Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Stanislav Gross odpověděl na dotazy čtenářů iDNES

  15:10
- Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross ve svých funkcích sice zůstává, nicméně čtenáře iDNES, kteří mu mohli pokládat otázky, kauza s jeho mobilním telefonem zaujala nejvíce. Některé dotazy, který byly právě na toto téma, se dotkly i "zapomínání" v politice. Gross s "vytáčkami" nevyloučil, že v budoucnu bude kandidovat na předsedu ČSSD.
V chatu se objevilo přes osmdesát příspěvků, z nichž jsme zhruba třicet, které se nejvíce opakovaly, poslali panu Grossovi, ten pak na dvacet reagoval. Odpovědi, které najdete uvnitř článku, nejsou redigovány.

Kauza mobil: Nechoval jsem se důvěryhodně

Anonym: Opravdu si myslíte, že tím, jak jste se vypořádal s aférkou s jedním z vašich mobilních telefonů, jste započal novou éru v chování politiků? Nemyslím si, že svěřit svůj osud partě kamarádů s předem jistým výsledkem a dodatečné zaplacení poté co všechno vyjde najevo se nějak vymyká naší politické kultuře. Pokud jste se cítil vinen, měl jste odstoupit!
Je třeba rozlišit dvě věci: faktický problém s užíváním telefonu a možnou ztrátu důvěry z toho plynoucí. Užívání telefonu nepovažuji za podstatný problém – jednak jsem žil v domnění, že se jedná o služební telefon a jednak jsem okamžitě po zjištění, že tomu tak není uhradil veškeré náklady. A proto jsem ani neuvažoval o svém odstoupení. Za nesmírně závažnou jsem však považoval možnou ztrátu důvěry plynoucí především z mých rozporuplných prohlášení na počátku kauzy. A nic na tom nemění ani fakt, že tyto výroky vycházely z informací, které jsem dostával z Lidového domu. Prostě jsem se jako politik nechoval důvěryhodně a profesionálně a politik, jehož důvěra byla zpochybněna není schopen hodnověrně konat svou práci. A proto jsem požádal o vyjádření důvěry ty, kteří mě do mých funkcí nominovali.

avra: Pane poslanče, myslíte si, že politik, který si nepamatuje důležité věci, je schopný řádně vykonávat svůj mandát?
Nevím, zda to dokážete pochopit, ale věci, které musím každodenně řešit jsou mnohonásobně důležitější, než přesné detaily několik let starých provozních záležitostí. A pochybuji, že i vy si například pamatujete, jaké jste si před třemi lety kupoval boty, kde jste je koupil a kolik přesně stály.

Neználek: Vážený pane Grossi, jste jeden z mých oblíbených politiků a bylo smutné slyšet zprávu, že se vzdáváte svých funkcí. Není za veškerou tou aférou s mobilním telefonem neshoda s Vašimi nadřízenými? Ani bych se nedivila. Vy jste byl jeden z lidi, kterého lidé rádi poslouchali a dávali Vám veškerou důvěru. Opravdu, je to neštěstí Vás vidět odcházet.
Jsem přesvědčen, že nejde o neshody s mými nadřízenými. A také neodcházím, takže buďte veselá.

dawy: Pane Grossi, jistě se mnou budete souhlasit když řeknu, ze ústavní činitelé jsou zde proto, aby pracovali pro blaho země a sloužili lidem. Mají k tomu dostatečné finanční zdroje i jiné výhody. Nechápu proto proč si nejste schopen sám platit účty za mobilní telefon? Neříkám, že nemůžete přijmout dar, ale co ho takhle věnovat potřebnějším, kteří si ho nemohou dovolit (postiženým či nemocným)?
Myslím si, že není v této zemi mnoho lidí, kteří by na takovéto účely dali více prostředků než já. Ale promiňte, nedělám to proto, abych zveřejňoval, že tam či onam jsem poslal tolik a tolik desítek tisíc korun, ale výhradně kvůli svým pocitům.

Petr Od: Pane Gross, zajímalo by mě, proč ve volbách v roce 1998 vaše středočeská organizace dala přednost při přípravě volební kampaně filme Producentske centrum Profil z Mariánských Lázní a proč nespolupracovala s agenturou M.P.L. jako zbytek ČSSD?
I jiné regiony měly své agentury a středočeši v tom tedy nebyli výjimeční.

Mamina: Vážený pane místopředsedo, myslím, že celá "kauza" s mobilním telefonem je opravdu vykonstruovaná a že v podstatě jde úplně o něco jiného. O co - se asi my normální lidé nikdy nedozvíme. Jak se v tuto chvíli cítite? Máte pocit, že se snaží někdo podtrhnout vaši židli, nebo máte za sebou silné zázemí, díky němuž víte, že vydržíte?
Pocity jsem měl smíšené, židli mi nikdo nepodtrhl (možná se snažil) a celé to pro mě byla velká škola.

Jan Novotný, Praha: Pane Grossi, když jste říkal, že byste odešel z funkcí, přemýšlel jste o tom, co byste dělal dál? Umíte si vůbec život bez politiky představit?
Budete se divit, ale představit si to dovedu. Bojím se připustit si, že život bez politiky by byl nepochybně jednodušší a lepší. Dokončil jsem Právnickou fakultu a tomuto směru bych se asi věnoval.


Čtenáři se ptali na ceny benzinu i na volební výsledky KSČM

anonym: Vážený pane Grossi, zajímalo by mne jaký názor máte na neustále zdražování benzínu. Je sice pěkné, že se snažíme srovnat cenu s cenou v EU, jenže když si porovnám kolik kilometrů ujede za jednu hodinu své práce člověk s průměrným výdělkem žijící v EU a člověk s průměrným platem žijící v ČR, je rozdíl hodně zajímavý. Leda, že u nás by se to srovnavalo s platy politiků a vládních činitelů. Dále bych se chtěl zeptat jestli byste šel do politiky, kdyby platy politiků a vládních činitelů byly vyšší jen max. o 25% než průměrná mzda v ČR? A proč?
Každá vláda vy v těchto letech musela zvyšovat sazby spotřebních daní, pokud se nechce vydělit z evropské integrace. Ale my jsme odpovědni pouze za zvýšení sazby, tedy cca o 1,- Kč a již neneseme odpovědnost za celkové navýšení více než o 5,- Kč.

Jaroslav: Vážený pane, mám dotaz kdy konečně vláda a parlament začne plnit to, co má nejen v oblasti přípravy zákonů, kde se ji to daří, ale hlavně v oblasti podpory malých a středních podnikatelů a hlavně jakým způsobem bude řešit vláda proexportní politiku, když mnoho základních výrobků (plechy, stroje, nástroje) se musí dovážet ze zahraničí. Nejsem příznivcem Vaší strany, ale Vaše práce se mi zamlouvá fandím Vám. Dále bych se rád zeptal proč vznikla tak velká bublina okolo Moravia banky, když je pochopitelné, ze se někdo snaží poškodit spíše společnosti, které měly v teto bance peníze tj. Vítkovice , NH Ostrava a několik dalších významných společností ze SM kde stát má podíl a mělo by dojit k vyběru strategického partnera - není to spiše umělé snižování ceny těchto podniků tím, že jim ještě přidáme vetší starosti? Nakonec se chci zeptat jaký je vliv státního podílu např. ve Vítkovicích a co dělá stát s tím, že když si v této společnosti chce obchodník objednat zboží tak musí uplácet a to ne málo. (Vítkovice jsou jen jeden z mála podniků, ve kterých tento způsob obchodu pořád funguje.)
Oproti tzv. pravicovým vládám jsme v roce 1999 o 100% zvýšili podporu malých a středních podnikatelů prostřednictvím Českomoravské rozvojové a záruční banky a na rok 2000 navrhujeme další navýšení o více než 10%.

KOJAK: Rád bych se zeptal na Váš názor na volební preference KSČ M. Není tato strana náhodou zakázaná?
Zakázaná není. V roce 1990 ČSSD spolu s dalšími historickými politickými stranami žádala její zákaz, ale bohužel i dnešní tzv. pravicoví politici tento požadavek odmítli. Doufám, že nynější preference KSČM budou při srovnání se skutečným volebním výsledkem podstatně nižší.

Alcia: Myslíte si, že budou muset lidi znovu do ulic demonstrovat a stávkovat, aby došlo k nějaké změně ve vládě jako tomu bylo 17. listopadu? Nebo jsme natolik "vyspělí", že se mužeme spolehnou na vládu, která neřeší problémy státu, ale problémy osobní? (viz. konta ve Švýcarsku, mobilní telefony, vytunelované společnosti apod.)
Spíše doufám, že i v politice se vrátíme k hodnotám 17. Listopadu.

Ezop: 1. Myslíte si, že je úroveň české politiky srovnatelná např. se sousedním Rakouskem? 2. Nepřipadá vám současný stav politiky v našich zeměpasech tristní? Jestli nikoliv, proč?
Tristní ne, ale dobrá také ne. A v Rakousku mají svých afér také dost.

dmsebek: Chtěl bych se zeptat, kdy jste byl naposledy u lékaře, nemyslím toho vládního protekčního, a jak se Vám v tom případě líbily přeplněné čekárny?
Lékaře zatím naštěstí nepotřebuji, ale od manželky vím, že situace není dobrá.


O korupci na právnické fakultě vím jen z médií

Svik: Pane poslanče, tento dotaz se netýká Vás osobně, protože jste mi vždy ZATÍM připadal jako normální člověk, který si s funkci nezvyšuje své sebevědomí a leckdy i IQ. Byl byste tak hodný a prozradil mi, proč se mnozí lidé zvoleni za poslance a senatory najednou zcela nechutně povyšují nad lidi, kteří je do těchto dobře placených funkcí dostali? Neměl by se poslanecký plat odvíjet od průměrné mzdy např. dvojnásobek? Však byste se snažili, aby to tady trošku vypadalo.
S takto konstruovanou mzdou souhlasím (již jsem to i navrhoval) a s povyšováním kolegů mám své zkušenosti, které jsou někdy podobné Vašim.

anonym: Pane poslanče, jste absoventem Právnické fakulty UK. Zajímal by mě Váš názor 1) na regulérnost přijímacích zkoušek, 2) na následný postoj vedení PrF, 3) na regulérnost studia "prominentů" (Doufám, že se neurazíte, že Vás mezi ně řadím.), 4) na přijetí předsedy US pana Rumla na PrF ZČU v Plzni ačkoliv při přijímací zkoušce neuspěl?
S korupcí během studia jsem se nesetkal, o aféře s testy jsem informován pouze z médií. Pokud vím, pan senátor Ruml neuspěl pouze o několik bodů a byl tedy připraven celkem dobře. Vím, že není jednoduché v takovéto pozici studovat, takže si Jana Rumla vážím za to, že se rozhodl vysokou školu vystudovat.


O nové straně neuvažuji, věřím ČSSD

Jirinek: Pane poslanče, nemyslíte si, že až jednou z ČSSD odejde M. ZEMAN tak se vaše strana rozpadne.
Ne.

Max Schreck: Jak jsou na tom poslanci s internetem?
Jak kdo.

kalifornan: Pane Grossi, zajímá mně proč byl před volbami Zeman na plakátech po celé zemi obklopen Vámi a Petrou Buzkovou, a po volbách se ve vládě obklopil pochybným domovem důchodců? Bude to v příštích volbách podobné?
Nebude.

Tukevík: Pane Grossi, nemám rád socdem, ale Vás považuji za schopného a obratného politika. Myslím, že by jste měl založit svoji, a treba i levicove orientovanou, stranu. Otevřel by jste tím prostor mnoha mladým lidem, kteří chtějí do politiky, ale když vidí ty staré páprdy ve vládě, tak mají po chuti se jakkoliv angažovat. Co vy na to?
O nové straně neuvažuji, věřím, že i ČSSD dokáže svou tvář zlepšit.

Neo: Pane Grossi, budete kandidovat na předsedu ČSSD po odchodu současného předsedy? Prosím bez vytáček.
Bohužel s vytáčkami: nevylučuji to.

Lumo: Milý Stando (snad mohu tykat, zvlaště pokud se známe z fakulty) :-), budeš presvědčovat Petru Buzkovou, aby kvůli stejné prkotině (ačkoliv provolali jste hodně, jen co je pravda) také opustila politiku a z ČSSD se tak vypařily obě hvězdy veřejného mínění? :-) Kdybys býval při vstupu do politiky věděl, že sliby CSSD se ukážou absurdně přemrstěné po roce vlády a že ČSSD klesne asi na 10%, hluboko pod KSCM, investoval bys i přesto svoji nevinnou dětskou tvář do služeb ČSSD a ne třeba ODS? Pak bych chtěl vědět, jestli je pravda, ze jsi volal tím mobilem Milošovi a říkal "Ano, ano, ano, ano, ne, ano," Špidla se Tě zeptal, jak sis mohl dovolit říci "ne" - a ty jsi řekl, že to bylo snadné, protože se Tě Miloš zeptal, jestli Tě od "ano" už neboli pusa? :-) A jste jedna otázka: tuhle sadu otázek si asi nevybereš, co? :-) No ale zase bys mohl ukázat, že si třeba občas umíš s překážkou i mistrne poradit, a že až Ti narostou vousy, mohl bys třeba zaujmout Klausovo ci Zemanovo místo. Luboš Motl, http://come.to/lumo/
A jak se vede Tobě, milý Luboši?

Mgr. Stanislav Gross
Narozen 30. 10. 1969, ženatý, jedno dítě.
Člen ČSSD, od 17. 7. 1998 místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, od 24. 6. 1998 předsedou poslaneckého klubu, volební kraj: středočeský.
Čerstvý absolvent Právnické fakulty UK Praha.
Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Čechy čeká povinné očkování, Vánoce možná nový hudební hit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování. Česko v sobotu zasáhne silný vítr, hrozí i výskyt...

Svědectví Čecha ze „zóny smrti“: Podchlazení běženci pijou vodu z bažin

Premium Žádné jídlo, teploty okolo nuly, řeky a bažiny. V takových podmínkách uprchlicí na hranicích Polska a Běloruska tráví...

Okamura zůstává předsedou SPD. Hnutí si ho znovu zvolilo do vedení

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické...

Schillerová chce mimořádné jednání Sněmovny kvůli energetickým úlevám

Současná ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová chce mimořádné jednání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...