho nový ředitel bude chtít také.

K navázání komunikace s vedením chtějí stávkující využít i prostředníků. Podle právního zástupce stávkujících televizních odborářů Petra Čunderlíka by takovým prostředníkem mohla být nějaká známá osobnost, skupina expertů nebo tripartita.

Stávkující nehodlají přerušovat vysílání, ale vstupy do vysílání budou informovat veřejnost o svých požadavcích.

Nespokojení zaměstnanci tak nevyslyšeli výzvu předsedy ODS Václava Klause, který po sobotním zasedání výkonné rady své strany v Hradci Králové vyzval stávkující redaktory k ukončení stávky.

Navíc nejsou spokojeni ani s novým zákonem o ČT. Neochota sněmovny rozdělit volbu radních mezi Senát a prezidenta může mít podle stávkového výboru za následek "opakování snah o rozdělení míst v radě zákulisními politickými dohodami".

Poslanci odhlasovali v sobotu ráno zákon o ČT

Poslanecká sněmovna odhlasovala novelu zákona o České televizi ve znění, které jí umožňuje dočasně převzít pravomoci Rady ČT a zvolit prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Pro zákon hlasovali poslanci ODS a ČSSD. Nová verze zákona počítá s tím, že Radu ČT bude i v budoucnu volit jen sněmovna, ačkoli čtyřkoalice požadovala, aby se poslanci o tuto pravomoc podělili minimálně se Senátem. I proto její zástupci očekávají, že zákon neprojde hlasováním v Senátu. Vyslovili se proti němu i někteří senátoři ČSSD.

Poslanci novelu zákona odhlasovali dvě minuty před koncem stavu legislativní nouze, který předseda sněmovny Václav Klaus prodloužil do soboty tří hodin ráno. Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 133 ze 194 přítomných poslanců. Předlohu posoudí ještě Senát a prezident.

Novela umožňuje poslanecké sněmovně dočasně převzít pravomoci Rady ČT do doby, než zvolí aspoň deset z patnácti nových radních, což bude zřejmě trvat měsíce, a zvolit prozatimního ředitele Kavčích hor. Kdy to bude záleží mimo jiné na tom, jak se s novelou vypořádá Senát a prezident. Například podle Miloslava Kučery z ČSSD by poslanci mohli k volbě prozatímního šéfa ČT přikročit na schůzi, která začne 23. ledna.

Čtyřkoalice je nespokojena, Senátem zákon možná neprojde
"V řadě jednotlivých bodů znemožňuje televizi život, přenáší další a další pravomoci na Poslaneckou sněmovnu a to rozhodující v něm není, totiž rozdělení pravomocí volit Radu ČT mezi Poslaneckou sněmovnu a Senát," vysvětlil předseda Unie svobody Karel Kühnl.

"Myslím, že jsme prohráli, protože zákon, který byl schválen, nemění nic na současném stavu. Parlament bude prosívat návrhy občanských iniciativ přes speciální orgán sněmovny a parlament bude schvalovat kodex České televize. Čili bude vstupovat na půdu České televize ještě víc, než tomu bylo dosud," řekl místopředseda unie Vladimír Mlynář.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal předpověděl, že Senát novelu zákona sněmovně vrátí. Odmítavý postoj k zákonu vyjádřili i někteří senátoři za ČSSD.

Třetina Rady ČT se bude měnit
Novela počítá s tím, že členy rady už nebudou sněmovně navrhovat politické strany, ale různé organizace, které mají co nejlépe odrážet názory občanské společnosti. To má televizní radu odpolitizovat. Skeptici z řad poslanců však již nyní tvrdí, že pokud se strana rozhodne navrhnout někoho prostřednictvím nějaké nepolitické organizace, způsob, jak to udělat, si najde.

Sněmovna naopak schválila ustanovení, podle nějž by se třetina rady měla po dvou letech obměňovat. "Vždy je nutné hledat kompromis. V těch velkých tlacích je to úplně nejslavnější kompromis, protože se tam dostal rotační princip a volba rady jiným způsobem než politickými stranami," řekl ministr kultury Pavel Dostál Českému rozhlasu.

Podle dostupných informací se do novely na návrh zástupců ODS dostalo i několik dalších změn - radní by například měli splňovat požadavky lustračního zákona, další část novely předpokládá, že sněmovna by měla schválit kodex ČT. Na veřejnoprávní televizi by se podle poslanců také měl vztahovat zákon o veřejných zakázkách.

Dolní komora měla původně ve stavu legislativní nouze jednat nejen o novele zákona o ČT, ale také o předloze novely zákona o Českém rozhlase. Poslanci se však rozhodli, že "rozhlasovou" novelou se budou zabývat až v běžném jednacím režimu.

Text usnesení, kterým sněmovna odvolala Radu ČT

Mareš odvolání rady respektuje, Bobošíková nerezignuje
Páteční rozhodnutí sněmovny odvolat Radu ČT její bývalý předseda Miroslav Mareš respektuje. Hodačova ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková se po schválení usnesení o odvolání zbývajících šesti radních domnívá, že na situaci Hodačova vedení nic nemění. Sama chce ve své funkci setrvat.

Mareš označil diskusi ve sněmovně za zpolitizovanou a konstatoval, že se proti ní jen stěží dalo racionálně argumentovat.

Herec Národního divadla Miroslav Donutil sleduje noční zasedání Poslanecké sněmovny, 13. ledna 2001

Noční zasedání Poslanecké sněmovny bylo vyčerpávající, 13. ledna 2001

Někteří poslanci už nemohli během nočního zasedání sněmovny ani sedět, 13. ledna 2001

Noční jednání Poslanecké sněmovny unavilo i premiéra Miloše Zemana, 13. ledna 2001

Autor:

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Na jihu Francie roste islamismus a strach, říká bloger Kechlibar

Podle Mariana Kechlibara roste na jihu Francie, ale i v dalších evropských zemích islamismus. Česko by podle odborníka...

Pražská ODS chce odvolat šéfa dopravního podniku kvůli zakázce na servis metra

Zastupitelé ODS v pražském zastupitelstvu požadují odvolání ředitele dopravního podniku Petra Witowského. Důvodem je...

Podpora pro manželství i pro homosexuální páry v Česku vzrostla

Už dvě třetiny občanů Česka (67 procent) podporují, aby manželství mohly uzavírat i homosexuální páry. Ukázal to...

Umělý národ. Čechů počatých díky asistované reprodukci překotně přibývá

Loni se zvýšil podíl českých párů, které žádají o asistovanou reprodukci, a zejména ve srovnání s páry přijíždějícími...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?

Najdete na iDNES.cz