Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Stanislav Gross odpověděl na dotazy čtenářů iDNES

  15:10aktualizováno  15:10
- Místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross ve svých funkcích sice zůstává, nicméně čtenáře iDNES, kteří mu mohli pokládat otázky, kauza s jeho mobilním telefonem zaujala nejvíce. Některé dotazy, který byly právě na toto téma, se dotkly i "zapomínání" v politice. Gross s "vytáčkami" nevyloučil, že v budoucnu bude kandidovat na předsedu ČSSD.
V chatu se objevilo přes osmdesát příspěvků, z nichž jsme zhruba třicet, které se nejvíce opakovaly, poslali panu Grossovi, ten pak na dvacet reagoval. Odpovědi, které najdete uvnitř článku, nejsou redigovány.

Kauza mobil: Nechoval jsem se důvěryhodně

Anonym: Opravdu si myslíte, že tím, jak jste se vypořádal s aférkou s jedním z vašich mobilních telefonů, jste započal novou éru v chování politiků? Nemyslím si, že svěřit svůj osud partě kamarádů s předem jistým výsledkem a dodatečné zaplacení poté co všechno vyjde najevo se nějak vymyká naší politické kultuře. Pokud jste se cítil vinen, měl jste odstoupit!
Je třeba rozlišit dvě věci: faktický problém s užíváním telefonu a možnou ztrátu důvěry z toho plynoucí. Užívání telefonu nepovažuji za podstatný problém – jednak jsem žil v domnění, že se jedná o služební telefon a jednak jsem okamžitě po zjištění, že tomu tak není uhradil veškeré náklady. A proto jsem ani neuvažoval o svém odstoupení. Za nesmírně závažnou jsem však považoval možnou ztrátu důvěry plynoucí především z mých rozporuplných prohlášení na počátku kauzy. A nic na tom nemění ani fakt, že tyto výroky vycházely z informací, které jsem dostával z Lidového domu. Prostě jsem se jako politik nechoval důvěryhodně a profesionálně a politik, jehož důvěra byla zpochybněna není schopen hodnověrně konat svou práci. A proto jsem požádal o vyjádření důvěry ty, kteří mě do mých funkcí nominovali.

avra: Pane poslanče, myslíte si, že politik, který si nepamatuje důležité věci, je schopný řádně vykonávat svůj mandát?
Nevím, zda to dokážete pochopit, ale věci, které musím každodenně řešit jsou mnohonásobně důležitější, než přesné detaily několik let starých provozních záležitostí. A pochybuji, že i vy si například pamatujete, jaké jste si před třemi lety kupoval boty, kde jste je koupil a kolik přesně stály.

Neználek: Vážený pane Grossi, jste jeden z mých oblíbených politiků a bylo smutné slyšet zprávu, že se vzdáváte svých funkcí. Není za veškerou tou aférou s mobilním telefonem neshoda s Vašimi nadřízenými? Ani bych se nedivila. Vy jste byl jeden z lidi, kterého lidé rádi poslouchali a dávali Vám veškerou důvěru. Opravdu, je to neštěstí Vás vidět odcházet.
Jsem přesvědčen, že nejde o neshody s mými nadřízenými. A také neodcházím, takže buďte veselá.

dawy: Pane Grossi, jistě se mnou budete souhlasit když řeknu, ze ústavní činitelé jsou zde proto, aby pracovali pro blaho země a sloužili lidem. Mají k tomu dostatečné finanční zdroje i jiné výhody. Nechápu proto proč si nejste schopen sám platit účty za mobilní telefon? Neříkám, že nemůžete přijmout dar, ale co ho takhle věnovat potřebnějším, kteří si ho nemohou dovolit (postiženým či nemocným)?
Myslím si, že není v této zemi mnoho lidí, kteří by na takovéto účely dali více prostředků než já. Ale promiňte, nedělám to proto, abych zveřejňoval, že tam či onam jsem poslal tolik a tolik desítek tisíc korun, ale výhradně kvůli svým pocitům.

Petr Od: Pane Gross, zajímalo by mě, proč ve volbách v roce 1998 vaše středočeská organizace dala přednost při přípravě volební kampaně filme Producentske centrum Profil z Mariánských Lázní a proč nespolupracovala s agenturou M.P.L. jako zbytek ČSSD?
I jiné regiony měly své agentury a středočeši v tom tedy nebyli výjimeční.

Mamina: Vážený pane místopředsedo, myslím, že celá "kauza" s mobilním telefonem je opravdu vykonstruovaná a že v podstatě jde úplně o něco jiného. O co - se asi my normální lidé nikdy nedozvíme. Jak se v tuto chvíli cítite? Máte pocit, že se snaží někdo podtrhnout vaši židli, nebo máte za sebou silné zázemí, díky němuž víte, že vydržíte?
Pocity jsem měl smíšené, židli mi nikdo nepodtrhl (možná se snažil) a celé to pro mě byla velká škola.

Jan Novotný, Praha: Pane Grossi, když jste říkal, že byste odešel z funkcí, přemýšlel jste o tom, co byste dělal dál? Umíte si vůbec život bez politiky představit?
Budete se divit, ale představit si to dovedu. Bojím se připustit si, že život bez politiky by byl nepochybně jednodušší a lepší. Dokončil jsem Právnickou fakultu a tomuto směru bych se asi věnoval.


Čtenáři se ptali na ceny benzinu i na volební výsledky KSČM

anonym: Vážený pane Grossi, zajímalo by mne jaký názor máte na neustále zdražování benzínu. Je sice pěkné, že se snažíme srovnat cenu s cenou v EU, jenže když si porovnám kolik kilometrů ujede za jednu hodinu své práce člověk s průměrným výdělkem žijící v EU a člověk s průměrným platem žijící v ČR, je rozdíl hodně zajímavý. Leda, že u nás by se to srovnavalo s platy politiků a vládních činitelů. Dále bych se chtěl zeptat jestli byste šel do politiky, kdyby platy politiků a vládních činitelů byly vyšší jen max. o 25% než průměrná mzda v ČR? A proč?
Každá vláda vy v těchto letech musela zvyšovat sazby spotřebních daní, pokud se nechce vydělit z evropské integrace. Ale my jsme odpovědni pouze za zvýšení sazby, tedy cca o 1,- Kč a již neneseme odpovědnost za celkové navýšení více než o 5,- Kč.

Jaroslav: Vážený pane, mám dotaz kdy konečně vláda a parlament začne plnit to, co má nejen v oblasti přípravy zákonů, kde se ji to daří, ale hlavně v oblasti podpory malých a středních podnikatelů a hlavně jakým způsobem bude řešit vláda proexportní politiku, když mnoho základních výrobků (plechy, stroje, nástroje) se musí dovážet ze zahraničí. Nejsem příznivcem Vaší strany, ale Vaše práce se mi zamlouvá fandím Vám. Dále bych se rád zeptal proč vznikla tak velká bublina okolo Moravia banky, když je pochopitelné, ze se někdo snaží poškodit spíše společnosti, které měly v teto bance peníze tj. Vítkovice , NH Ostrava a několik dalších významných společností ze SM kde stát má podíl a mělo by dojit k vyběru strategického partnera - není to spiše umělé snižování ceny těchto podniků tím, že jim ještě přidáme vetší starosti? Nakonec se chci zeptat jaký je vliv státního podílu např. ve Vítkovicích a co dělá stát s tím, že když si v této společnosti chce obchodník objednat zboží tak musí uplácet a to ne málo. (Vítkovice jsou jen jeden z mála podniků, ve kterých tento způsob obchodu pořád funguje.)
Oproti tzv. pravicovým vládám jsme v roce 1999 o 100% zvýšili podporu malých a středních podnikatelů prostřednictvím Českomoravské rozvojové a záruční banky a na rok 2000 navrhujeme další navýšení o více než 10%.

KOJAK: Rád bych se zeptal na Váš názor na volební preference KSČ M. Není tato strana náhodou zakázaná?
Zakázaná není. V roce 1990 ČSSD spolu s dalšími historickými politickými stranami žádala její zákaz, ale bohužel i dnešní tzv. pravicoví politici tento požadavek odmítli. Doufám, že nynější preference KSČM budou při srovnání se skutečným volebním výsledkem podstatně nižší.

Alcia: Myslíte si, že budou muset lidi znovu do ulic demonstrovat a stávkovat, aby došlo k nějaké změně ve vládě jako tomu bylo 17. listopadu? Nebo jsme natolik "vyspělí", že se mužeme spolehnou na vládu, která neřeší problémy státu, ale problémy osobní? (viz. konta ve Švýcarsku, mobilní telefony, vytunelované společnosti apod.)
Spíše doufám, že i v politice se vrátíme k hodnotám 17. Listopadu.

Ezop: 1. Myslíte si, že je úroveň české politiky srovnatelná např. se sousedním Rakouskem? 2. Nepřipadá vám současný stav politiky v našich zeměpasech tristní? Jestli nikoliv, proč?
Tristní ne, ale dobrá také ne. A v Rakousku mají svých afér také dost.

dmsebek: Chtěl bych se zeptat, kdy jste byl naposledy u lékaře, nemyslím toho vládního protekčního, a jak se Vám v tom případě líbily přeplněné čekárny?
Lékaře zatím naštěstí nepotřebuji, ale od manželky vím, že situace není dobrá.


O korupci na právnické fakultě vím jen z médií

Svik: Pane poslanče, tento dotaz se netýká Vás osobně, protože jste mi vždy ZATÍM připadal jako normální člověk, který si s funkci nezvyšuje své sebevědomí a leckdy i IQ. Byl byste tak hodný a prozradil mi, proč se mnozí lidé zvoleni za poslance a senatory najednou zcela nechutně povyšují nad lidi, kteří je do těchto dobře placených funkcí dostali? Neměl by se poslanecký plat odvíjet od průměrné mzdy např. dvojnásobek? Však byste se snažili, aby to tady trošku vypadalo.
S takto konstruovanou mzdou souhlasím (již jsem to i navrhoval) a s povyšováním kolegů mám své zkušenosti, které jsou někdy podobné Vašim.

anonym: Pane poslanče, jste absoventem Právnické fakulty UK. Zajímal by mě Váš názor 1) na regulérnost přijímacích zkoušek, 2) na následný postoj vedení PrF, 3) na regulérnost studia "prominentů" (Doufám, že se neurazíte, že Vás mezi ně řadím.), 4) na přijetí předsedy US pana Rumla na PrF ZČU v Plzni ačkoliv při přijímací zkoušce neuspěl?
S korupcí během studia jsem se nesetkal, o aféře s testy jsem informován pouze z médií. Pokud vím, pan senátor Ruml neuspěl pouze o několik bodů a byl tedy připraven celkem dobře. Vím, že není jednoduché v takovéto pozici studovat, takže si Jana Rumla vážím za to, že se rozhodl vysokou školu vystudovat.


O nové straně neuvažuji, věřím ČSSD

Jirinek: Pane poslanče, nemyslíte si, že až jednou z ČSSD odejde M. ZEMAN tak se vaše strana rozpadne.
Ne.

Max Schreck: Jak jsou na tom poslanci s internetem?
Jak kdo.

kalifornan: Pane Grossi, zajímá mně proč byl před volbami Zeman na plakátech po celé zemi obklopen Vámi a Petrou Buzkovou, a po volbách se ve vládě obklopil pochybným domovem důchodců? Bude to v příštích volbách podobné?
Nebude.

Tukevík: Pane Grossi, nemám rád socdem, ale Vás považuji za schopného a obratného politika. Myslím, že by jste měl založit svoji, a treba i levicove orientovanou, stranu. Otevřel by jste tím prostor mnoha mladým lidem, kteří chtějí do politiky, ale když vidí ty staré páprdy ve vládě, tak mají po chuti se jakkoliv angažovat. Co vy na to?
O nové straně neuvažuji, věřím, že i ČSSD dokáže svou tvář zlepšit.

Neo: Pane Grossi, budete kandidovat na předsedu ČSSD po odchodu současného předsedy? Prosím bez vytáček.
Bohužel s vytáčkami: nevylučuji to.

Lumo: Milý Stando (snad mohu tykat, zvlaště pokud se známe z fakulty) :-), budeš presvědčovat Petru Buzkovou, aby kvůli stejné prkotině (ačkoliv provolali jste hodně, jen co je pravda) také opustila politiku a z ČSSD se tak vypařily obě hvězdy veřejného mínění? :-) Kdybys býval při vstupu do politiky věděl, že sliby CSSD se ukážou absurdně přemrstěné po roce vlády a že ČSSD klesne asi na 10%, hluboko pod KSCM, investoval bys i přesto svoji nevinnou dětskou tvář do služeb ČSSD a ne třeba ODS? Pak bych chtěl vědět, jestli je pravda, ze jsi volal tím mobilem Milošovi a říkal "Ano, ano, ano, ano, ne, ano," Špidla se Tě zeptal, jak sis mohl dovolit říci "ne" - a ty jsi řekl, že to bylo snadné, protože se Tě Miloš zeptal, jestli Tě od "ano" už neboli pusa? :-) A jste jedna otázka: tuhle sadu otázek si asi nevybereš, co? :-) No ale zase bys mohl ukázat, že si třeba občas umíš s překážkou i mistrne poradit, a že až Ti narostou vousy, mohl bys třeba zaujmout Klausovo ci Zemanovo místo. Luboš Motl, http://come.to/lumo/
A jak se vede Tobě, milý Luboši?

Mgr. Stanislav Gross
Narozen 30. 10. 1969, ženatý, jedno dítě.
Člen ČSSD, od 17. 7. 1998 místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, od 24. 6. 1998 předsedou poslaneckého klubu, volební kraj: středočeský.
Čerstvý absolvent Právnické fakulty UK Praha.
Autor:

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

V pondělí přibylo 268 hospitalizovaných. Nových případů zatím 5474

V ČR přibylo za pondělí 5 474 nových případů nákazy nemocí covid-19. V této chvíli je 162 866 nakažených, v nemocnici...

Kritici Západu mu děkují. KSČM, SPD i Trikolóra jsou za ventilátory vděčné

Poslanci SPD, Trikolóry i KSČM se shodují na tom, že ventilátory od spojeneckých zemí jsou znakem solidarity a...

Anděl do Budějovic letos nepřiletí, shromáždil by tisíce lidí z celé země

V centru Českých Budějovic se letos neodehraje tradiční přílet anděla. Každoročně ho během adventu na náměstí Přemysla...

Kabinet je zřejmě v panice a komunikuje pomalu, hodnotí opozice nová opatření

Proti novým vládním opatřením, které začnou platit od středy, se na sociálních sítích vyhradili opoziční politici....

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...