Stát spustí registr zbraní. Testy nejsou hotové. Zkolabuje zase?

  19:01aktualizováno  19:01
Ministerstvo vnitra a policie spouští od 1. července úplně novou evidenci zbraní, ovšem opět narychlo a bez důkladného testování. Přitom kolabující dopravní registr, kvůli kterému se předloni stály fronty, je ještě v čerstvé paměti. Když vše vyjde, střelci budou lépe chráněni před zneužitím jejich zbraní či zbrojních průkazů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nový registr tentokrát primárně slouží užšímu okruhu lidí, tedy těm kteří se zbraněmi obchodují. Dotkne se ale i všech, kteří zbraň vlastní. Přípravu registru má na starosti policie a ministerstvo vnitra. Celé spuštění evidence má zpoždění a málem se odkládalo. Ještě v dubnu poslanci uvažovali, že přijmou bleskově novelu zákona, která by start registru odložila.

Dosud se evidence zbraní pořád odbývá částečně v papírové podobě. Nový registr už bude plně elektronický a s okamžitě dostupnými aktuálními údaji. Přináší mnohem lepší ochranu řádných držitelů zbrojních průkazů před zneužitím jejich identity.

"Systém pozná, když si někdo přijde koupit zbraň s ukradeným nebo propadlým zbrojním průkazem," říká Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, která má přípravu na starosti.

Centrální registr vyjde na 390 tisíc švýcarských franků, tedy asi 8,5 milionu korun. Platí ho z větší části Švýcaři z programu česko-švýcarské spolupráce, takže jeho neúspěch by byl i mezinárodní ostudou.

Průšvih s termíny

Policie v posledních týdnech příprav musí sprintovat, protože před nedávnem její vedení přišlo na překvapivé zpoždění. "Pokud vím, tak projektový koordinátor, který měl vše na starosti, dva roky lhal, v jakém je to stadiu. Teď když se to provalilo, policie musela vše dodělat narychlo. Ministr vnitra nás informoval, že to spustí, ale bez testování," prozradil před několika dny předseda bezpečnostního výboru Sněmovny Roman Váňa (ČSSD). 

"Policejní prezident řekl, že si to s viníkem vyřídí a my počkáme, jak systém naběhne. Když tak bychom věc nějak řešili. Máme pořád tříměsíční přechodnou dobu, po kterou obchodníci ještě povedou evidenci i v papírové podobě,“ dodal Váňa. Jméno projektového manažera a viníka zdržení ale neznal.

Milena Bačkovská z ministerstva vnitra, která má projekt na starosti, oponuje, že testy běží - byť ne tak důkladné, jaké by měly být. "Byl tu krátký prostor na testování. Snaha odložit platnost tu byla proto, abychom měli více času na testování a mohli jsme do něj zapojit i více firem, dříve než dojde k ostrému startu," uvedla úřednice.  

Policejního prezidenta Tomáše Tuhého se redakce iDNES.cz na registr zeptala v pátek po podpisu dohody o vzniku týmu "daňové kobry". Mluvit o zbraních příliš nechtěl, protože podle něj nešlo o téma tiskové konference. "Máme dané termíny a určitě budeme informovat veřejnost, v jakém stavu přípravy jsou," uvedl v pátek stručně policejní prezident Tomáš Tuhý.

Lepší ochrana poctivých střelců

V Česku existuje asi tři sta prodejců zbraní, kteří se budou muset naučit s registrem pracovat. Budou pravidelně zadávat údaje o každém obchodu do počítače. Ještě do července proběhnou čtyři semináře s výkladem o registru pro jeho uživatele. Po běžném držiteli zbraně stát nově žádný administrativní úkon chtít nebude.

Naopak ho registr bude lépe chránit před zneužitím jeho identity. Prodejce dnes nema například možnost zjistit, ze průkaz je neplatný. "Přijde si někdo koupit zbraň a má deset dní na to, aby ji přihlásil. Prodejci mají na to měsíc. Je tam tedy daleko menší riziko zneužití zbraně třeba při ztrátě," vysvětluje viceprezident sdružení majitelů zbraní LEX Miloslav Brunn. Přidává i další příklad, kdy se registr osvědčí. "Když zemře osaměle žijící majitel zbraně, může se až po roce zjistit, že nějakou vlastnil. Teď to díky propojeným registrům bude vědět policie okamžitě," dodává Brunn.

Co umí nový registr

Doposud se legální pušky, revolvery a pistole evidují pořád napůl v elektronické a napůl papírové podobě.

Když si uživatel zbraň zaregistruje, tak je v on-line evidenci už nyní. Jiné je to u obchodníků, kteří neprodané zbraně pořád evidovali v papírové podobě, a prodeje hlásili až dodatečně.

Policie bude nově moci sledovat cestu konkrétní zbraně od výroby až po aktuálního majitele. Policie bude také jediná, která bude moci v registru vyhledávat. Obchodníci do něj budou údaje jen zadávat.

Běžný majitel zbraně tak bude lépe chráněn například ve chvíli, kdy ztratí zbrojní pas. Nikdo cizí si na něj nekoupí pistoli, se kterou by mohl spáchat trestný čin. Zbraň si také nebude moci koupit člověk s propadlým zbrojním pasem. Systém také bude všem uživatelům hlídat lhůty, které jim ze zákona vyplývají.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Byl to náš první šťastný konec, říká psovod psa oceněného za záchranu života

Výsledky ankety Statečné psí srdce 2018 byly vyhlášeny 21. března 2019 v Praze....

Pes, který upozorní paničku na nízkou hladinu cukru v krvi. Policejní pes, který pomohl, když selhala termovize nebo...

Šance na vydání Češky z Pákistánu jsou slušné, hned to nebude, říká exministr

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Vyhlídky Terezy Hlůškové na vydání do České republiky jsou dobré. Myslí si to bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda....

Napravte situaci s byty, vyzvalo ministerstvo zahraničí ruského velvyslance

Budova ruské ambasády v pražské Bubenči

Ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz