Vojáci berou přídavky na bydlení, i když armádní byt mají za městem. Ilustrační foto.

Vojáci berou přídavky na bydlení, i když armádní byt mají za městem. Ilustrační foto. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Služební byt za městem vynáší vojákům tisíce

  • 328
Armáda utrácí miliony za nadstandardní péči o své lidi. Vojáci dostávají služební byty, případně i další peníze, pokud bydlí daleko od pracoviště. Tisíce korun ale pobírají například i ti, kteří slouží v Praze a byt od armády mají kousek za městem, třeba v Mníšku pod Brdy.

Šest let starý zákon myslí na vojáky, kteří mají vlastní nebo služební byt v místě, odkud "není možné denně dojíždět do místa pravidelného výkonu služby". Za peníze navíc si tak mají obstarat nocleh v místě zaměstnání.

Ministr obrany v roce 2002 zákon ještě změkčil. Peníze tak může dostat každý voják, kterému by dojíždění spolu s časem ve službě zabralo alespoň 11 hodin. O tom, kdo dostane k platu další tisíce, rozhoduje velitel příslušné posádky.

Někteří velitelé své postavení zneužívají a vyplácejí přídavky na bydlení neoprávněně, tvrdí zdroj obeznámený s poměry v armádě.

Například u Hradní stráže se podle něj vyplatily za dojíždění do práce miliony v rozporu s rozkazem ministra. Obce, z nichž vojáci dojíždějí, totiž velitel zařadil k místům, odkud to do Prahy trvá déle. Voják tak automaticky získal nárok na přídavek.

Do Prahy ze Slaného "nelze" dojíždět
Podle čísel z ministerstva obrany letos pobíralo příspěvek šestnáct vojáků Hradní stráže, kteří bydlí ve služebním bytě mimo Prahu. Před dvěma lety byli jen čtyři.

Podle velitele bydlí v obcích, ze kterých "nelze denně dojíždět" do práce. Údaje z ministerstva ale dokládají, že jen do tří míst to trvá autobusem přes hodinu (Stříbro, Havlíčkův Brod, Strašice). Tisíce ale dostávají i vojáci z Mníšku pod Brdy či Slaného.

"Berou peníze za to, že nemohou dojíždět za rodinou, ale ve skutečnosti samozřejmě dojíždějí. To už není v rozporu pouze se zákonem, ale i s rozkazem ministra obrany," uvedl zdroj.

Na přídavky se vynaloží miliardy
Částka se počítá z minimální mzdy v místě zaměstnání. V Praze tak měsíční přídavek přesahuje deset tisíc korun.

Armáda loni zaplatila za přídavky na bydlení dvě miliardy a 87 milionů korun. Podle zářijových údajů to letos bude pravděpodobně ještě víc. Jen bydlení členů Hradní stráže vyšlo už na 53,4 miliony oproti loňským 43 milionům.

Podle zdroje jsou navíc stejně štědří i někteří další velitelé. "Podle nich se z Prahy nedá denně dojíždět do Benešova, do Vyškova se prý nedá dojíždět z Brna a do Pardubic se nedá dojíždět z Hradce Králové," tvrdí zdroj. Armáda má 80 posádek a působí v dalších 31 místech.

Bývalý velitel pražské posádky Pavel Rybák, který je od roku 2003 zástupcem náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky, vidí chybu v celém systému poskytování přídavků.

"Usiloval jsem o změnu kritérií, protože časové limity jsou zvlášť pro velká města zpochybnitelné. Navíc dnes každý jezdí autem, takže jsem chtěl zavést kilometrovník, ale bylo to zamítnuto," uvedl Rybák.

Je to bolestné za přeložení, říká armáda
Vedení armády systém hájí. "Přídavek na bydlení není něco, co by přímo hradilo aktuální náklady na bydlení, ale kompenzuje nevýhody povolání. To, že voják za svou kariéru bývá čas od času přeložen," řekl iDNES mluvčí ministerstva Andrej Čírtek.

Obhajuje tak i skutečnost, že policisté ani hasiči žádné měsíční příspěvky nedostávají. Ti podle vyhlášky mohou dostat náhradu pouze v případě, že jsou kvůli přeložení nuceni žít odloučeně od rodiny.

Podle Čírtka bude přídavků na bydlení naopak přibývat, protože se postupně ruší služební byty pro vojáky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video