Krajské a senátní volby proběhnou 17. a 18. října, druhé kolo senátních voleb o týden později.

Krajské a senátní volby proběhnou 17. a 18. října, druhé kolo senátních voleb o týden později.

SPECIÁL: Volební průvodce 2008

  • 16
Krajské i senátní volby drtivě vyhrála ČSSD, vládní ODS utrpěla hořkou porážku. Volební účast byla o deset procent vyšší než v minulých volbách. ČSSD se podařilo voliče přesvědčit o tom, aby současné vládě vystavili červenou kartu. "Volby byly referendem o Mirku Topolánkovi," shrnul jejich výsledky i prezident Václav Klaus.
VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

Přečíst si můžete články k tématu krajských a senátních voleb.

Jak lídři stran viděli své šance ve volbách a jaký výsledek by pro ně byl úspěchem, čtěte v anketě. Podívejte se na video a reportáž z předvolební kampaně Davida Ratha. O debatě Ratha s hejtmanem Petrem Bendlem, kterou pořádala MF DNES a iDNES.cz, si můžete přečíst zde.

Připravili jsme pro vás on-line rozhovor s politologem a předvolební on-line duely ze zajímavých volebních obvodů. Výběr nejzajímavějších volebních střetů si můžete přečíst zde. Během volební soboty jsme sledovali dění ve volebních štábech, z redakce průběh komentoval politolog Josef Mlejnek.

Ptali jsme se také končících senátorů, proč už nechtějí ve vysoké politice pokračovat. I těch, kteří kandidují znovu, proč by je měli voliči podpořit.

Krajské volby, ve kterých voliči rozhodovali o hejtmanech a zastupitelstvech krajů, se týkají celé České republiky s výjimkou Prahy. Pražané budou vedení svého města volit až ve volbách komunálních, které se budou konat v roce 2010.

hlasování o nejzajímavější předvolební inzerát

Vybírali jste inzerát, který vás nejvíce zaujal

Volby senátní proběhly jen na některých místech republiky. Vyměnila se třetinu Senátu, kandidáti na senátora se tedy utkali jen ve 27 z 81 senátních obvodů.

Pražané, pokud nežijí v některém ze tří volebních obvodů (Praha 1, Praha 5 a Praha 9), kde se senátor mění, k volbám nemuseli vůbec.

Všude jinde mohli lidé volit minimálně do krajů, případně do Senátu, pokud žijí ve volebním obvodě, jehož senátorovi letos na podzim mandát vyprší.

Rozhovor s předsedou Senátu

Křik a sprostá slova, to není náš styl, říká Sobotka

Krajské volby
Letošní krajské volby byly už třetí od doby, kdy kraje v roce 2000 vznikly. Krajská zastupitelstva jsou volena na čtyři roky. Z členů krajských zastupitelstev, které voliči ve volbách vyberou, si kraje následně zvolí krajské rady a jejich hlavu - krajského hejtmana.

Volby se konaly celkem ve 13 krajích s výjimkou Prahy. V minulých krajských volbách se volební účast pohybovala kolem 30 procent právoplatných voličů, letos o deset procent více.

Do krajských voleb kandidovalo 60 různých stran, hnutí či koalic. Kompletní kandidátky ve všech krajích měly až na lidovce všechny parlamentní strany, z mimoparlamentních pak pouze Pravý Blok. Lidovci šli v polovině krajů do voleb v koalicích s menšími regionálně zaměřenými politickými subjekty.

Přehled kandidátek do krajských zastupitelstev

Senátní volby
Senátní volby se opakují každé dva roky, dochází při nich k obměně třetiny mandátů. Senátoři jsou voleni na šest let. Před dvěma roky se volební účast pohybovala v prvním kole kolem 40 procent, ve druhém průměrně kolem 20 procent. Letos byla v prvním kole účast čtyřicetiprocentní, ve druhém třicetiprocentní.

Volby se letos konaly ve 27 obvodech: Brno-město, Česká Lípa, Děčín, Frýdek-Místek, Hradec Králové, Cheb, Karviná, Kladno, Kolín, Louny, Pelhřimov, Plzeň-město, Praha 1, Praha 5, Praha 9, Přerov, Příbram, Olomouc, Ostrava -město, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Trutnov, Uherské Hradiště, Vyškov, Zlín, Znojmo a Žďár nad Sázavou.

Přehled kandidátů do Senátu

O zvolení mezi senátory letos soupeřilo rovných 200 kandidátů. Celkem své kandidáty přihlásilo 31 stran a hnutí, některé z nich v koalici. Ve všech 27 obvodech měla své kandidáty pouze ODS, ČSSD a KSČM. Strana zelených měla ve hře 19 kandidátů, lidovci 17. U ostatních stran nejvíce kandidátů nasadily Strana důstojného života (15) a SNK ED (10).

Volby v kostce

Kdo může volit?
Volit může každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let.

Jak se volí?
Nejpozději tři dny před začátkem voleb obdrží každý právoplatný volič obálku s hlasovacími lístky. V případě ztráty či poškození dostane sadu hlasovacích lístků na požádání i v samotné volební místnosti.

Než volič vybere své kandidáty, musí se před volební komisí prokázat platným občanským průkazem, případně cestovním pasem.

V případě voleb do krajů si pak za zástěnou vybere jeden hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, kterou chce podpořit. Obálku s tímto lístkem poté vhodí do hlasovací urny.

Chce-li preferovat konkrétního kandidáta na kandidátce, může jeho jméno zakroužkovat. Zakroužkovat může maximálně čtyři kandidáty na pouze jednom hlasovacím lístku. Takto zvýhodněný kandidát může díky preferenčním hlasům přeskočit kandidáty, kteří jsou na kandidátní listině před ním.

V případě senátních voleb si volič za zástěnou vybere opět jeden hlasovací lístek s jedním kandidátem, pro kterého se rozhodl hlasovat. Lístek nijak neupravuje, vloží jej do obálky a obálku do hlasovací schránky.

Pokud se v místě bydliště voliče konají volby krajské i senátní, je třeba hlasovací lístek pro volby do Senátu vložit do žluté úřední obálky, kterou volič od volební komise dostane. Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstev krajů vloží naopak do šedé úřední obálky, jinak je neplatný.

Kdy se volí?
První kolo senátních voleb a voleb do krajských zastupitelstev proběhne v pátek 17. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 18. října 2008 od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 24. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 25. října 2008 od 8 do 14 hodin.

Kde se volí?
Volby proběhnou v předem vybraných volebních místnostech, o kterých příslušný obecní úřad své voliče informuje. Občané mohou volit pouze v místech svého trvalého bydliště.

V případě závažného zdravotního důvodu je možné požádat příslušný obecní úřad o hlasování mimo volební místnost. K voliči se dostaví dva členové komise s přenosnou hlasovací schránkou. Hlasování na zastupitelských úřadech není možné.

zdroj: www.mvcr.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video