Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát spustí registr zbraní. Testy nejsou hotové. Zkolabuje zase?

  19:01
Ministerstvo vnitra a policie spouští od 1. července úplně novou evidenci zbraní, ovšem opět narychlo a bez důkladného testování. Přitom kolabující dopravní registr, kvůli kterému se předloni stály fronty, je ještě v čerstvé paměti. Když vše vyjde, střelci budou lépe chráněni před zneužitím jejich zbraní či zbrojních průkazů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nový registr tentokrát primárně slouží užšímu okruhu lidí, tedy těm kteří se zbraněmi obchodují. Dotkne se ale i všech, kteří zbraň vlastní. Přípravu registru má na starosti policie a ministerstvo vnitra. Celé spuštění evidence má zpoždění a málem se odkládalo. Ještě v dubnu poslanci uvažovali, že přijmou bleskově novelu zákona, která by start registru odložila.

Dosud se evidence zbraní pořád odbývá částečně v papírové podobě. Nový registr už bude plně elektronický a s okamžitě dostupnými aktuálními údaji. Přináší mnohem lepší ochranu řádných držitelů zbrojních průkazů před zneužitím jejich identity.

"Systém pozná, když si někdo přijde koupit zbraň s ukradeným nebo propadlým zbrojním průkazem," říká Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, která má přípravu na starosti.

Centrální registr vyjde na 390 tisíc švýcarských franků, tedy asi 8,5 milionu korun. Platí ho z větší části Švýcaři z programu česko-švýcarské spolupráce, takže jeho neúspěch by byl i mezinárodní ostudou.

Průšvih s termíny

Policie v posledních týdnech příprav musí sprintovat, protože před nedávnem její vedení přišlo na překvapivé zpoždění. "Pokud vím, tak projektový koordinátor, který měl vše na starosti, dva roky lhal, v jakém je to stadiu. Teď když se to provalilo, policie musela vše dodělat narychlo. Ministr vnitra nás informoval, že to spustí, ale bez testování," prozradil před několika dny předseda bezpečnostního výboru Sněmovny Roman Váňa (ČSSD). 

"Policejní prezident řekl, že si to s viníkem vyřídí a my počkáme, jak systém naběhne. Když tak bychom věc nějak řešili. Máme pořád tříměsíční přechodnou dobu, po kterou obchodníci ještě povedou evidenci i v papírové podobě,“ dodal Váňa. Jméno projektového manažera a viníka zdržení ale neznal.

Milena Bačkovská z ministerstva vnitra, která má projekt na starosti, oponuje, že testy běží - byť ne tak důkladné, jaké by měly být. "Byl tu krátký prostor na testování. Snaha odložit platnost tu byla proto, abychom měli více času na testování a mohli jsme do něj zapojit i více firem, dříve než dojde k ostrému startu," uvedla úřednice.  

Policejního prezidenta Tomáše Tuhého se redakce iDNES.cz na registr zeptala v pátek po podpisu dohody o vzniku týmu "daňové kobry". Mluvit o zbraních příliš nechtěl, protože podle něj nešlo o téma tiskové konference. "Máme dané termíny a určitě budeme informovat veřejnost, v jakém stavu přípravy jsou," uvedl v pátek stručně policejní prezident Tomáš Tuhý.

Lepší ochrana poctivých střelců

V Česku existuje asi tři sta prodejců zbraní, kteří se budou muset naučit s registrem pracovat. Budou pravidelně zadávat údaje o každém obchodu do počítače. Ještě do července proběhnou čtyři semináře s výkladem o registru pro jeho uživatele. Po běžném držiteli zbraně stát nově žádný administrativní úkon chtít nebude.

Naopak ho registr bude lépe chránit před zneužitím jeho identity. Prodejce dnes nema například možnost zjistit, ze průkaz je neplatný. "Přijde si někdo koupit zbraň a má deset dní na to, aby ji přihlásil. Prodejci mají na to měsíc. Je tam tedy daleko menší riziko zneužití zbraně třeba při ztrátě," vysvětluje viceprezident sdružení majitelů zbraní LEX Miloslav Brunn. Přidává i další příklad, kdy se registr osvědčí. "Když zemře osaměle žijící majitel zbraně, může se až po roce zjistit, že nějakou vlastnil. Teď to díky propojeným registrům bude vědět policie okamžitě," dodává Brunn.

Co umí nový registr

Doposud se legální pušky, revolvery a pistole evidují pořád napůl v elektronické a napůl papírové podobě.

Když si uživatel zbraň zaregistruje, tak je v on-line evidenci už nyní. Jiné je to u obchodníků, kteří neprodané zbraně pořád evidovali v papírové podobě, a prodeje hlásili až dodatečně.

Policie bude nově moci sledovat cestu konkrétní zbraně od výroby až po aktuálního majitele. Policie bude také jediná, která bude moci v registru vyhledávat. Obchodníci do něj budou údaje jen zadávat.

Běžný majitel zbraně tak bude lépe chráněn například ve chvíli, kdy ztratí zbrojní pas. Nikdo cizí si na něj nekoupí pistoli, se kterou by mohl spáchat trestný čin. Zbraň si také nebude moci koupit člověk s propadlým zbrojním pasem. Systém také bude všem uživatelům hlídat lhůty, které jim ze zákona vyplývají.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...