„V cizině je 110 míst pro volbu, v České republice je jich téměř 15 tisíc,“ řekl ministr vnitra. Krátkodobě pronajmout další volební místnosti by podle něj bylo velmi nákladné. Hlasování poštou je výrazně levnější, argumentoval.
Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy je korespondenční volba neopodstatněné privilegium pro českou menšinu v zahraničí.
„Nemyslím si, že by o politických poměrech v naší zemi měly rozhodovat hlasy lidí, kteří zde nežijí,“ řekla v rozpravě, kterou Sněmovna znovu nedokončila, poslankyně ANO Monika Oborná.
„Tlačíte to na sílu, bez opozice, styďte se se za tento postup,“ vyčetl ministrovi vnitra a vládě poslanec ANO Martin Kolovratník.
Přerušení hodinu po půlnoci a právo řadových poslanců vystoupit dvakrát deset minut
O návrhu na korespondenční volbu pro Čechy žijící v zahraničí jednali poslanci v úterý už čtvrtý den. Pětikoalice prosadila možnost jednat i po půlnoci i to, že každý poslanec smí vystoupit jen dvakrát.
Nakonec Sněmovna jednání hodinu po půlnoci přerušila po dohodě stran do středy do 9 hodin do rána.
Spory v průběhu dne vyvolalo, že šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob navrhl a původně také prosadil, že se do dvou povolených vystoupení řadových poslanců mají započítávat i faktické poznámky omezené dobou dvou minut. Opozice rozporovala, zda Jakob návrh řádně načetl. Souběžně totiž zaznívala slova šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové.
„Cílem našeho postupu bylo dát šanci všem, kteří chtějí vystoupit,“ hájil po pauze na žádost ANO šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda ale nakonec korigoval omezení, které koalice původně prosadila. Řadoví poslanci smí hovořit jen dvakrát deset minut, ale právo na faktické poznámky jim zůstalo.
Do rozpravy ke korespondenční volbě bylo při přerušení hodinu po půlnocí přihlášeno stále ještě 64 poslanců. Kdyby každý z nich vyčerpal plně dvacet minut, které smí mluvit, trvalo by jednání dalších téměř 24 hodin. V to ale není započten čas na faktické poznámky poslanců a hlavně také vystoupení řečníků s přednostním právem, jejichž čas mluvit omezen není.
Okamura překonal rekord, ve Sněmovně mluvil přes deset hodin. Déle než Castro |
Šéf SPD Tomio Okamura tak dokázal minulý týden mluvit v jednom kuse mluvit 10 hodin a 44 minut. Předseda druhého opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil minulý týden s téměř čtyřhodinovým projevem a šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček mluvil tři a půl hodiny.
Započítat chtějí i odeslané hlasy voličů, kteří už zemřeli, kritizoval Nacher
Poslanec ANO Patrik Nacher kritizoval, že koaliční návrh počítá s tím, že by se měl započítat i poštou poslaný hlas voliče ze zahraničí, který ještě před volbami, ale už po odeslání hlasu zemřel. „Je to skandální věc,“ prohlásil.
„Okamžik volby je moment, kdy odesílám volební hlas,“ odmítl tuto námitku ve Sněmovně později ministr vnitra Vít Rakušan.
ANO navrhuje místo korespondenční volby zvýšit v cizině počet míst, kde mohou Češi volit. Za ideální by šéfka poslanců ANO Alena Schillerová ale považovala, kdyby předkladatelé z vládní koalice poslanecký návrh stáhli a poté by se mohl projednávat případný vládní návrh, který by prošel celým legislativním procesem, včetně připomínkového řízení.
Korespondenční volby by mohlo využít až půl milionu českých občanů v zahraničí
Koalice svůj návrh zdůvodňuje tím, že by hlasování poštou usnadnilo Čechům v zahraničí uplatnění volebního práva.
Korespondenční hlasování by se mohlo týkat až půl milionu českých občanů žijících v zahraničí. Jde o Čechy dlouhodobě usazené v zahraničí, ale i o ty, kteří vyrazili do ciziny kvůli studiu nebo zaměstnání. Češi v zahraničí mohou nyní hlasovat na velvyslanectvích.
Česká republika je jedním ze čtyř členských států EU, v nichž není možné korespondenční volbu ze zahraničí využít.
Kromě Česka nemají zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí Francie, Chorvatsko a Malta, z dalších evropských zemí také Island. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí prostřednictvím internetu.