Soud smetl ze stolu žalobu Pirátů kvůli Duelu Babiše a Zaorálka

  10:35aktualizováno  11:02
Městský soud v Praze ve čtvrtek zamítl žalobu Pirátů na odvysílání předvolebního Duelu lídrů ČSSD a ANO. Zamítl i návrh na vydání předběžného opatření, tedy zákaz debaty s Lubomírem Zaorálkem a Andrejem Babišem do doby, než o něm rozhodne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Nova diskuzi odvysílá ve čtvrtek večer v hlavním vysílacím čase.

Ukázka z pořadu Rozstřel - Ivan Bartoš | foto: iDNES.cz

„Soud po projednání žaloby dospěl k závěru, že žaloba nebyla podána důvodně,“ uvedla soudkyně Karla Cháberová s tím, že žalobce podal podnět k zahájení řízení, které zahájeno nebylo. Následně se tedy podle ní nemůže domáhat toho, aby soud uložil Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), že TV Nova se dopustila přestupku.

Soudkyně uvedla, že nebylo možné vydat ani předběžné opatření, protože nebylo zahájeno správní řízení. Sama se ale přiklonila k názoru, že RRTV má pravomoc hodnotit až odvysílané pořady.

Proti rozhodnutí mohou Piráti podat do 14 dnů kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Zatím ale není jasné, jestli právní zástupce Pirátů Jan Šulc tento opravný prostředek využije. „Nebyli jsme si jistí úspěchem a čekat se to dalo, protože ta žaloba byla víceméně hraniční,“ řekl po jednání médiím Šulc. Zástupci České pirátské strany na jednání chyběli.

Piráti chtěli, aby v Duelu vystoupili všichni

Piráti podali žalobu na RRTV. Vadilo jim, že vystoupením pouze dvou stran v předvolební diskuzi se narušuje objektivita před volbami. Proto chtěli, aby televize poskytla prostor i ostatním stranám. 

V žalobě Městskému soudu v Praze, kterou podali ve čtvrtek 12. října, Piráti požadovali, aby soud uložil televizi Nova předběžným opatřením zákaz vysílat Duel až v době, kdy o něm rozhodne RRTV.  Soud měl také Radě nakázat, aby s televizí zahájila řízení a vyzvala ji ke zjednání nápravy. Pokud by tak Nova neučinila, má to RRTV projednat jako přestupek.

„Domníváme se, že je nepřípustné, aby rada hodnotila obsah, který ještě nebyl odvysílán,“ uvedl u soudu právní zástupce RRTV Zdeněk Malach. Upozornil, že by šlo o cenzuru. „Provozovatel vysílání má svobodu v tom, aby provozoval vlastní editoriální politiku. Do toho rada není oprávněná žádným způsobem zasahovat,“ upřesnil, že zatím má rada informace pouze z veřejně přístupných zdrojů.

RRTV odmítla s televizí zahájit správní řízení

Nova se proti obviněním z porušování zákona už dříve ohradila. Duel dvou nejvážnějších kandidátů na premiéra je podle ní běžnou praxí západních televizních stanic. Advokát televize Nova Robert Němec označil návrh Pirátů za nepřijatelný. Předběžné opatření v dané věci podle něj v této věci nemá předběžný charakter, ale naopak by šlo o konečné řešení celé věci. 

Rada přitom již před časem odmítla zahájit s televizí správní řízení, protože to podle ní odporuje zákonu. Protože jejím smyslem je prý monitorovat a analyzovat odvysílané pořady. Naopak podle zákona nemůže zabránit spuštění pořadu. Tento postup je podle ní nepřípustná cenzura. 

Duel lídrů ČSSD a ANO, jež jsou podle předvolebních průzkumů nejsilnějšími stranami, dokonce ovlivnil vysílací schéma České televize. Ta odvysílá rovněž 19. října předvolební superdebatu, kam je pozváno deset lídrů celostátních stran. Debata měla původně začít ve 20:00, ale nakonec se ji veřejnoprávní televize rozhodla odstartovat až ve 21:30, aby měli pozvaní lídři šanci stihnout oba pořady. Duel na Nově totiž začíná v 19:55 (celý článek čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Chaos ČSSD. Místopředseda Veselý mluví o žalobě na Zemana, Hamáček ji popírá

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s europoslankyní...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dostane podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého od šéfa strany Jana Hamáčka dopis,...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz