Lidem, kteří pracovali pro minulý režim, snižme důchody, navrhl Jurečka

  • 1613
Lidovci navrhují, aby byly kráceny důchody lidem, kteří pracovali pro minulý režim - členům bývalých vlád, exposlancům, členům nebo zaměstnancům ÚV KSČ, tajné policie StB, zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA či zpravodajských jednotek Pohraniční stráže od 25. února 1948 do 9. prosince 1989.

Podobný zákon v červnu přijal slovenský parlament. Rozhodl, že sníží penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek, a schválil zákon o odebrání nezasloužených výhod představitelům komunismu.

Návrh krátit důchody lidem, kteří pracovali pro minulý režim, představil ve středu předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a chce ho přidat vládnímu návrhu na zvýšení důchodů nad rámec inflace.

„My jako KDU-ČSL jsme k tomuto tisku připravili celou řadu pozměňovacích návrhů, ale já tady dnes chci zmínit jeden pro nás důležitý. A to je snížení důchodů komunistickým pohlavárům a těm, kteří v minulosti tady sloužili komunistickému režimu, který persekuoval statisíce lidí v Československu, na území České republiky,“ řekl na tiskové konferenci ve Sněmovně Jurečka.

Pomoci při tom má Ústav pro studium totalitních režimů. Právě informace od něj mají vést ke krácení důchodů, kdy se doba odpracovaná pro komunistický režim ve vyjmenovnaých pozicích nemá započítávat do vyměřovacího základu při stanovení výše důchodů.

Podle platného zákona by se příští rok měly starobní důchody zvýšit průměrně o 458 korun. Vláda navrhuje růst o tři stovky vyšší.

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce ještě do zákona přidat speciální bonus 500 korun měsíčně navíc maminkám za vychované děti, s jejím návrhem ale ministryně financí Alena Schillerová vyjádřila nesouhlas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video