(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Skauti zastavují nábor nových členů, chybí vedoucí i klubovní prostory

  • 65
Popularita skautingu stále roste. Za posledních dvanáct let se počet skautů a skautek v Česku zvýšil o polovinu, rodiče by čím dál častěji rádi viděli své děti ve skautské uniformě. V některých obcích ale místní oddíly nemohou nové členy přijímat, i kdyby chtěly. Limitem bývá nedostatek prostor i vedoucích.

„Situace, kdy skautské oddíly nemohou přijmout další kluky a holky, se zdaleka netýká jen velkých měst, jako je Praha nebo Brno, stop stav a čekací listiny pro zájemce nám hlásí i menší města jako třeba Vyškov, Mělník nebo Klatovy,“ vysvětluje mluvčí skautů Barbora Trojak.

„Hlavní překážkou pro další růst oddílů je většinou nedostatek vhodných prostor, málo dospělých dobrovolníků nebo kombinace obojího,“ dodává.

V průběhu školního roku se skautská činnost zužuje na víkendové výpravy a schůzky během týdne. Ty probíhají v klubovně, která je pro fungování jednotlivých oddílů nutností. Ideálně by měla mít nejen dost prostoru na hry a stůl s židlemi na klidnější činnosti, ale také úložné prostory na vybavení.

„Naše oddíly v současnosti sídlí v prostorách fary nebo na místech, které si skautské středisko pronajímá od města. Vedoucích máme v Boskovicích dost, ale prostory nás limitují. Naše středisko má potenciál pro vznik až dvou dalších oddílů mladších členů, ale v současné době by se neměli kde scházet,“ popisuje situaci v jihomoravském městě skautská vedoucí Ludmila Dobrozemská.

„Chceme v Boskovicích postavit Skautský dům a hledáme teď ideální a finančně dostupnou lokalitu. Z města jsme dosud cítili spíše formální než reálnou podporu, s tou se setkáváme převážně ze strany soukromého sektoru. Spousta firem nám přislíbila pomoc a to nás utvrzuje v názoru, že ve chvíli, kdy by došlo na stavbu vlastní nemovitosti, peníze bychom posbírali,“ doplňuje.

Skauti jdou s dobou. Do lesa chodí s GPS a učí se poznat fake news

Nedostatečné prostory tíží také oddíl v Kolíně. „Před rokem jsme dostali v krátké době výpověď ze dvou kluboven, které jsme měli v pronájmu, a od ledna roku 2018 skautujeme v provizoriu, skoro každý oddíl se schází jinde,“ líčí Ondřej Vokál z kolínského 1. střediska.

„Za tu dobu jsme prošli desítky nabízených objektů, ale bezúspěšně. A město nám sice nabídlo štědrou pomoc v konkrétních projektech, městské prostory nám ale bohužel nabídnout nemůže,“ dodává Vokál.

Přístup jednotlivých obcí k podpoře skautské výchovy se dost různí. Například Hustopeče, Žďár nad Sázavou nebo Mladá Boleslav se aktivně snaží najít způsob, jak oddíly podpořit – poskytnutím financí, pozemku nebo prostor. Jinde se skauti musí spolehnout sami na sebe, rodiče dětí a příznivce.

Peníze se shání i crowdfundingem

Některé oddíly řeší spíše než nedostatek prostor jejich špatný stav. Budovám například schází kvalitní tepelná izolace a v zimě dlouho trvá, než se zahřejí, nebo nemají dostatečné sociální zařízení.

„Náš oddíl má klubovnu ve starém dřevěném domku, likusáku, který už pomalu dosluhuje,“ popisuje Luboš Gável z Bystřice pod Pernštejnem. „Někteří rodiče sem přijdou s dětmi poprvé a naposled – protože se jim prostory klubovny nelíbí, nepřipadají jim vyhovující. Ještě pár let to takto vydržíme, ale během nich musíme nutně postavit klubovnu novou. Už máme hotový projekt a teď je před námi maraton shánění financí,“ dodává.

Při vydělávání peněz na novou klubovnu si skauti umí kreativně poradit. V Teplicích například sbírali a prodávali ořechy, v Turnově pořádají benefiční hudební festival. Jinde vyrábějí a prodávají rukodělné výrobky nebo sladké pečivo. Často se také využívají sbírky na crowdfundingových portálech.

Překážky pro růst skautingu souvisejí někdy i se strukturou školského systému nebo pracovního trhu v jednotlivých krajích. „Mnozí vedoucí z příhraničí do práce nebo do školy dojíždějí, a schůzky se tak nemohou konat jindy než v pátek, kdy se vrací zpět. V jeden den se ale mnoho družin v klubovně nevystřídá,“ popisuje Martin Dvořák z vedení skauta Karlovarského kraje.

Organizace oslovuje bývalé skauty

O program pro děti a fungování oddílů se vedoucí starají ve svém volném čase jako dobrovolníci. Aby mohla česká skautská organizace dopřát dobrodružství co největšímu počtu chlapců a dívek, soustředí se nyní na několik strategických oblastí.

Skautským oddílům a střediskům pomáhá se sháněním finančních prostředků nebo řeší, jakým způsobem může fungovat zakládání nových oddílů v místech, kde skauting ještě nefunguje.

Firmy sahají po skautech, cení si vůdčích schopností a odpovědnosti

„Zaměřujeme se také na oslovování lidí, kteří skautingem prošli, teď jsou dospělí a mohli by se vrátit jako vedoucí nebo dobrovolníci. Ti se ve skautu mohou zapojovat různými způsoby, třeba i nepříliš časově náročnými činnostmi, a odlehčit tak vedoucím, kteří přímo pracují s kluky a holkami,“ uzavírá Trojak.

Za posledních dvanáct let přibylo v Česku 20 tisíc skautů. „V České republice v současné době funguje 2 147 skautských oddílů, které každoročně uspořádají více než tisíc táborů pro bezmála 30 tisíc dětí. Členů je dohromady 60 522, z nichž je 41 083 dětí a mladých do 18 let. Meziroční nárůst byl loni nejvyšší od roku 2006, šlo o 2 682 nových členů a členek,“ uvedla dříve mluvčí skautů.

29. července 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video