Fronta ukrajinských uprchlíků u karlovarského úřadu práce (10. března 2022) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Poslanci přitvrzují vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Chtějí, ať si hledají práci

  • 256
Vládní návrh, který přitvrdí pravidla podpory uprchlíkům z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, začali v úterý schvalovat poslanci. Zpřísní se podmínky pro nárok na humanitární dávku uprchlíkům. Ve výši životního minima ji budou moci lidé s dočasnou ochranou po přijetí zákona čerpat jen 150 dnů od získání dočasné ochrany.

Po uplynutí této doby se bude zkoumat, zda má uprchlík objektivní překážky pro zapojení na trh práce (například kvůli věku, péči o malé dítě, invaliditě či studiu) a v případě, že tomu tak není, bude od začátku následujícího měsíce po uplynutí 150 dní dostávat humanitární dávku jen ve výši existenčního minima.

„Jde o to je podpořit, aby skutečně pracovali,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

„Má to motivovat uprchlíky, aby aktivněji vstupovali na trh práce,“ uvedla také poslankyně STAN Pavla Pivoňka Voňková.

„Nebude se to týkat zranitelných osob - dětí, seniorů, zdravotně postižených,“ zdůraznil šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Těm se výše humanitární dávky krátit nebude.

Zákon v úterý ve Sněmovně prošel prvním čtením. Ještě tento týden ho projedná výbor pro sociální politiku a v pátek budou moci poslanci přednášet pozměňovací návrhy k zákonu,

ANO zajímá, jak se budou kontrolovat příjmy a majetkové poměry uprchlíků

Hnutí ANO novelu lex Ukrajina podle stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky podpoří.

„K čemu nám bude prohlášení o majetkových poměrech na Ukrajině?“ ptala se při projednávání zákona ve Sněmovně poslankyně za ANO Jana Pastuchová.

„Jsme schopni sledovat majetky na území České republiky, ne už třeba to, jestli třeba dům v Charkově stojí,“ opáčil jí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Poslankyně ANO Helena Válková upozornila, že vyplácení humanitární dávky stojí na čestném prohlášení žadatele, ale Úřady práce nemají příliš možnost ověřit pravdivost toho, co uprchlík v žádosti o dávku uvádí. Zajímalo ji také, kdo bude moci kontrolovat bankovní účty uprchlíků. „Tady to není tak jednoduchá oblast,“ připustil Jurečka,

Do neděle 5. února získalo v České republice dočasnou ochranu 485 755 uprchlíků z Ukrajiny před Putinovou válkou.

Novela lex Ukrajina má upravit vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a podmínky bezplatného nouzového ubytování.

Převede také od dubna asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra a uzákoní i evidenci pracovních dohod ukrajinských uprchlíků.

Končící prezident Miloš Zeman 18. ledna podepsal předchozí novelu zákona lex Ukrajina, podle které si mohou uprchlíci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2024. Musí ale do konce letošního března vyplnit žádost na internetu a následně se pak ještě do konce září osobně dostavit na pohovor s pracovníky ministerstva vnitra.

Poslanci schválili změny v řízení Národní sportovní agentury

Poslanci schválili novelu o změnách v řízení Národní sportovní agentury. Potvrdili verzi Senátu, který navrhl omezit pravomoci Národního rozhodčího soudu pro sport a zprostil obce povinnosti zpracovávat plány rozvoje sportu.

Národní sportovní agentura rozděluje sportovní dotace. Od změn v jejím řízení si předkladatelé slibují zlepšení činnosti agentury. Nově ji povede tříčlenná rada v čele s předsedou. Radní bude jmenovat a odvolávat vláda na návrh premiéra.

Na činnost bude dohlížet desetičlenná dozorčí komise volená rovným dílem poslanci a senátory. Nyní řídí agenturu předseda, který sám jmenuje své dva místopředsedy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video