Šéf STAN Petr Gazdík míří do Poslanecké sněmovny (22.10.2017) | foto: Petr Topič, MAFRA

STAN zvažuje žalobu pro velezradu na Zemana, TOP 09 ji podpoří

  • 1472
Hnutí Starostové a nezávislí zvažuje podání žaloby pro velezradu na prezidenta Miloše Zemana. Podpořit ji chce i další opoziční strana TOP 09. Vadí jim, že ač se premiér a ministr zahraničí ohradili proti ruskému nařčení, že nervový plyn novičok pochází z Česka, Zeman pověřil BIS, aby po plynu na území ČR začala pátrat.

„Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat,“ napsal již v pondělí na Twitteru předseda STAN Petr Gazdík.

26.března 2018 v 17:50, příspěvek archivován: 27.března 2018 v 09:43

Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat.

Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský je pro to, aby se Senát začal zabývat žalobou k Ústavnímu soudu, který jediný může o velezradě prezidenta rozhodnout. „Myslím si, že ta žaloba má šanci Senátem projít, ale daleko složitější je to v Poslanecké sněmovně. Potom to bude na Ústavním soudu, jak rozhodne,“ řekl Farský iDNES.cz.

Je to už od Zemana více než naivní servilita, míní TOP 09

„Podpoříme tuto inciativu,“ řekl v úterý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. Připomněl, že  případná iniciativa otřebuje kvalifikovanou většinou tří pětin senátorů a tří pětin poslanců, takže je téměř vyloučené, aby se hlasy našly, ale snahu žalovat Miloše Zemana označil vzhledem k jeho počínání za sympatickou. Zemanovo počínání je podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové projevem něčeho, co už nedá nazvat naivní servilita.

Servítky si nebral ani bývalý předseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. „Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze,“ napsal doslova. A BIS by se podle něj místo hledání novičoku měla soustředit spíše na to, „jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě“.

26.března 2018 v 17:41, příspěvek archivován: 27.března 2018 v 09:44

Míra zrádcovské servility prezidenta ČR vůči cizí mocnosti překročila všechny meze. Vláda ČR by měla uložit BIS zpracovat analýzu, jak velkým bezpečnostním rizikem je ruská rezidentura na Pražském hradě. A na základě té zprávy konat. https://t.co/YW7wvF3CIM

Česká ústava pracuje v souvislosti s prezidentem s termínem velezrada, kterou rozumí jednání směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky či jejímu demokratickému řádu. Rozhodnout o tom, že prezident ztrácí úřad může Ústavní soud na základě žaloby Senátu.

Prezident Miloš Zeman se velezrady nedopustil, uvedl v Rozstřelu exministr zahraničí Cyril Svoboda: 

„Je evidentní, že Rusko, a to potvrzují i naši nejvyšší armádní představitelé, vede hybridní válku proti západní Evropě, jíž jsme součástí. Jednou z forem této války je také šíření dezinformací a prezident Zeman se aktivně k šíření dezinformací připojil, když BIS na jeho popud bude prohledávat všechny kouty České republiky a hledat novičok. Přestože premiér předtím řekl, že tady žádný není a není co hledat. Je to špatně. Jedna z podmínek bezpečnosti je jednota a rozhodnutí prezidenta je na úkor bezpečnosti České republiky,“ uvedl Farský. Vysvětlil, že když psal Gazdík o vlastizradě, byl to podle něj překlep, protože vlastizrada je trestný čin a odvolání z funkce je v případě prezidenta možné za velezradu.

Němcová: Zeman se dopustil velezrady. Nahrává jiné zemi

Podle poslankyně Miroslavy Němcové z ODS poškodil Zeman dobré jméno České republiky. „Prezident České republiky se velezrady dopustil. Nahrává jiné zemi,“ řekla iDNES.cz Němcová. „Obáváme se, že řízení o velezradě by nebylo úspěšné v Senátu a pak před ústavním soudem,“ uvedla Němcová.

Prezidenta kvůli jeho výroku kritizoval také šéf ODS Petr Fiala a doufá, že na něj bude premiér Babiš reagovat. „Miloš Zeman dlouhodobě nehájí zajmy ČR. Tímto krokem podlamuje i autoritu předsedy vlády, který ho podporoval v przd.volbě a znedůvěryhodňuje ČR v mezinárodním kontextu,“ napsal. Jeho strana na Twitteru krok prezidenta komentovala slovy: „Aneb když se musíte jednoho dne rozhodnout, zda vám je milejší Putin nebo vlastní země“.

27.března 2018 v 10:14, příspěvek archivován: 27.března 2018 v 11:09

Ačkoli premiér i ministryně obrany odmítli obvinění, že by novičok mohl pocházet z ČR, jako ruskou provokaci, Miloš Zeman nechá BIS pátrat po jeho českém původu. Aneb když se musíte jednoho dne rozhodnout, zda vám je milejší Putin nebo vlastní země...

Naopak předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek označil případnou žalobu vůči prezidentovi za přehnanou věc. Podle předsedy senátního klubu lidovců Petra Šilara se tím strana bude zabývat, pokud to senátoři za STAN předloží.

„Celá kauza se nejprve musí řádně vyšetřit,“ řekl šéf poslanců hnutí SPD  Radim Fiala. Snahu STAN a TOP 09 žalovat prezidenta pro velezradu odmítl.

Vyhoštění tří ruských diplomatů z České republiky

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru a Rusko uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely. To ostře odmítl premiér Babiš i ministr Stropnický, kteří v pondělí oznámili, že Česko kvůli solidaritě s Británií vyhostí tři zaměstnance ruské ambasády. 

Proti ruskému výroku o novičoku v ČR se původně ohradila i ministryně obrany Karla Šlechtová, nicméně prezidenta Zemana se zastala. „Nemám s tím žádný problém, je to v pravomoci prezidenta a doufám, že výsledky budou odpovídat mým informacím v režimu vyhrazené a důvěrné,“ prohlásila. O tom, že se chystá Zeman pověřit BIS pátráním, prý věděla. 

Co k velezradě říká Ústava České republiky

Článek 65

(1) Prezidenta republiky nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.

(2) Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

(3) K přijetí návrhu ústavní žaloby Senátem je třeba souhlasu třípětinové většiny přítomných senátorů. K přijetí souhlasu Poslanecké sněmovny s podáním ústavní žaloby je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců; nevysloví-li Poslanecká sněmovna souhlas do tří měsíců ode dne, kdy o něj Senát požádal, platí, že souhlas nebyl dán.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video